Yakima River Canyon Marathon
© "ontherunevents.com" Your online information source for the Long Distance Running Community


Race Results @ ontherunevents.com
Race Results
Yakima River Canyon Marathon
April 3, 2004
Ellensburg/Selah/Yakima, WA
26.2 miles

ontherunevents.com

  • Special thanks to Hard Core Runners Club for providing us these results!
  • Check out this handy Pace Chart

    Event Feedback, let us know how you did and your thoughts about this event!
    Please Note: ontherunevents.com is not responsible for errors or omissions concerning race results. If you see a problem with your results...contact the event directly.
    DO NOT post your questions about results on the Event Feedback Board. Thanks !

    If you see a problem or have questions regarding your results..please go here and post your question.

    email this page to a friend !


    
    
    
                                                                          Page 1
                           YAKIMA RIVER CANYON MARATHON
                           TWENTY SIX MILE 385 YARD RACE
                        USATF Certified.  Registration No.
                          Yakima River Canyon, Washington
               Sponsored by the Yakima Valley Hard Core Runners Club
                         Saturday, April 3, 2004 8:00 a.m.
    
    Place Name                Age S City            St Club       Time    Pace
    ===== =================== === = =============== == ========== ======= =====
        1 Bart Gurgel          29 M Saginaw         MI            2:38:46  6:04
        2 Doug Wordell         38 M Spokane         WA            2:42:33  6:13
        3 Rick Becker          49 M Selah           WA HCR        2:51:19  6:33
        4 Mark Shorter         47 M North Vancouver BC            2:53:24  6:38
        5 Jordan Back          21 M North Vancouver BC            3:00:34  6:54
        6 Mike Claxton         43 M Kelso           WA            3:03:47  7:01
        7 Kevin Martinell      44 M Bellevue        WA            3:05:58  7:06
        8 Arthur Gamirov       18 M Spokane         WA            3:10:30  7:17
        9 Clifford W Banister  43 M Pendleton       OR HCR        3:11:12  7:18
       10 Jay R Johnson        44 M Sauk Rapids     MN            3:11:49  7:20
       11 Jim Powers           40 M Spokane         WA            3:11:58  7:20
       12 Tim O'Neill          27 M Bremerton       WA            3:12:53  7:22
       13 John Minerich        26 M Seattle         WA            3:13:15  7:23
       14 Kirk J Wood-Gaines   41 M Spokane         WA            3:13:23  7:23
       15 Steven Yee           44 M Renton          WA            3:13:37  7:24
       16 Donald J Hill        54 M Richland        WA            3:13:54  7:25
       17 Cary Steinman        38 F Moxee           WA HCR        3:14:19  7:25
       18 Brock Gavery         27 M Seattle         WA            3:14:20  7:26
       19 Brian Baker          35 M Boise           ID            3:14:35  7:26
       20 James Nott           29 M Calgary         AB            3:15:24  7:28
       21 Neil Wakelin         56 M North Vancouver BC            3:15:30  7:28
       22 Carol Stuhley        41 F Yakima          WA HCR        3:16:12  7:30
       23 Christoph R Enderle  43 M Mill Creek      WA            3:18:43  7:36
       24 Don Lee              50 M Red Deer        AB            3:21:13  7:41
       25 Scott Ridout         43 M Issaquah        WA            3:21:24  7:42
       26 Doug Arcus           57 M Fort St John    BC            3:22:59  7:45
       27 Larry Carroll        64 M Liberty Lake    WA            3:23:12  7:46
       28 Eb Engelmann         62 M Salem           OR            3:23:28  7:46
       29 Mark Warner          44 M Seattle         WA            3:24:25  7:49
       30 Jeff Johnson         36 M Seattle         WA            3:24:27  7:49
       31 Wendy O'Neal         35 F Spokane         WA            3:25:46  7:52
