calendar  photos  |  facebook  |  articles  results  entry forms  shoes  |  books  |  shopping  site builder  advertise


ontherunevents.com on Facebook



Race Results
Mountain Marathon & Hillbilly Half, March 2, 2013
Capital Forest, Olympia WA
Marathon & Half Marathon

| More

Special thanks to Guerilla Running for providing us these results!
Check out this handy Pace Chart


Race day photos here    ...and on facebook here! 
 
 

Mountain Marathon
& Hillbilly Half
3/2/2013
Capitol Forest
Olympia, WA

Presented by Guerilla Running
Thanks to the generous support of: 

La Sportiva
The Balanced Athlete
Friends of Capital Forest
Human Body Works
Olympia Urology Center
OnTheRun Events
Penrose Physical Therapy
South Puget Sound Mobile Search and Rescue
Swing Wine Bar


Event Description: Half Marathon event is included in the 2013 La Sportiva Mountain Cup Race Series. 
Temperature at the start in low 40s and cloudy. Periods of rain and gusty wind. 
Starting point is at 500 ft elevation. High point 2369 ft. 
Elevation Gain: Marathon (26.22) 3,854.99 ft. 1/2 Marathon (13.11): 2100 ft. Trail/road 
conditions ranged from hard packed dirt, mud, water filled trenches and typical forest 
running conditions. USATF Sanctioned Event.

* = Course Record

Marathon  Overall 
(73 finishers of 77 starters)

Place Comp#  Name                       Age  Hometown                   Time
 
    1   527  Maxwell Ferguson           M27  Renton, WA			3:14:49.99*
    2   575  Jesse Stevick              M31  Olympia, WA                3:29:42.19
    3   597  Richard kresser            M27  Seattle, WA                4:08:55.79
    4   600  Dave Miller                M37  Tacoma, WA                 4:13:16.14
    5   594  Patrick Johnson            M24  Olympia, WA                4:15:58.43
    6   522  Bradley Dutkiewicz         M33  Seattle, WA                4:21:38.38
    7   591  Ryan Yedlinsky             M37  Lacey, WA                  4:30:33.71
    8   548  Michael Linscott           M42  Snohomish, WA              4:34:32.82
    9   556  Michael Nichols            M42  Bothell, WA                4:37:26.05
   10   553  mitchell mcintyre          M27  tumwater, WA               4:40:11.98
   11   552  Laura McDonough            W52  Anchorage, AK              4:47:02.17
   12   595  Brad Hefta-Gaub            M43  Seattle, WA                4:47:10.83
   13   569  Shark Six                  M34  Olympia, WA                4:48:33.26
   14   519  Nick Doelman               M34  Elma, WA                   4:52:47.65
   15   590  Michael Yadrick            M36  Seattle, WA                4:53:33.53
   16   509  Robert Bondurant           M40  Port Townsend, WA          4:53:36.50
   17   599  Jason McConnell            M28  Olympia, WA                4:53:47.33
   18   557  Ryan Ordway                M25  Dupont, WA                 4:55:08.67
   19   593  Monica Lloyd               W38  Olympia, WA                4:55:20.38
   20   528  jean-michel fouard         M38  marysville, WA             4:59:45.25
   21   598  Daniel Kuhlmann            M29  Tacoma, WA                 5:03:13.68
   22   539  Randy Johnson              M60  Port Angeles, WA           5:03:57.36
   23   544  Megan Lacey                W29  Vancouver, WA              5:07:29.80
   24   554  Nick Milkovich             M33  Tacoma, WA                 5:11:37.90
   25   567  Dan Saul                   M58  Olympia, WA                5:13:55.35
   26   538  James Hutcheon             M45  Tacoma, WA                 5:16:53.30
   27   525  David Farkac               M50  Monmouth, OR               5:20:15.03
   28   541  Kevin Karr                 M38  Portland, OR               5:22:52.32
   29   512  Nick Brewe                 M27  Kirkland, WA               5:23:17.07
   30   523  Christel Elliott           W34  Tacoma, WA                 5:23:38.03
   31   587  Drew Williams              M28  Lacey, WA                  5:24:18.50
   32   529  Scott Fowler               M38  Bellevue, WA               5:31:12.35
   33   574  Patrick Steiner            M30  Puyallup, WA               5:31:57.57
   34   564  Jean-Gael Reboul           M36  Kenmore, WA                5:32:01.16
   35   518  Anne Crispino-Taylor       W55  Portland, OR               5:32:07.06
   36   521  Ed Draper                  M34  Olympia, WA                5:39:37.17
   37   530  Albert Froling             M24  Tacoma, WA                 5:42:40.94
   38   596  Lee Colbun                 M24  Tacoma, WA                 5:42:41.78
   39   561  Jon Pilon                  M32  Poulsbo, WA                5:44:49.11
   40   549  Lynn Longan                W40  White Salmon, WA           5:51:40.20
   41   535  Hansi Hals                 W46  Port Angeles, WA           5:52:58.94
   42   520  Vivian Dorn                W47  Seattle, WA                5:55:14.05
   43   513  Michael Brookman           M41  Brier, WA                  5:55:46.22
   44   586  Ashley West                W26  Tacoma, WA                 5:55:56.47
   45   551  Mike Mahanay               M57  Seattle, WA                5:58:12.52
   46   568  Joe Schrum                 M43  Steilacoom, WA             5:58:20.87
   47   504  William Baldyga            M41  fircrest, WA               6:00:53.45
   48   547  Will Lewis                 M33  Walla Walla, WA            6:05:36.24
   49   570  Linh Shark                 W34  Olympia, WA                6:14:29.90
   50   571  Alecia Smith               W40  sequim, WA                 6:17:13.30
   51   558  Celestin Owona             M32  jblm, WA                   6:19:48.13
   52   580  Rudolphus Sutton           M29  Lakewood, WA               6:26:48.52
   53   584  Thomas Tillery             M27  Lakewood, WA               6:29:13.50
   54   562  louis pinnell              M47  Burlington, WA             6:29:14.03
   55   555  Tore Nelsen                M33  Mt. Vernon, WA             6:29:14.70
   56   545  Melissa Lashua             W35  Sequim, WA                 6:32:20.70
   57   508  Ron Boeckmann              M32  Olympia, WA                6:32:21.70
   58   511  julian bray                M45  tacoma, WA                 6:34:20.93
   59   585  Hilton Turnbull            M44  Sequim, WA                 6:34:21.39
   60   581  Nancy Szoke                W43  Port Orchard, WA           6:35:55.01
   61   524  Mazen Fadel                M43  Portland, OR               6:35:55.66
   62   500  Lisa Wood                  W40  Bellevue, WA               6:45:15.68
   63   534  Albert Hair                M32  East Wenatchee, WA         6:46:24.43
   64   533  Philip Gohl                M23  Wenatchee, WA              6:48:50.85
   65   501  Marlo Anderson             M33  San Bernardino, CA         6:55:06.01
   66   507  Monica Bloom               W32  Puyallup, WA               6:57:21.32
   67   506  Michael Bloom              M33  Puyallup, WA               7:00:52.79
   68   531  Sasha Gavica               W37  Bozeman, MT                7:15:43.92
   69   517  Shannon Commers            W59  Boise, ID                  7:15:45.04
   70   583  Tessa Tillery              W31  Lakewood, WA               7:29:17.38
   71   543  Kimberly Kuhlman           W34  Tacoma, WA                 8:01:02.33
   72   565  Jason Ryan                 M38  Tacoma, WA                 8:01:03.14