       32 Jennifer Yogi        28 F Seattle         WA            3:26:11  7:53
       33 Christopher Warren   36 M Renton          WA            3:26:13  7:53
       34 Mark Moody           41 M Bellevue        WA            3:26:58  7:54
       35 Paul Harding         44 M Vancouver       WA            3:28:14  7:57
       36 Stanley Bostrum      46 M Yakima          WA            3:28:19  7:58
       37 Richard D Palmer     44 M Shoreline       WA            3:28:42  7:58
       38 Steven Hamling       35 M Auburn          WA            3:29:33  8:00
       39 Bruce Hunt           50 M Spokane         WA            3:32:07  8:06
       40 Barb Blumenthal      47 F Sammamish       WA            3:32:52  8:08
       41 Bruce Quam           49 M Manchester      WA            3:33:07  8:09
       42 Ryan Moultray        31 M Yakima          WA            3:33:48  8:10
       43 Cheryl Matern        45 F Spokane         WA            3:34:39  8:12
       44 Gregory Judge        55 M Renton          WA            3:35:06  8:13
       45 Jamie Schmidt        31 M New York        NY            3:35:41  8:14
       46 Ron Fleming          57 M Granger         WA            3:36:47  8:17
       47 Sean P Sexton        38 M Olympia         WA            3:37:07  8:18
       48 Rory McVey           43 M Yakima          WA HCR        3:37:16  8:18
       49 R Lucke              36 M Port Orchard    WA            3:37:50  8:19
       50 Greg Slater          43 M Portland        OR            3:37:53  8:19
       51 Steve Sanders        38 M Dayton          OR            3:38:30  8:21
       52 Brian Trefry         43 M Spokane         WA            3:38:37  8:21
       53 Timothy A Duringer   27 M Corvallis       OR            3:38:47  8:22
       54 Marc Frommer         51 M Portland        OR            3:39:12  8:22
       55 Michael Milbradt     38 M Harrisburg      OR            3:39:24  8:23
       56 Brent Spilsbury      56 M Shoreline       WA            3:39:26  8:23
       57 Renato Falla         32 M Seattle         WA            3:39:34  8:23
       58 David Jones          58 M Seattle         WA            3:39:39  8:23
       59 Carl Howald          33 M Pasco           WA            3:39:52  8:24
       60 Ron Fowler           56 M Seattle         WA            3:40:08  8:25
       61 Cotah Rose           47 F Poulsbo         WA            3:40:20  8:25
       62 Rex Quaempts         41 M Yakima          WA            3:40:47  8:26
       63 Tasha Nott           28 F Calgary         AB            3:41:49  8:28
       64 David Evans          30 M Lake Oswego     OR            3:41:52  8:29
       65 David Olsho          52 M Seattle         WA            3:42:24  8:30
       66 Ivar Hildahl         43 M Lake Forest Par WA            3:42:28  8:30
       67 Steve Supkoff        38 M North Bend      WA            3:42:33  8:30
       68 Eric Anderson        52 M Yakima          WA            3:42:49  8:31
       69 Paul Frame           38 M Kalispell       MT            3:43:11  8:32
       70 Mark Dix             43 M Bellevue        WA            3:43:14  8:32
       71 Sean Cleary          44 M Yakima          WA HCR        3:43:23  8:32
       72 Kevin Carrothers     39 M Issaquah        WA            3:43:24  8:32
       73 Ron Hayden           48 M Kennewick       WA HCR        3:43:52  8:33
       74 Michael Shiach       53 M Bainbridge Isla WA            3:44:01  8:34
       75 Tony Robinson        50 M Honolulu        HI            3:44:18  8:34
       76 Michael R Schmitt    35 M Yakima          WA            3:44:28  8:35
       77 Adam Bergeson        25 M Lynnwood        WA            3:44:45  8:35
       78 Richard A Decker     57 M Covington       WA            3:44:49  8:35
       79 Kenneth Bonner       61 M Victoria        BC            3:46:06  8:38
       80 Carol Burwell        42 F Yakima          WA HCR        3:46:12  8:38
       81 David Reid           56 M Redlands        CA            3:46:21  8:39