Marathon  Age Group

Place Name                   Age Hometown              Avg Mile Time

25-29 Results - Women 42000 Marathon

  1 Megan Lacey              W29 Vancouver, WA          11:47.0 5:07:29.80
  2 Ashley West              W26 Tacoma, WA             13:38.4 5:55:56.47

30-34 Results - Women 42000 Marathon

  1 Christel Elliott         W34 Tacoma, WA             12:24.1 5:23:38.03
  2 Linh Shark               W34 Olympia, WA            14:33.2 6:19:48.13
  3 Monica Bloom             W32 Puyallup, WA           16:41.8 7:15:43.92
  4 Tessa Tillery            W31 Lakewood, WA           18:26.0 8:01:03.14
  5 Kimberly Kuhlman         W34 Tacoma, WA             19:03.9 8:17:31.41

35-39 Results - Women 42000 Marathon

  1 Monica Lloyd             W38 Olympia, WA            11:19.0 4:55:20.38
  2 Melissa Lashua           W35 Sequim, WA             15:06.7 6:34:20.93
  3 Sasha Gavica             W37 Bozeman, MT            17:13.0 7:29:17.38

40-44 Results - Women 42000 Marathon

  1 Lynn Longan              W40 White Salmon, WA       13:20.6 5:51:40.20
  2 Alecia Smith             W40 sequim, WA             14:49.3 6:26:48.52
  3 Nancy Szoke              W43 Port Orchard, WA       15:31.8 6:45:15.68
  4 Lisa Wood                W40 Bellevue, WA           15:40.0 6:48:50.85

45-49 Results - Women 42000 Marathon

  1 Hansi Hals               W46 Port Angeles, WA       13:31.6 5:52:58.94
  2 Vivian Doorn             W47 Seattle, WA            13:36.7 5:55:14.05

50-54 Results - Women 42000 Marathon

  1 Laura McDonough          W52 Anchorage, AK          11:00.0 4:47:02.17

55-59 Results - Women 42000 Marathon

  1 Anne Crispino-Taylor     W55 Portland, OR           12:43.6 5:32:07.06
  2 Shannon Commers          W59 Boise, ID              18:26.0 8:01:02.33

20-24 Results - Men 42000 Marathon

  1 Patrick Johnson          M24 Olympia, WA             9:48.5 4:15:58.43
  2 Albert Froling           M24 Tacoma, WA             13:07.9 5:42:40.94
  3 Lee Colbun               M24 Tacoma, WA             13:07.9 5:42:41.78
  4 Philip Gohl              M23 Wenatchee, WA          15:59.6 6:57:21.32

25-29 Results - Men 42000 Marathon

  1 Maxwell Ferguson         M27 Renton, WA              7:28.0 3:14:49.99
  2 Richard kresser          M27 Seattle, WA             9:32.3 4:08:55.79
  3 Mitchell mcintyre        M27 tumwater, WA           10:44.2 4:40:11.98
  4 Jason McConnell          M28 Olympia, WA            11:15.5 4:53:47.33
  5 Ryan Ordway              M25 Dupont, WA             11:18.6 4:55:08.67
  6 Daniel Kuhlmann          M29 Tacoma, WA             11:37.2 5:03:13.68
  7 Nick Brewe               M27 Kirkland, WA           12:23.3 5:23:17.07
  8 Drew Williams            M28 Lacey, WA              12:25.6 5:24:18.50
  9 Rudolphus sutton         M29 Lakewood, WA           14:54.9 6:29:14.03
 10 Thomas Tillery           M27 Lakewood, WA           14:54.9 6:29:14.70

30-34 Results - Men 42000 Marathon

  1 Jesse Stevick            M31 Olympia, WA             8:02.2 3:29:42.19
  2 Bradley Dutkiewicz       M33 Seattle, WA            10:01.6 4:21:38.38
  3 Shark Six                M34 Olympia, WA            11:03.4 4:48:33.26
  4 Nick Doelman             M34 Elma, WA               11:13.2 4:52:47.65
  5 Nick Milkovich           M33 Tacoma, WA             11:56.5 5:11:37.90
  6 Patrick Steiner          M30 Puyallup, WA           12:43.2 5:31:57.57
  7 Ed Draper                M34 Olympia, WA            13:00.8 5:39:37.17
  8 Jon Pilon                M32 Poulsbo, WA            13:12.8 5:44:49.11
  9 Will Lewis               M33 Walla Walla, WA        14:21.0 6:14:29.90
 10 Celestin Owona           M32 jblm, WA               14:54.9 6:29:13.50
 11 Tore Nelsen              M33 Mt. Vernon, WA         15:02.1 6:32:21.70
 12 Ron Boeckmann            M32 Olympia, WA            15:06.7 6:34:21.39
 13 Albert Hair              M32 East Wenatchee, WA     15:54.4 6:55:06.01
 14 Marlo Anderson           M33 San Bernardino, CA     16:07.7 7:00:52.79
 15 Michael Bloom            M33 Puyallup, WA           16:41.9 7:15:45.04

35-39 Results - Men 42000 Marathon

  1 Dave Miller              M37 Tacoma, WA              9:42.3 4:13:16.14
  2 Ryan Yedlinsky           M37 Lacey, WA              10:22.1 4:30:33.71
  3 Michael Yadrick          M36 Seattle, WA            11:15.0 4:53:33.53
  4 jean-michel fouard       M38 marysville, WA         11:29.2 4:59:45.25
  5 Kevin Karr               M38 Portland, OR           12:22.3 5:22:52.32
  6 Scott Fowler             M38 Bellevue, WA           12:41.5 5:31:12.35
  7 Jean-Gael Reboul         M36 Kenmore, WA            12:43.4 5:32:01.16
  8 Jason Ryan               M38 Tacoma, WA             19:03.9 8:17:32.52

40-44 Results - Men 42000 Marathon

  1 Michael Linscott         M42 Snohomish, WA          10:31.2 4:34:32.82
  2 Michael Nichols          M42 Bothell, WA            10:37.9 4:37:26.05
  3 Brad Hefta-Gaub          M43 Seattle, WA            11:00.3 4:47:10.83
  4 Robert Bondurant         M40 Port Townsend, WA      11:15.1 4:53:36.50
  5 Michael Brookman         M41 Brier, WA              13:38.0 5:55:46.22
  6 Joe Schrum               M43 Steilacoom, WA         13:49.8 6:00:53.45
  7 William Baldyga          M41 fircrest, WA           14:00.6 6:05:36.24
  8 Hilton Turnbull          M44 Sequim, WA             15:10.3 6:35:55.66
  9 Mazen Fadel              M43 Portland, OR           15:34.4 6:46:24.43

45-49 Results - Men 42000 Marathon

  1 James Hutcheon           M45 Tacoma, WA             12:08.6 5:16:53.30
  2 louis pinnell            M47 Burlington, WA         15:02.1 6:32:20.70
  3 julian bray              M45 tacoma, WA             15:10.3 6:35:55.01

50-54 Results - Men 42000 Marathon

  1 David Farkac             M50 Monmouth, OR           12:16.3 5:20:15.03

55-59 Results - Men 42000 Marathon

  1 Dan Saul                 M58 Olympia, WA            12:01.8 5:13:55.35
  2 Mike Mahanay             M57 Seattle, WA            13:43.6 5:58:12.52

60-64 Results - Men 42000 Marathon

  1 Randy Johnson            M60 Port Angeles, WA       11:38.9 5:03:57.36

Hillbilly Half Marathon & La Sportiva Mountain Cup Race #3 
Overall
(252 Finishers of 253 Starters)

 Place Comp#  Name                      Age  Hometown                   Time
   
    1   392  Matthew Byrne              M37  Scranton, PA               1:20:33.91*
    2   240  Jordon McDougal            M25  Warrenton, VA              1:20:44.42
    3   100  Jared Scott                M30  Dolores, CO                1:23:41.81
    4   393  Pat Casterline             M22  Scranton, PA               1:27:49.32
    5   220  Josh Klimek                M29  Olympia, WA                1:28:47.71
    6   312  Tom St.Clair               M47  Tumwater, WA               1:33:48.97
    7   374  Megan Kimmel               W32  Silverton, CO              1:37:33.12
    8   377  Joe Hewitt                 M29  Issaqua, WA                1:38:37.95
    9   383  Ron Wooding                M53  Battle Ground, WA          1:38:52.09
   10   343  Jason Weekes               M38  Tacoma, WA                 1:46:37.64
   11   365  Robert Dengel              M32  Olympia, WA                1:47:05.71
   12   123  Jack Brodhead              M43  Hoquiam, WA                1:47:28.53
   13   382  Teresa Lee                 W33  Washougal, WA              1:52:08.56
   14   373  Austin Pederson            M29  Tacoma, WA                 1:53:25.32
   15   270  Daniel Phillips            M20  Olympia, WA                1:54:40.71
   16   286  Andrew Richwine            M30  Seattle, WA                1:55:16.91
   17   364  Warren Beck                M23  Olympia, WA                1:55:17.53
   18   342  Matthew Webb               M20  Portland, OR               1:56:04.81
   19   258  Kevin Olivarez             M39  Anacortes, WA              1:57:35.80
   20   244  Stephen Miller             M51  Olympia, WA                1:58:14.30
   21   334  Michael Thompson           M31  DuPont, WA                 1:59:16.21
   22   162  Wayde Deese                M34  Olalla, WA                 1:59:19.84
   23   172  Kevin Francis              M42  Olympia, WA                1:59:22.17
   24   361  Justin Chabalko            M30  DuPont, WA                 1:59:25.22
   25   116  Steven Blackburn           M43  Auckland, N.Z              1:59:32.22
   26   197  Trish Havey                W30  Mountlake Terrace, WA      1:59:48.70
   27   219  Buddy Kkaech               M31  Puyallup, WA               2:00:04.59
   28   156  Andrew Davidson            M29  Mountlake Terrace, WA      2:00:10.86
   29   103  Timothy Andruss            M52  Lacey, WA                  2:00:51.12
   30   164  Kieren Doherty             M25  Golden, BC                 2:01:40.13
   31   222  Yvonne Kraus               W38  Seattle, WA                2:02:22.40
   32   318  Tracey Stinchfield         W33  Washougal, WA              2:02:41.50
   33   388  Tom Stinchfield            M35  Washougal, WA              2:02:42.44
   34   115  Scott Benson               M33  Seattle, WA                2:02:53.12
   35   207  Jeffrey Hubler             M27  Steilacoom, WA             2:03:43.36
   36   344  Benjamin Weeks             M25  Lakewood, WA               2:05:15.48
   37   184  Casey Gish                 M29  Seattle, WA                2:05:52.70
   38   169  Travis Feldheger           M26  Olympia, WA                2:06:36.00
   39   144  Voss Chaston               M43  Washougal, WA              2:06:40.19
   40   384  Mathew Rivas               M26  Jblm, WA                   2:06:51.50
   41   106  Monilee Atkinson           W35  Renton, WA                 2:06:55.21
   42   111  Stephen Barber             M27  Joint Base Lewis McC, WA   2:07:13.47
   43   298  Jeff Schmidt               M38  Tacoma, WA                 2:07:40.56
   44   380  Ander Romberg              M31  Tacoma, WA                 2:07:42.90
   45   167  Stuart Eubank              M34  Shoreline, WA              2:08:42.60
   46   387  Ramon Wood                 M27  Puyallup, WA               2:09:12.20
   47   339  Tim VanNorman              M33  Allyn, WA                  2:09:44.62
   48   348  jason wennstrom            M44  tacoma, WA                 2:09:48.03
   49   333  John Thompson              M49  renton, WA                 2:12:46.67
   50   369  James McDonough            M55  Rochester, WA              2:12:48.41
   51   349  Noah Wepman                M39  Seattle, WA                2:12:53.37
   52   190  Wendy Graves               W44  Kent, WA                   2:13:00.35
   53   368  Amanda Davidson            W40  West Linn, OR              2:13:00.90
   54   260  Peter Olsen                M34  Salem, OR                  2:13:08.77
   55   341  Roger vonDoenhoff          M57  Federal Way, WA            2:13:25.71
   56   181  Shannon German             W34  Aberdeen, WA               2:14:01.65
   57   313  Chris Steel                M41  Kingstong, WA              2:14:32.83
   58   192  Lisa Hallett               W31  Dupont, WA                 2:14:36.14
   59   355  Patricia Wood              W47  Kelso, WA                  2:14:59.25
   60   253  Karl Ness                  M55  West Linn, OR              2:15:06.19
   61   152  caitlin craig-mickel       W27  olympia, WA                2:15:18.51
   62   159  Brian Dayton               M37  Aberdeen, WA               2:15:33.37
   63   502  Jacob Baker                M32  Olympia, WA                2:15:33.37
   64   321  matthew stone              M33  kalama, WA                 2:16:30.26
   65   310  Melody Spidell             W38  Seattle, WA                2:16:53.36
   66   265  Terry Pentimonti           W44  Tacoma, WA                 2:19:04.88
   67   259  Anna Olivieri              W48  Tacoma, WA                 2:19:05.35
   68   234  Nathan Lubliner            M36  Tumwater, WA               2:19:10.51
   69   363  Dave Molenaar              M52  Olympia, WA                2:19:15.99
   70   396  Karen Steen                W48  Olympia, WA                2:19:17.44
   71   515  Leigh Church               W44  West Linn, OR              2:20:09.94
   72   367  Isaac Scott                M38  West Linn, OR              2:20:14.95
   73   202  Whitney Hill               W30  Tacoma, WA                 2:20:30.75
   74   195  David Harmon               M42  shelton, WA                2:20:41.32
   75   227  Jaclyn Lindstrom           W34  Tacoma, WA                 2:20:44.86
   76   378  EriK Watterland            M39  Tacoma, WA                 2:20:52.40
   77   309  Stephen Smith              M43  Olympia, WA                2:21:01.60
   78   223  Ellen Kraus-Schaeffer      W41  Spokane, WA                2:21:18.29
   79   177  Evan Furtick               M34  Olympia, WA                2:21:18.87
   80   352  Chester Werts              M47  Olympia, WA                2:21:31.91
   81   289  Gilbert Rolon              M35  Jblm, WA                   2:21:33.94
   82   257  Robert O'Donnell           M45  Olympia, WA                2:21:36.92
   83   191  Thomas Grim                M50  Battle Ground, WA          2:22:03.91
   84   379  Benjamin Talbot            M25  Lacey, WA                  2:22:04.73
   85   248  Jennifer Moyano            W25  Seattle, WA                2:22:36.79
   86   389  Nicole Yedlinsky           W37  Lacey, WA                  2:22:55.78
   87   126  Mark Buck                  M44  Yelm, WA                   2:23:05.21
   88   362  Steve Stark                M43  Lacey, WA                  2:23:10.58
   89   340  Aide Villalobos            W38  Tumwater, WA               2:23:21.69
   90   328  Troy Sykes                 M24  Lacey, WA                  2:24:21.76
   91   372  Matt Horine                M26  Tacoma, WA                 2:24:43.29
   92   125  Marcy Bryant               W41  Olympia, WA                2:24:45.12
   93   381  Travis Wilson              M27  Lacey, WA                  2:25:16.03
   94   128  Jessie Bullis              W28  University Place, WA       2:25:22.79
   95   107  Bryan Aulick               M30  Portland, OR               2:25:24.71
   96   204  Deborah Hoover             W41  Yelm, WA                   2:25:30.57
   97   366  Jamie Sullivan             W36  Olympia, WA                2:25:31.47
   98   196  Marc Hartung               M33  Olympia, WA                2:25:51.51
   99   138  Bil Carpenter              M36  Lacey, WA                  2:26:45.35
  100   252  Mike Natucci               M52  Fox Island, WA             2:27:06.13
  101   210  Rebecca Jacobsen           W46  Puyallup, WA               2:27:18.82
  102   117  Branton Boehm              M32  Redmond, WA                2:27:48.88
  103   320  Tracy Stoken               W37  Hoquiam, WA                2:28:01.09
  104   176  Sarah Frye                 W31  Olympia, WA                2:28:15.49
  105   347  Jonathan Wellman           M31  Lacey, WA                  2:28:37.53
  106   127  Eric Buechel               M29  Olympia, WA                2:29:10.27
  107   205  michelle howard            W41  aberdeen, WA               2:29:16.83
  108   329  Heika Tait                 W37  Puyallup, WA               2:29:43.75
  109   140  Jeffrey Caulfield          M43  bremerton, WA              2:29:45.22
  110   211  Joshua Johnson             M34  Olympia, WA                2:29:51.45
  111   218  Erica Kinsel               W34  Olympia, WA                2:29:57.01
  112   201  Amy Hiebert                W35  Corvallis, OR              2:30:02.56
  113   249  John Murphy                M23  Lusby, MD                  2:30:05.53
  114   165  Michael Ellen              M57  Olympia, WA                2:30:09.52
  115   193  Erik Hanberg               M33  Olympia, WA                2:30:10.35
  116   250  Matthew Murry              M38  Olympia, WA                2:30:33.38
  117   182  Sheri Gerson               W52  Olympia, WA                2:30:59.78
  118   166  Andrea English             W45  Seattle, WA                2:31:45.55
  119   216  Jonathan Keller            M36  Redmond, WA                2:32:00.61
  120   232  Carl Lovgren               M47  Aberdeen, WA               2:32:21.03
  121   255  Kerri North                W34  Seattle, WA                2:32:36.97
  122   209  Chris Ingram               M36  Jblm, WA                   2:32:53.79
  123   294  Kari Sample                W35  McCleary, WA               2:33:03.67
  124   311  Jim Spradling              M40  Jblm, WA                   2:33:10.25
  125   503  Guadalupe Baker            W29  Olympia, WA                2:33:12.68
  126   336  Eden Turla                 W39  Olympia, WA                2:33:18.31