       82 Paul Emmett          58 M Redmond         WA            3:46:53  8:40
       83 Mark Weinberg        42 M Kirkland        WA            3:47:06  8:41
       84 Leticia Reiber       33 F Selah           WA            3:47:11  8:41
       85 Bill Nielsen         63 M Lacombe         AB            3:47:17  8:41
       86 Stephanie Holladay   35 F Kennewick       WA            3:47:27  8:41
       87 Michael Rorvig       45 M Bellingham      WA            3:47:44  8:42
       88 Chris Fitch          37 M Roslyn          WA            3:47:55  8:42
       89 Thomas Jackson       43 M Moses Lake      WA            3:48:02  8:43
       90 Bob Martin           39 M Bellevue        WA            3:48:12  8:43
       91 David Jackson        45 M Bothell         WA            3:48:27  8:44
       92 Janet E Green        50 F Courtenay       BC            3:49:18  8:46
       93 Dale E Fuller        50 M Pasco           WA            3:49:37  8:46
       94 Joan T Lawry         45 F Seattle         WA            3:49:49  8:47
       95 Ben Elmer            54 M Kingston        WA            3:50:02  8:47
       96 Steve Barrick        41 M Kent            WA            3:50:25  8:48
       97 Shannon Chouinard    31 M Great Falls     MT            3:50:40  8:49
       98 Guy Yogi             50 M Seattle         WA            3:50:49  8:49
       99 Steve Cullen         39 M Yakima          WA HCR        3:51:01  8:50
      100 Bari Bookout         40 F Seattle         WA            3:51:04  8:50
      101 Keith Fuller         47 M Richland        WA            3:51:52  8:51
      102 Mark Gibson          52 M Yakima          WA            3:51:59  8:52
      103 Rich Kokesh          41 M Lake Oswego     OR            3:52:57  8:54
      104 Michelle Rose        38 F Portland        OR            3:53:02  8:54
      105 Jim Boyd             61 M Seattle         WA            3:53:28  8:55
      106 Bill Voiland         56 M Spokane         WA            3:53:51  8:56
      107 Robert T Eichelsdoe  43 M Bothell         WA            3:54:14  8:57
      108 James A Shurts       61 M Richland        WA            3:54:23  8:57
      109 Stan Nowakowski      48 M Culver          OR            3:54:56  8:58
      110 Scott Hall           48 M Sandpoint       ID            3:55:10  8:59
      111 John Bykonen         48 M Shelton         WA            3:55:36  9:00
      112 Barbara Bumann       50 F Spokane         WA            3:55:39  9:00
      113 Lesa Overfield       45 F Tacoma          WA            3:55:42  9:00
      114 Nona Snell           39 F Olympia         WA            3:55:46  9:00
      115 Larry Sabin          46 M Gig Harbor      WA            3:57:02  9:03
      116 Greg Chang           32 M Yakima          WA            3:58:13  9:06
      117 James Hill           42 M Ferndale        WA            3:58:25  9:06
      118 David Peterson       52 M Tacoma          WA            3:59:03  9:08
      119 Jeff Perry           45 M Bend            OR            3:59:15  9:08
      120 Bert Huelmann        38 M Seattle         WA            3:59:31  9:09
      121 David Barber         34 M Lynnwood        WA            3:59:37  9:09
      122 Corey J Schmidt      29 M Racine          WI            3:59:47  9:10
      123 David Kurtz          51 M Everett         WA            3:59:50  9:10
      124 Ben Comeau           18 M Brier           WA            4:00:05  9:10
      125 Jon Eaton            43 M Everett         WA            4:01:28  9:13
      126 J Richie             46 M Sammamish       WA            4:02:03  9:15
      127 Keith Wood           75 M Seattle         WA            4:02:29  9:16
      128 Keri L Grosse        37 F Leavenworth     WA            4:03:16  9:18
      129 Jim Tucker           54 M Selah           WA HCR        4:03:38  9:18
      130 Ken Walters          40 M Mountlake Terra WA            4:03:45  9:19
      131 Herb Allen           61 M Bainbridge Isla WA            4:04:07  9:20