  127   256  suzette Odonnell           W46  Olympia, WA                2:33:41.23
  128   288  Don Robertson              M44  Edgewood, WA               2:33:55.01
  129   345  Kevin Weimer               M34  Yelm, WA                   2:33:57.00
  130   137  Jason Carlisle             M38  Redmond, WA                2:34:07.48
  131   360  Wendy Neidig               M42  Centralia, WA              2:34:20.71
  132   136  Arthur Carino              M32  Lacey, WA                  2:34:21.19
  133   135  Lindy Carino               W33  Lacey, WA                  2:34:25.15
  134   228  Andrew Lochli              M40  Poulsbo, WA                2:34:27.98
  135   316  Adina Stinchfield          W39  Washougal, WA              2:34:28.59
  136   317  Brooke Stinchfield         W38  Olympia, WA                2:34:29.48
  137   390  Dave Stinchfield           M38  Washougal, WA              2:34:48.18
  138   306  Beverly Shubert            W51  Port Orchard, WA           2:36:00.16
  139   153  John Craw                  M30  Seattle, WA                2:37:57.75
  140   231  Christina Lorton           W38  Olympia, WA                2:38:00.54
  141   281  Reg Rasmussen              M33  Yelm, WA                   2:38:58.52
  142   146  Ginny Codd                 W55  Olympia, WA                2:39:11.50
  143   246  phillip miller             M29  Olympia, WA                2:39:49.66
  144   287  KelliAnne Ricks            W24  olympia, WA                2:40:27.48
  145   221  Justin Kohrs               M36  Seattle, WA                2:40:36.83
  146   230  Robert Lopez               M46  Seattle, WA                2:40:43.74
  147   104  Kevin Arenas               M27  Lakewood, WA               2:41:09.24
  148   208  Jennie Husby               W31  Tumwater, WA               2:41:11.72
  149   292  David Ross                 M43  Olympia, WA                2:41:14.96
  150   112  Jenna Batey                W43  Tumwater, WA               2:41:53.79
  151   213  Michelle Johnson           W40  McCleary, WA               2:42:07.95
  152   303  Jason Shaw                 M34  Seattle, WA                2:43:03.16
  153   145  Shawn Chiles               M36  Elma, WA                   2:43:03.75
  154   163  James Deuel                M29  Olympia, WA                2:43:13.75
  155   239  David Mathwig              M50  Renton, WA                 2:43:53.48
  156   130  Ali Cameron                W27  Olympia, WA                2:44:22.68
  157   254  Eric Norris                M49  Snoqualmie, WA             2:45:43.84
  158   337  Rachel Turney              W36  Orakei, NZ                 2:45:44.38
  159   325  Mariah Summers             W29  Olympia, WA                2:45:59.11
  160   188  Craig Goodell              M52  Portland, OR               2:46:21.46
  161   243  Sam Meyer                  M51  Olympia, WA                2:46:25.67
  162   109  Bee Baker                  M59  battleground, WA           2:47:00.46
  163   293  Heather Ruderian           W33  Seattle, WA                2:47:24.79
  164   322  marla stone                W45  ridgefield, WA             2:47:57.17
  165   353  Angela Wilder              W44  McCleary, WA               2:48:02.59
  166   110  Dania Bandas               W36  Lacey, WA                  2:48:15.81
  167   335  Beth Toomey                W25  Bonsall, CA                2:48:22.18
  168   147  Derick Coffey              M23  Lacey, WA                  2:49:10.81
  169   319  Carly Stinson              W16  Lacey, WA                  2:49:22.78
  170   350  Danika Werner              W36  City, WA                   2:49:23.22
  171   284  Christine Reed             W41  Tumwater, WA               2:49:23.67
  172   290  Gina Romero                W37  Tumwater, WA               2:49:24.05
  173   229  Nicollette Loiacono        W20  Tacoma, WA                 2:49:45.55
  174   206  Christine Hubler           W25  Steilacoom, WA             2:50:03.08
  175   224  Cori Krick                 W39  Ocean Shores, WA           2:50:14.57
  176   120  Tricia Bowley              W38  Aberdeen, WA               2:50:15.01
  177   276  Donna Portmann             W42  Aberdeen, WA               2:50:15.42
  178   155  Ricardo Damiani            M15  Yelm, WA                   2:51:28.16
  179   148  christine conley           W41  olympia, WA                2:51:44.83
  180   358  Alicia Young               W33  Olympia, WA                2:52:03.83
  181   151  Janna Cox                  W49  Olympia, WA                2:52:09.83
  182   269  Clea Peterson              W36  Tacoma, WA                 2:52:21.98
  183   268  Brian Peterson             M37  tacoma, WA                 2:52:22.49
  184   174  Cristie Fredrickson        W39  Olympia, WA                2:52:28.04
  185   275  Jennifer Playstead         W41  Olympia, WA                2:52:40.22
  186   357  Nikkilos Worley            M25  Jblm, WA                   2:53:03.77
  187   241  Patrick McGrath            M40  Olympia, WA                2:54:45.24
  188   330  Aden Tait                  M41  Puyallup, WA               2:54:50.10
  189   300  Jasmin Seaman              W17  Olympia, WA                2:55:20.58
  190   238  Rachael Mathwig            W24  Renton, WA                 2:55:30.82
  191   105  Jacquelyn Ashley           W41  Puyallup, WA               2:55:34.49
  192   394  Patrick Lewinski           M39  Olympia, WA                2:55:54.81
  193   332  Leroy Thomas               M33  Seattle, WA                2:56:28.85
  194   237  Leslie Mathwig             W49  Renton, WA                 2:57:53.82
  195   236  Kerry Mann                 M47  Fort St. John, BC          2:58:02.90
  196   175  Arthur Fredrickson         M42  Olympia, WA                2:58:03.35
  197   129  Devin Cadigan              M39  Olympia, WA                2:59:11.68
  198   143  Dawn Charette              W39  Tumwater, WA               2:59:59.34
  199   203  Stephanie Hille            W50  Lacey, WA                  3:00:06.85
  200   168  iain evans                 M29  Tacoma, WA                 3:00:32.65
  201   194  Martha Hankins             W52  Olympia, WA                3:04:43.45
  202   305  Dara Shin                  W30  Olympia, WA                3:06:15.47
  203   304  Ray Shaw                   M55  Tacoma, WA                 3:06:41.94
  204   185  Joel Gjuka                 M41  University Place, WA       3:06:44.11
  205   308  Connie Smith               W37  Spokane Valley, WA         3:07:07.16
  206   314  sabrina steenmeyer         W45  Graham, WA                 3:07:34.20
  207   354  Kerri Wilson               W31  Olympia, WA                3:07:41.68
  208   180  Staci Geiselman            W46  Graham, WA                 3:07:45.86
  209   131  Sylvia Campbell            W59  Olympia, WA                3:08:03.30
  210   351  Stephanie Werts            W46  Olympia, WA                3:08:17.48
  211   395  Graham Johnson             M32  Anacortes, WA              3:08:51.98
  212   283  Adam Reabun                M32  Fort St. John, BC          3:10:10.46
  213   371  Jennifer Maraschy          W31  University Place, WA       3:10:16.23
  214   186  Laura Gjuka                W42  University Place, WA       3:10:16.54
  215   226  Sarah Lestock              W40  Renton, WA                 3:10:27.20
  216   264  Frida Pena Benitez         W34  Tacoma, WA                 3:10:31.21
  217   370  Andrea Pearson             W35  University Place, WA       3:12:06.46
  218   278  Jolene Powell              W38  Aberdeen, WA               3:13:43.25
  219   391  Miranda Hemnnings          W37  SeaTac, WA                 3:13:56.09
  220   302  Gopal Shankar              M41  Sammamish, WA              3:14:21.76
  221   338  Ram Valliyappan            M36  Bellevue, WA               3:14:42.54
  222   385  Annissa Hill               W36  Lynnwood, WA               3:15:05.57
  223   171  teresa flinn               W51  Bellingham, WA             3:16:43.25
  224   301  Jennifer Seward            W39  Olympia, WA                3:16:47.98
  225   359  Jennifer Ziegler           W41  Olympia, WA                3:18:51.44
  226   307  Scott Sipp                 M44  Oakville, WA               3:26:12.72
  227   326  Steve Swortz               M42  Lakewood, WA               3:26:14.88
  228   200  Jane Herzog                W49  Tacoma, WA                 3:30:39.82
  229   215  Bradley Joyce              M21  Lakewood, WA               3:30:44.34
  230   282  Amy Rayl                   W39  renton, WA                 3:31:05.54
  231   299  Sarah Schumacher           W26  Fort Lewis, WA             3:31:31.40
  232   233  Rob Lowry                  M44  Orting, WA                 3:32:07.28
  233   139  Lisa Casady                W45  Enumclaw, WA               3:33:48.45
  234   273  Janai Planck               W46  Spanaway, WA               3:33:50.60
  235   375  John Roberts               M22  Olympia, WA                3:34:32.01
  236   386  Kelley Wood                W17  Kelso, WA                  3:38:36.43
  237   267  Nicole Peters              W31  Olympia, WA                3:42:55.73
  238   183  Charles Gilman             M35  Rainier, WA                3:46:45.85
  239   291  Monica Rondon              W46  Seattle, WA                3:48:41.02
  240   199  Michelle Herold            W45  Longview, WA               3:49:36.01
  241   133  Deborah Campbell           W51  Olympia, WA                3:50:45.28
  242   327  Erin Swortz                W40  Olympia, WA                3:59:02.18
  243   178  Joe Gardner                M41  Aberdeen, WA               4:06:03.31
  244   187  Jenae Gomes                W41  Longview, WA               4:18:15.46
  245   261  Lisa Palmer                W40  Longview, WA               4:18:41.59
  246   150  Kathleen Coughlin          W32  Shelton, WA                4:24:24.59
  247   251  Julie Nadeau               W27  shelton, WA                4:24:31.82
  248   108  Kimberly Averill           W30  Olympia, WA                4:30:05.67
  249   295  Criis Schaffer             W30  Lacey, WA                  4:30:06.35
  250   161  Joanne de Leon             W47  Olympia, WA                4:57:38.10
  251   274  Kimberly Platt             W49  Olympia, WA                4:58:23.19
  252   160  Nanci Dayton               W39  Aberdeen, WA               5:16:05.65
  253   179  Terri Gardner              W40  Aberdeen, WA               5:16:06.13