      132 John E Rehm          57 M Big Prairie     OH            4:04:45  9:21
      133 Joseph Snell         44 M Yarrow Point    WA            4:06:28  9:25
      134 Dan L Crisp          48 M Tualatin        OR            4:06:36  9:25
      135 Matthew J Hendra     36 M Yakima          WA            4:07:00  9:26
      136 Valentino Fabela     52 M Toppenish       WA HCR        4:07:05  9:26
      137 Steve Turner Jr      35 M Butte           MT            4:07:17  9:27
      138 Kyle Dees            48 F Selah           WA            4:08:06  9:29
      139 Bruce Palmquist      41 M Ellensburg      WA            4:08:27  9:29
      140 Donna Nettleship     42 F Selah           WA HCR        4:08:28  9:29
      141 Lori Wordell         37 F Spokane         WA            4:08:43  9:30
      142 Chris Lewis          29 M Hillsboro       OR            4:09:24  9:32
      143 Eric Rodmyre         29 M Kent            WA            4:09:28  9:32
      144 Maura Schwartz       44 F Culver          OR            4:09:33  9:32
      145 Lisa Stranc Bliss    35 F Liberty Lake    WA            4:09:34  9:32
      146 Kate Soldano         44 F Yakima          WA HCR        4:09:59  9:33
      147 Emily Seney          22 F Seattle         WA            4:10:11  9:33
      148 Jeremy Crouch        27 M Kenmore         WA            4:10:44  9:35
      149 Phil Weiser          47 M Auburn          WA            4:11:22  9:36
      150 James Adrian         40 M Yakima          WA            4:11:39  9:37
      151 Diana Slug Robinson  37 F Bellingham      WA            4:13:45  9:42
      152 Greg Miller          43 M Seattle         WA            4:13:48  9:42
      153 Dennis Spurlock      41 M Spokane         WA            4:14:04  9:42
      154 Gay Hunter           52 F Port Angeles    WA            4:14:14  9:43
      155 Neil B Corrigan      47 M Pasco           WA            4:14:40  9:44
      156 Dawson Stoops        34 M Mercer Island   WA            4:14:53  9:44
      157 Amy Merkley          28 F Zillah          WA            4:15:11  9:45
      158 Dennis Bright        55 M Edmonds         WA            4:15:24  9:45
      159 David Bliss          41 M Liberty Lake    WA            4:15:37  9:46
      160 Carol Stevenson      33 F Port Angeles    WA            4:15:40  9:46
      161 Todd Clayton         41 M Port Angeles    WA            4:15:42  9:46
      162 Lynne Werner         52 F Seattle         WA            4:15:57  9:47
      163 Dennis Higbee        63 M Yakima          WA            4:15:58  9:47
      164 Nathan Grothe        35 M Seattle         WA            4:17:07  9:49
      165 Gerald Buchmann      51 M Ephrata         WA            4:17:19  9:50
      166 Sharon Carroll       61 F Liberty Lake    WA            4:17:47  9:51
      167 Alison Wunschel      25 F Spokane         WA            4:18:10  9:52
      168 Joe Sander           46 M Spokane         WA            4:19:09  9:54
      169 Johnny Freeman       49 M Yakima          WA HCR        4:19:16  9:54
      170 Irene Symmes         35 F Sammamish       WA            4:19:26  9:55
      171 Franciso Montelongo  30 M Dayton          OR            4:20:03  9:56
      172 Richard Bona         65 M Yakima          WA            4:20:07  9:56
      173 M'Lissa Solis        34 F Olympia         WA            4:20:14  9:56
      174 Katie J Dashiell     21 F Coulee Dam      WA            4:20:29  9:57
      175 Dorothy Rajcich      39 F Aberdeen        WA            4:20:34  9:57
      176 Kathy Achen          39 F Otis Orchards   WA            4:21:52 10:00
      177 Jon Lindstrom        46 M Federal Way     WA            4:24:34 10:06
      178 Scott E Grosse       41 M Leavenworth     WA            4:25:04 10:08
      179 Mariana Martinez     35 F Selah           WA            4:25:19 10:08
      180 Kristin Tolle        46 F Duvall          WA            4:25:30 10:08
      181 Anthony P DeWitt     58 M Darien          CT            4:25:35 10:09