Half Marathon  Age Group

Women

Place Name                 Age Hometown             Avg Mile Time___________


15-19 Results - Women 21000 Half Marathon
  
  1 Carly Stinson            W16 Lacey, WA              12:58.9 2:49:22.78
  2 Jasmin Seaman            W17 Olympia, WA            13:26.3 2:55:20.58
  3 Kelley Wood              W17 Kelso, WA              16:45.2 3:38:36.43

20-24 Results - Women 21000 Half Marathon
  
  1 KelliAnne Ricks          W24 olympia, WA            12:17.8 2:40:27.48
  2 Nicollette Loiacono      W20 Tacoma, WA             13:00.6 2:49:45.55
  3 Rachael Mathwig          W24 Renton, WA             13:27.1 2:55:30.82
 
25-29 Results - Women 21000 Half Marathon
   
  1 Caitlin Craig-mickel     W27 olympia, WA            10:22.2 2:15:18.51
  2 Jennifer Moyano          W25 Seattle, WA            10:55.8 2:22:36.79
  3 Jessie Bullis            W28 Unattached             11:08.5 2:25:22.79
  4 Guadalupe Baker          W29 Olympia, WA            11:44.5 2:33:12.68
  5 Ali Cameron              W27 Olympia, WA            12:35.9 2:44:22.68
  6 Mariah Summers           W29 Olympia, WA            12:43.3 2:45:59.11
  7 Beth Toomey              W25 Bonsall, CA            12:54.2 2:48:22.18
  8 Christine Hubler         W25 Steilacoom, WA         13:02.0 2:50:03.08
  9 Sarah Schumacher         W26 Fort Lewis, WA         16:12.7 3:31:31.40
 10 Julie Nadeau             W27 shelton, WA            20:16.4 4:24:31.82