      182 Leslie Rivera        43 F Pasco           WA            4:25:41 10:09
      183 Craig W Foster       41 M Kirkland        WA            4:25:59 10:10
      184 Lynette Marshall     34 F Yakima          WA            4:26:10 10:10
      185 Michelle Bartholet   36 F Yakima          WA            4:26:11 10:10
      186 Kevin Carroll        49 M Spokane         WA            4:26:54 10:12
      187 Doug Calder          43 M Burnaby         BC            4:27:07 10:12
      188 JR Phillips          65 M Yakima          WA HCR        4:27:34 10:13
      189 Karin Buchmann       47 F Ephrata         WA            4:27:39 10:13
      190 Shannon Callies      34 F Seattle         WA            4:27:40 10:13
      191 Michelle Jacob       27 F Wapato          WA HCR        4:28:08 10:15
      192 James Kunz           55 M Seattle         WA            4:28:19 10:15
      193 Lisa Berthon         36 F Ellensburg      WA            4:28:57 10:16
      194 Janet Davis          35 F Ellensburg      WA            4:28:58 10:16
      195 Danielle Berthon-Ko  34 F Ellensburg      WA            4:28:59 10:16
      196 Roy Montelongo       56 M Grandview       WA            4:29:08 10:17
      197 Pam Scott            35 F Cle Elum        WA            4:29:14 10:17
      198 Randall Brown        50 M Victoria        BC            4:29:21 10:17
      199 Helmut Linzbichler   62 M Harbor Springs  MI            4:29:27 10:18
      200 Dave M Bridgeman     55 M Cle Elum        WA HCR        4:29:59 10:19
      201 Nick Bisconer        45 M Yakima          WA            4:30:21 10:20
      202 Craig Curan          52 M Brier           WA            4:30:31 10:20
      203 Rosalie Sumsion      40 F St Helens       OR            4:31:26 10:22
      204 Brenton Floyd        18 M Harrison        TN            4:31:45 10:23
      205 Beth Mauch           51 F North Bend      WA            4:33:07 10:26
      206 David Swan           47 M Issaquah        WA            4:33:39 10:27
      207 Counsel Shanklin     34 M Yakima          WA            4:33:47 10:27
      208 Todd Byers           40 M Long Beach      CA            4:33:50 10:28
      209 Jamie Keizer         27 F Snoqualmie      WA            4:34:21 10:29
      210 Claudia Cooper       44 F Seattle         WA            4:34:37 10:29
      211 Tony Phillippi       42 M Tacoma          WA            4:34:38 10:29
      212 James Nolan          59 M Spokane         WA            4:34:53 10:30
      213 Nancy Bebek          42 F Tigard          OR            4:35:17 10:31
      214 Phil Little          61 M Apopka          FL            4:35:53 10:32
      215 Jason Gordon         39 M Puyallup        WA            4:37:39 10:36
      216 Shane R Freese       20 M McMinnville     OR            4:37:59 10:37
      217 Michael Frank        38 M Seattle         WA            4:38:37 10:39
      218 Nathan Greene        22 M Tacoma          WA            4:39:10 10:40
      219 Tim True             52 M Olympia         WA            4:39:36 10:41
      220 Gina Bartolomeo      31 F Bellingham      WA            4:40:00 10:42
      221 Douglas Carpenter    53 M Issaquah        WA            4:40:38 10:43
      222 Anne Groenig         54 F Hillsboro       OR            4:40:56 10:44
      223 Bob Dolphin          74 M Yakima          WA HCR        4:41:49 10:46
      224 Christopher Pattill  43 M Everett         WA            4:41:56 10:46
      225 Anne Thomas          28 F Seattle         WA            4:42:36 10:48
      226 Alice Kennedy        44 F Missoula        MT            4:42:39 10:48
      227 Rich Menzel          61 M Everett         WA            4:42:45 10:48
      228 Autumn Spooner       30 F Milton          WA            4:44:51 10:53
      229 Janae E Butterfield  17 F Sumner          WA            4:45:08 10:53
      230 Jami Bladow          36 F Lakewood        WA            4:45:09 10:53