30-34 Results - Women 21000 Half Marathon

  1 Megan Kimmel             W32 Silverton, CO           7:28.6 1:37:33.12
  2 Teresa Lee               W33 Washougal, WA           8:35.7 1:52:08.56
  3 Trish Havey              W30 Unattached              9:10.9 1:59:48.70
  4 Tracey Stinchfield       W33 Washougal, WA           9:24.2 2:02:41.50
  5 Shannon German           W34 Aberdeen, WA           10:16.3 2:14:01.65
  6 Lisa Hallett             W31 Dupont, WA             10:19.0 2:14:36.14
  7 Whitney Hill             W30 Tacoma, WA             10:46.1 2:20:30.75
  8 Jaclyn Lindstrom         W34 Tacoma, WA             10:47.2 2:20:44.86
  9 Sarah Frye               W31 Olympia, WA            11:21.7 2:28:15.49
 10 Erica Kinsel             W34 Olympia, WA            11:29.5 2:29:57.01
 11 Kerri North              W34 Seattle, WA            11:41.8 2:32:36.97
 12 Lindy Carino             W33 Lacey, WA              11:50.1 2:34:25.15
 13 Jennie Husby             W31 Tumwater, WA           12:21.2 2:41:11.72
 14 Heather Ruderian         W33 Seattle, WA            12:49.8 2:47:24.79
 15 Alicia Young             W33 Olympia, WA            13:11.2 2:52:03.83
 16 Dara Shin                W30 Olympia, WA            14:16.5 3:06:15.47
 17 Kerri Wilson             W31 Olympia, WA            14:23.1 3:07:41.68
 18 Jennifer Maraschy        W31 Unattached             14:34.9 3:10:16.23
 19 Frida Pena Benitez       W34 Tacoma, WA             14:36.1 3:10:31.21
 20 Nicole Peters            W31 Olympia, WA            17:05.1 3:42:55.73
 21 Kathleen Coughlin        W32 Shelton, WA            20:15.8 4:24:24.59
 22 Kimberly Averill         W30 Olympia, WA            20:42.0 4:30:05.67
 23 Criis Schaffer           W30 Lacey, WA              20:42.0 4:30:06.35
 
35-39 Results - Women 21000 Half Marathon
  
  1 Yvonne Kraus             W38 Seattle, WA             9:22.7 2:02:22.40
  2 Monilee Atkinson         W35 Renton, WA              9:43.6 2:06:55.21
  3 Melody Spidell           W38 Seattle, WA            10:29.5 2:16:53.36
  4 Nicole Yedlinsky         W37 Lacey, WA              10:57.2 2:22:55.78
  5 Aide Villalobos          W38 Tumwater, WA           10:59.2 2:23:21.69
  6 Jamie Sullivan           W36 Olympia, WA            11:09.2 2:25:31.47
  7 Tracy Stoken             W37 Hoquiam, WA            11:20.6 2:28:01.09
  8 Heika Tait               W37 Puyallup, WA           11:28.5 2:29:43.75
  9 Amy Hiebert              W35 Corvallis, OR          11:30.0 2:30:02.56
 10 Kari Sample              W35 McCleary, WA           11:43.8 2:33:03.67
 11 Eden Turla               W39 Olympia, WA            11:45.0 2:33:18.31
 12 Adina Stinchfield        W39 Washougal, WA          11:50.3 2:34:28.59
 13 Brooke Stinchfield       W38 Olympia, WA            11:50.4 2:34:29.48
 14 Christina Lorton         W38 Olympia, WA            12:06.6 2:38:00.54
 15 Rachel Turney            W36 Orakei, AUK            12:42.1 2:45:44.38
 16 Dania Bandas             W36 Lacey, WA              12:53.7 2:48:15.81
 17 Danika Werner            W36 City, WA               12:58.9 2:49:23.22
 18 Gina Romero              W37 Tumwater, WA           12:59.0 2:49:24.05
 19 Cori Krick               W39 Ocean Shores, WA       13:02.8 2:50:14.57
 20 Tricia Bowley            W38 Aberdeen, WA           13:02.9 2:50:15.01
 21 Clea Peterson            W36 Tacoma, WA             13:12.6 2:52:21.98
 22 Cristie Fredrickson      W39 Olympia, WA            13:13.1 2:52:28.04
 23 Dawn Charette            W39 Tumwater, WA           13:47.7 2:59:59.34
 24 Connie Smith             W37 Spokane Valley, WA     14:20.4 3:07:07.16
 25 Andrea Pearson           W35 Unattached             14:43.4 3:12:06.46
 26 Jolene Powell            W38 Aberdeen, WA           14:50.8 3:13:43.25
 27 Miranda Hemnnings        W37 SeaTac, WA             14:51.8 3:13:56.09
 28 Annissa Hill             W36 Lynnwood, WA           14:57.1 3:15:05.57
 29 Jennifer Seward          W39 Olympia, WA            15:04.9 3:16:47.98
 30 Amy Rayl                 W39 renton, WA             16:10.7 3:31:05.54
 31 Nanci Dayton             W39 Aberdeen, WA           24:13.5 5:16:05.65

40-44 Results - Women 21000 Half Marathon

  1 Wendy Graves             W44 Kent, WA               10:11.6 2:13:00.35
  2 Amanda Davidson          W40 West Linn, OR          10:11.7 2:13:00.90
  3 Terry Pentimonti         W44 Tacoma, WA             10:39.6 2:19:04.88
  4 Leigh Church             W44 West Linn, OR          10:44.5 2:20:09.94
  5 Ellen Kraus-Schaeffer    W41 Spokane, WA            10:49.8 2:21:18.29
  6 Marcy Bryant             W41 Olympia, WA            11:05.6 2:24:45.12
  7 Deborah Hoover           W41 Yelm, WA               11:09.1 2:25:30.57
  8 michelle howard          W41 aberdeen, WA           11:26.5 2:29:16.83
  9 Jenna Batey              W43 Tumwater, WA           12:24.5 2:41:53.79
 10 Michelle Johnson         W40 McCleary, WA           12:25.5 2:42:07.95
 11 Angela Wilder            W44 McCleary, WA           12:52.7 2:48:02.59
 12 Christine Reed           W41 Tumwater, WA           12:58.9 2:49:23.67
 13 Donna Portmann           W42 Aberdeen, WA           13:02.9 2:50:15.42
 14 christine conley         W41 olympia, WA            13:09.8 2:51:44.83
 15 Jennifer Playstead       W41 Olympia, WA            13:14.0 2:52:40.22
 16 Jacquelyn Ashley         W41 Puyallup, WA           13:27.4 2:55:34.49
 17 Laura Gjuka              W42 Unattached             14:35.0 3:10:16.54
 18 Sarah Lestock            W40 Renton, WA             14:35.8 3:10:27.20
 19 Jennifer Ziegler         W41 Olympia, WA            15:14.4 3:18:51.44
 20 Erin Swortz              W40 Olympia, WA            18:19.2 3:59:02.18
 21 Jenae Gomes              W41 Longview, WA           19:47.5 4:18:15.46
 22 Lisa Palmer              W40 Longview, WA           19:49.5 4:18:41.59
 23 Terri Gardner            W40 Aberdeen, WA           24:13.5 5:16:06.13

45-49 Results - Women 21000 Half Marathon

  1 Patricia Wood            W47 Kelso, WA              10:20.7 2:14:59.25
  2 Anna Olivieri            W48 Tacoma, WA             10:39.6 2:19:05.35
  3 Karen Steen              W48 Olympia, WA            10:40.5 2:19:17.44
  4 Rebecca Jacobsen         W46 Puyallup, WA           11:17.4 2:27:18.82
  5 Andrea English           W45 Seattle, WA            11:37.8 2:31:45.55
  6 suzette Odonnell         W46 Olympia, WA            11:46.7 2:33:41.23
  7 marla stone              W45 ridgefield, WA         12:52.3 2:47:57.17
  8 Janna Cox                W49 Olympia, WA            13:11.7 2:52:09.83
  9 Leslie Mathwig           W49 Renton, WA             13:38.0 2:57:53.82
 10 sabrina steenmeyer       W45 Graham, WA             14:22.5 3:07:34.20
 11 Staci Geiselman          W46 Graham, WA             14:23.4 3:07:45.86
 12 Stephanie Werts          W46 Olympia, WA            14:25.8 3:08:17.48
 13 Jane Herzog              W49 Tacoma, WA             16:08.7 3:30:39.82
 14 Lisa Casady              W45 Enumclaw, WA           16:23.2 3:33:48.45
 15 Janai Planck             W46 Spanaway, WA           16:23.3 3:33:50.60
 16 Monica Rondon            W46 Seattle, WA            17:31.6 3:48:41.02
 17 Michelle Herold          W45 Longview, WA           17:35.8 3:49:36.01
 18 Joanne de Leon           W47 Olympia, WA            22:48.6 4:57:38.10
 19 Kimberly Platt           W49 Olympia, WA            22:52.1 4:58:23.19

50-54 Results - Women 21000 Half Marathon

  1 Sheri Gerson             W52 Olympia, WA            11:34.3 2:30:59.78
  2 Beverly Shubert          W51 Port Orchard, WA       11:57.4 2:36:00.16
  3 Stephanie Hille          W50 Lacey, WA              13:48.2 3:00:06.85
  4 Martha Hankins           W52 Olympia, WA            14:09.4 3:04:43.45
  5 teresa flinn             W51 Bellingham, WA         15:04.6 3:16:43.25
  6 Deborah Campbell         W51 Olympia, WA            17:41.1 3:50:45.28

55-59 Results - Women 21000 Half Marathon
 
  1 Ginny Codd               W55 Olympia, WA            12:12.0 2:39:11.50
  2 Sylvia Campbell          W59 Olympia, WA            14:24.7 3:08:03.30




Men

Place Name                 Age Hometown             Avg Mile Time___________

15-19 Results - Men 21000 Half Marathon
  
  1 Ricardo Damiani          M15 Yelm, WA               13:08.5 2:51:28.16

20-24 Results - Men 21000 Half Marathon

  1 Pat Casterline           M22 Scranton, PA            6:43.9 1:27:49.32
  2 Daniel Phillips          M20 Olympia, WA             8:47.3 1:54:40.71
  3 Warren Beck              M23 Olympia, WA             8:50.2 1:55:17.53
  4 Matthew Webb             M20 Portland, OR            8:53.8 1:56:04.81
  5 Troy Sykes               M24 Lacey, WA              11:03.8 2:24:21.76
  6 John Murphy              M23 Lusby, MD              11:30.2 2:30:05.53
  7 Derick Coffey            M23 Lacey, WA              12:58.0 2:49:10.81
  8 Bradley Joyce            M21 Lakewood, WA           16:09.0 3:30:44.34
  9 John Roberts             M22 Olympia, WA            16:26.5 3:34:32.01

25-29 Results - Men 21000 Half Marathon

  1 Jordon McDougal          M25 Warrenton, VA           6:11.3 1:20:44.42
  2 Josh Klimek              M29 Olympia, WA             6:48.3 1:28:47.71
  3 Joe Hewitt               M29 Issaqua, WA             7:33.6 1:38:37.95
  4 Austin Pederson          M29 Tacoma, WA              8:41.6 1:53:25.32
  5 Andrew Davidson          M29 Unattached              9:12.6 2:00:10.86
  6 Kieren Doherty           M25 Golden, BC              9:19.5 2:01:40.13
  7 Jeffrey Hubler           M27 Steilacoom, WA          9:28.9 2:03:43.36
  8 Benjamin Weeks           M25 Lakewood, WA            9:36.0 2:05:15.48
  9 Casey Gish               M29 Seattle, WA             9:38.8 2:05:52.70
 10 Travis Feldheger         M26 Olympia, WA             9:42.2 2:06:36.00
 11 Mathew Rivas             M26 Jblm, WA                9:43.4 2:06:51.50
 12 Stephen Barber           M27 Unattached              9:45.0 2:07:13.47
 13 Ramon Wood               M27 Puyallup, WA            9:54.1 2:09:12.20
 14 Benjamin Talbot          M25 Lacey, WA              10:53.3 2:22:04.73
 15 Matt Horine              M26 Tacoma, WA             11:05.5 2:24:43.29
 16 Travis Wilson            M27 Lacey, WA              11:08.0 2:25:16.03
 17 Eric Buechel             M29 Olympia, WA            11:25.9 2:29:10.27
 18 phillip miller           M29 Olympia, WA            12:14.9 2:39:49.66
 19 Kevin Arenas             M27 Lakewood, WA           12:21.0 2:41:09.24
 20 James Deuel              M29 Olympia, WA            12:30.6 2:43:13.75
 21 Nikkilos Worley          M25 Jblm, WA               13:15.8 2:53:03.77
 22 iain evans               M29 Tacoma, WA             13:50.2 3:00:32.65

30-34 Results - Men 21000 Half Marathon
 
  1 Jared Scott              M30 Dolores, CO             6:24.9 1:23:41.81
  2 Robert Dengel            M32 Olympia, WA             8:12.5 1:47:05.71
  3 Andrew Richwine          M30 Seattle, WA             8:50.1 1:55:16.91
  4 Michael Thompson         M31 DuPont, WA              9:08.5 1:59:16.21
  5 Wayde Deese              M34 Olalla, WA              9:08.7 1:59:19.84
  6 Justin Chabalko          M30 DuPont, WA              9:09.1 1:59:25.22
  7 Buddy Kkaech             M31 Puyallup, WA            9:12.2 2:00:04.59
  8 Scott Benson             M33 Seattle, WA             9:25.1 2:02:53.12
  9 Ander Romberg            M31 Tacoma, WA              9:47.3 2:07:42.90
 10 Stuart Eubank            M34 Shoreline, WA           9:51.9 2:08:42.60
 11 Tim VanNorman            M33 Allyn, WA               9:56.6 2:09:44.62
 12 Peter Olsen              M34 Salem, OR              10:12.3 2:13:08.77
 13 Jacob Baker              M32 Olympia, WA            10:23.3 2:15:33.37
 14 matthew stone            M33 kalama, WA             10:27.7 2:16:30.26
 15 Evan Furtick             M34 Olympia, WA            10:49.8 2:21:18.87
 16 Bryan Aulick             M30 Portland, OR           11:08.7 2:25:24.71
 17 Marc Hartung             M33 Olympia, WA            11:10.7 2:25:51.51
 18 Branton Boehm            M32 Redmond, WA            11:19.7 2:27:48.88
 19 Jonathan Wellman         M31 Lacey, WA              11:23.4 2:28:37.53
 20 Joshua Johnson           M34 Olympia, WA            11:29.1 2:29:51.45
 21 Erik Hanberg             M33 Olympia, WA            11:30.6 2:30:10.35
 22 Kevin Weimer             M34 Yelm, WA               11:47.9 2:33:57.00
 23 Arthur Carino            M32 Lacey, WA              11:49.8 2:34:21.19
 24 John Craw                M30 Seattle, WA            12:06.4 2:37:57.75
 25 Reg Rasmussen            M33 Yelm, WA               12:11.0 2:38:58.52
 26 Jason Shaw               M34 Seattle, WA            12:29.8 2:43:03.16
 27 Leroy Thomas             M33 Seattle, WA            13:31.5 2:56:28.85
 28 Graham Johnson           M32 Anacortes, WA          14:28.5 3:08:51.98
 29 Adam Reabun              M32 Fort St. John, BC      14:34.5 3:10:10.46