      231 Sarah Shoop          18 F Bend            OR            4:45:54 10:55
      232 Hamilton Licht       56 M Yakima          WA HCR        4:45:57 10:55
      233 Jack Swanson         70 M Spokane         WA            4:46:05 10:56
      234 Glen Killian Smith   47 M Portland        OR            4:46:11 10:56
      235 Keith A Nelson       47 M Gig Harbor      WA            4:46:12 10:56
      236 Jheri Heiser         57 F Yakima          WA            4:46:55 10:58
      237 Dan Young            53 M Victoria        BC            4:48:26 11:01
      238 Heidi Gonzalez       29 F West Linn       OR            4:49:28 11:03
      239 Sarah C Schnitzius   25 F Corvallis       OR            4:49:46 11:04
      240 Amy Lochow           35 F Moses Lake      WA            4:50:18 11:05
      241 Bruce Bacon          44 M Yakima          WA            4:51:23 11:08
      242 Paul Freiwald        57 M Washougal       WA            4:51:29 11:08
      243 Scott Palm           40 M Chaumont        NY            4:51:49 11:09
      244 Ester Selander       43 F Renton          WA            4:52:04 11:09
      245 Richard Himmer       46 M Gig Harbor      WA            4:52:13 11:10
      246 Karolyn T Wachsmith  40 F Yakima          WA            4:52:59 11:11
      247 Curtis Elko          41 M SeaTac          WA            4:53:23 11:12
      248 Peter Landolt        51 M Yakima          WA            4:54:13 11:14
      249 Caroline Smith       26 F Bellevue        WA            4:54:46 11:16
      250 Arlene Taylor        49 F Oak Harbor      WA            4:55:06 11:16
      251 Aaron Jensen         29 M West Richland   WA            4:55:19 11:17
      252 Michael A Gonzalez   36 M Yakima          WA HCR        4:55:20 11:17
      253 Tracie Fischer       21 F Pullman         WA            4:55:36 11:17
      254 Ronald Paquette      62 M Albion          ME            4:55:39 11:18
      255 Mike Brooks          58 M Danville        ME            4:55:40 11:18
      256 Doug Haley           48 M Bothell         WA            4:57:02 11:21
      257 Nelson Petersen      38 M Lincoln         NE            4:58:47 11:25
      258 Daniel Stanhiser     29 M Yakima          WA            4:59:14 11:26
      259 Kay Hoffman          45 F Kent            WA            5:00:52 11:29
      260 Patty Engle          42 F Spokane         WA            5:00:57 11:30
      261 Shelly Kaufmann      44 F Snellville      GA            5:01:47 11:32
      262 Ed Driver            78 M Palm Desert     CA            5:02:16 11:33
      263 Evan Fagan           67 M Victoria        BC            5:03:11 11:35
      264 Steve Reins          49 M Portland        OR            5:04:54 11:39
      265 Mel Preedy           70 M Ravensdale      WA            5:06:19 11:42
      266 Peter Graham         38 M London          UK HCR        5:07:22 11:44
      267 Hwa Harris           47 F Naches          WA            5:07:53 11:46
      268 James Harris         47 M Naches          WA            5:07:54 11:46
      269 Andy Zanol           36 M Wenatchee       WA            5:08:04 11:46
      270 Timothy Holmes       51 M Gig Harbor      WA            5:10:09 11:51
      271 Nicole D Olson       29 F Missoula        MT            5:11:16 11:53
      272 Kelli Cole           27 F Gaston          OR            5:11:17 11:53
      273 John Rodriguez       43 M Moses Lake      WA            5:11:19 11:53
      274 Jon Ziady            60 M Portland        OR            5:15:39 12:03
      275 Stephen Love         50 M Mansfield       WA            5:16:29 12:05
      276 Amanda Hammon        27 F Prosser         WA            5:16:35 12:05
      277 Abraham Lim          54 M Avon Park       FL            5:17:10 12:07
      278 Casey Rice           42 M Yakima          WA HCR        5:17:35 12:08
      279 Stephanie Eastman    39 F Walla Walla     WA            5:19:10 12:11
      280 Crystal Kinsey       22 F Kittitas        WA            5:20:11 12:14