35-39 Results - Men 21000 Half Marathon

  1 Matthew Byrne            M37 Scranton, PA            6:10.5 1:20:33.91
  2 Jason Weekes             M38 Tacoma, WA              8:10.3 1:46:37.64
  3 Kevin Olivarez           M39 Anacortes, WA           9:00.8 1:57:35.80
  4 Tom Stinchfield          M35 Washougal, WA           9:24.3 2:02:42.44
  5 Jeff Schmidt             M38 Tacoma, WA              9:47.1 2:07:40.56
  6 Noah Wepman              M39 Seattle, WA            10:11.1 2:12:53.37
  7 Brian Dayton             M37 Aberdeen, WA           10:23.3 2:15:33.37
  8 Nathan Lubliner          M36 Tumwater, WA           10:40.0 2:19:10.51
  9 Isaac Scott              M38 West Linn, OR          10:44.9 2:20:14.95
 10 EriK Watterland          M39 Tacoma, WA             10:47.8 2:20:52.40
 11 Gilbert Rolon            M35 Jblm, WA               10:51.0 2:21:33.94
 12 Bil Carpenter            M36 Lacey, WA              11:14.8 2:26:45.35
 13 Matthew Murry            M38 Olympia, WA            11:32.3 2:30:33.38
 14 Jonathan Keller          M36 Redmond, WA            11:39.0 2:32:00.61
 15 Chris Ingram             M36 Jblm, WA               11:43.1 2:32:53.79
 16 Jason Carlisle           M38 Redmond, WA            11:48.7 2:34:07.48
 17 Dave Stinchfield         M38 Washougal, WA          11:51.8 2:34:48.18
 18 Justin Kohrs             M36 Seattle, WA            12:18.6 2:40:36.83
 19 Shawn Chiles             M36 Elma, WA               12:29.8 2:43:03.75
 20 Brian Peterson           M37 tacoma, WA             13:12.6 2:52:22.49
 21 Patrick Lewinski         M39 Olympia, WA            13:28.9 2:55:54.81
 22 Devin Cadigan            M39 Olympia, WA            13:44.0 2:59:11.68
 23 Ram Valliyappan          M36 Bellevue, WA           14:55.3 3:14:42.54
 24 Charles Gilman           M35 Rainier, WA            17:22.7 3:46:45.85

40-44 Results - Men 21000 Half Marathon

  1 Jack Brodhead            M43 Hoquiam, WA             8:14.2 1:47:28.53
  2 Kevin Francis            M42 Olympia, WA             9:08.9 1:59:22.17
  3 Steven Blackburn         M43 Auckland, N.Z           9:09.7 1:59:32.22
  4 Voss Chaston             M43 Washougal, WA           9:42.5 2:06:40.19
  5 jason wennstrom          M44 tacoma, WA              9:56.9 2:09:48.03
  6 Chris Steel              M41 Kingstong, WA          10:18.7 2:14:32.83
  7 David Harmon             M42 shelton, WA            10:46.9 2:20:41.32
  8 Stephen Smith            M43 Olympia, WA            10:48.5 2:21:01.60
  9 Mark Buck                M44 Yelm, WA               10:58.0 2:23:05.21
 10 Steve Stark              M43 Lacey, WA              10:58.4 2:23:10.58
 11 Jeffrey Caulfield        M43 bremerton, WA          11:28.6 2:29:45.22
 12 Jim Spradling            M40 Jblm, WA               11:44.3 2:33:10.25
 13 Don Robertson            M44 Edgewood, WA           11:47.8 2:33:55.01
 14 Wendy Neidig             M42 Centralia, WA          11:49.7 2:34:20.71
 15 Andrew Lochli            M40 Poulsbo, WA            11:50.3 2:34:27.98
 16 David Ross               M43 Olympia, WA            12:21.5 2:41:14.96
 17 Patrick McGrath          M40 Olympia, WA            13:23.6 2:54:45.24
 18 Aden Tait                M41 Puyallup, WA           13:24.0 2:54:50.10
 19 Arthur Fredrickson       M42 Olympia, WA            13:38.8 2:58:03.35
 20 Joel Gjuka               M41 Unattached             14:18.7 3:06:44.11
 21 Gopal Shankar            M41 Sammamish, WA          14:53.7 3:14:21.76
 22 Scott Sipp               M44 Oakville, WA           15:48.2 3:26:12.72
 23 Steve Swortz             M42 Lakewood, WA           15:48.4 3:26:14.88
 24 Rob Lowry                M44 Orting, WA             16:15.4 3:32:07.28
 25 Joe Gardner              M41 Aberdeen, WA           18:51.4 4:06:03.31

45-49 Results - Men 21000 Half Marathon
 
  1 Tom St.Clair             M47 Tumwater, WA            7:11.4 1:33:48.97
  2 John Thompson            M49 renton, WA             10:10.6 2:12:46.67
  3 Chester Werts            M47 Olympia, WA            10:50.8 2:21:31.91
  4 Robert O'Donnell         M45 Olympia, WA            10:51.2 2:21:36.92
  5 Carl Lovgren             M47 Aberdeen, WA           11:40.6 2:32:21.03
  6 Robert Lopez             M46 Seattle, WA            12:19.1 2:40:43.74
  7 Eric Norris              M49 snoqualmie, WA         12:42.1 2:45:43.84
  8 Kerry Mann               M47 Fort St. John, BC      13:38.7 2:58:02.90

50-54 Results - Men 21000 Half Marathon

  1 Ron Wooding              M53 Battle Ground, WA       7:34.6 1:38:52.09
  2 Stephen Miller           M51 Olympia, WA             9:03.7 1:58:14.30
  3 Timothy Andruss          M52 Lacey, WA               9:15.7 2:00:51.12
  4 Dave Molenaar            M52 Olympia, WA            10:40.4 2:19:15.99
  5 Thomas Grim              M50 Battle Ground, WA      10:53.3 2:22:03.91
  6 Mike Natucci             M52 Fox Island, WA         11:16.4 2:27:06.13
  7 David Mathwig            M50 Renton, WA             12:33.6 2:43:53.48
  8 Craig Goodell            M52 Portland, OR           12:45.0 2:46:21.46
  9 Sam Meyer                M51 Olympia, WA            12:45.3 2:46:25.67

55-59 Results - Men 21000 Half Marathon

  1 James McDonough          M55 Rochester, WA          10:10.7 2:12:48.41
  2 Roger vonDoenhoff        M57 Federal Way, WA        10:13.6 2:13:25.71
  3 Karl Ness                M55 West Linn, OR          10:21.3 2:15:06.19
  4 Michael Ellen            M57 Olympia, WA            11:30.5 2:30:09.52
  5 Bee Baker                M59 battleground, WA       12:48.0 2:47:00.46
  6 Ray Shaw                 M55 Tacoma, WA             14:18.5 3:06:41.94


 
 
 
 


If you have a problem with your results, please send craigwdickson@hotmail.com your comments



Bookmark and Share

   


Copyright 1996 - 2014 ontherunevents.com, All rights reserved.


Commercial use or redistribution in any form, printed or electronic, is prohibited.

Visit other areas of ontherunevents.com here!.
Select area :

please visit

Contact us today for details on how we can help get your event or product Online