      281 Bernadette Langdon   50 F Portland        OR            5:20:54 12:15
      282 Justin Ross          28 M Selah           WA            5:21:28 12:17
      283 Jennifer M Duringer  27 F Corvallis       OR            5:21:34 12:17
      284 Gary Wright          53 M Renton          WA            5:22:40 12:19
      285 Roadkill Johnson     54 M Craig           AK            5:25:04 12:25
      286 Fenny Roberts        51 F Salem           OR            5:25:10 12:25
      287 James Scheer         62 M Vancouver       WA            5:25:19 12:25
      288 Teresa Loudiana      47 F Maple Valley    WA            5:28:08 12:32
      289 Mike Hendricks       49 M Yakima          WA HCR        5:28:18 12:32
      290 Dan Rothrock         57 M Cashmere        WA            5:29:52 12:36
      291 Rick Tabor           46 M Yakima          WA            5:29:54 12:36
      292 Bill Bush            55 M Port Angeles    WA            5:32:06 12:41
      293 Janice "Kay" Moyer   47 F Wellpinit       WA            5:33:49 12:45
      294 Justin Moyer         15 M Wellpinit       WA            5:33:51 12:45
      295 Jordan Sonneck       14 M Wellpinit       WA            5:33:52 12:45
      296 Peter Butler         72 M St Paul         MN            5:34:39 12:47
      297 Jenny Salgado        24 F Tigard          OR            5:35:40 12:49
      298 Albert Homenchuk     72 M Vancouver       BC            5:39:27 12:58
      299 Rocky Eastman Sr     35 M Walla Walla     WA            5:40:43 13:01
      300 Virginia Farneman    66 F Powell          OH            5:43:26 13:07
      301 Sharon Divis         35 F Issaquah        WA            5:44:00 13:08
      302 Annie King           44 F Decatur         GA            5:47:35 13:16
      303 Alan Morton          71 M Tywyn           UK            5:49:55 13:22
      304 Eloise Van Slyke     54 F Caldwell        ID            5:54:02 13:31
      305 Melody Osborne       30 F Yakima          WA            5:54:15 13:32
      306 Jalynn Padilla       30 F Yakima          WA            5:54:17 13:32
      307 Daniel Archambeau    68 M Sebring         FL            5:59:11 13:43
      308 Henry Rueden         54 M De Pere         WI            6:03:44 13:53
      309 Kimberly Poehling    47 F Orion           IL            6:11:44 14:12
      310 Dennis Groenig       56 M Hillsboro       OR            6:15:53 14:21
      311 Judi May             61 F Bainbridge Isla WA            6:17:44 14:26
      312 Fred Beavon          52 M Edmonds         WA            6:26:26 14:45
      313 Raymond Hoyle        61 M Watford Herts   UK            6:27:28 14:48
      314 Patrick Bielecki     43 M Issaquah        WA            6:28:07 14:49
      315 Jack Hines           67 M Portland        OR            6:37:35 15:11
      316 Sandra Dodson        56 F Caldwell        ID            6:37:37 15:11
      317 Jane Cutting         64 F Grand Terrace   CA            6:45:09 15:28
      318 Diane F New          56 F Moline          IL            6:46:00 15:30
      319 Teresa Peschang      49 F Milan           IL            6:46:02 15:30
      320 Lois Brown           57 F Sebring         FL            6:48:22 15:36
      321 Amy Santoro          34 F Castlerock      CO            6:49:36 15:39
      322 Suzanne Jo Lee       40 F Stanwood        WA            6:49:38 15:39
      323 Christine Quigley    48 F Portland        OR            6:49:40 15:39
      324 Ray Scharenbrock     70 M South Milwaukee WI            6:49:59 15:39
      325 Carol Dellinger      41 F Spokane         WA            6:50:01 15:39
      326 Doug Groenig         47 M Moxee           WA            7:10:10 16:26
      327 Kasey C Leinbach     40 F Cowiche         WA HCR        7:28:35 17:08
      328 Colleen Adams-Schup  38 F Yakima          WA            7:38:15 17:30
      329 Loretta Zammarchi    48 F Yakima          WA            7:38:17 17:30
      330 Jose Nebrida         62 M Chicago         IL            7:38:52 17:31
    
    
    
    
    
    

    visit these ontherunevents.com Featured Events!

    Race Directors..your banner ad here!


    
    
                                 AGE-GROUP RESULTS
                           YAKIMA RIVER CANYON MARATHON
                           TWENTY SIX MILE 385 YARD RACE
                        USATF Certified.  Registration No.
                          Yakima River Canyon, Washington
               Sponsored by the Yakima Valley Hard Core Runners Club
                         Saturday, April 3, 2004 8:00 a.m.
    
    
                              MALE AGE GROUP:  1 - 19
        1     8 Arthur Gamirov       18 Spokane            WA 3:10:30
        2   124 Ben Comeau           18 Brier              WA 4:00:05
        3   204 Brenton Floyd        18 Harrison           TN 4:31:45
        4   294 Justin Moyer         15 Wellpinit          WA 5:33:51
        5   295 Jordan Sonneck       14 Wellpinit          WA 5:33:52
                             FEMALE AGE GROUP:  1 - 19
        1   229 Janae E Butterfield  17 Sumner             WA 4:45:08
        2   231 Sarah Shoop          18 Bend               OR 4:45:54
                             MALE AGE GROUP:  20 - 24
        1     5 Jordan Back          21 North Vancouver    BC 3:00:34
        2   216 Shane R Freese       20 McMinnville        OR 4:37:59
        3   218 Nathan Greene        22 Tacoma             WA 4:39:10
                            FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
        1   147 Emily Seney          22 Seattle            WA 4:10:11
        2   174 Katie J Dashiell     21 Coulee Dam         WA 4:20:29
        3   253 Tracie Fischer       21 Pullman            WA 4:55:36
        4   280 Crystal Kinsey       22 Kittitas           WA 5:20:11
        5   297 Jenny Salgado        24 Tigard             OR 5:35:40
                             MALE AGE GROUP:  25 - 29
        1     1 Bart Gurgel          29 Saginaw            MI 2:38:46 - First Overall Male
        2    12 Tim O'Neill          27 Bremerton          WA 3:12:53
        3    13 John Minerich        26 Seattle            WA 3:13:15
        4    18 Brock Gavery         27 Seattle            WA 3:14:20
        5    20 James Nott           29 Calgary            AB 3:15:24
                            FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
        1    32 Jennifer Yogi        28 Seattle            WA 3:26:11
        2    63 Tasha Nott           28 Calgary            AB 3:41:49
        3   157 Amy Merkley          28 Zillah             WA 4:15:11
        4   167 Alison Wunschel      25 Spokane            WA 4:18:10
        5   191 Michelle Jacob       27 Wapato             WA 4:28:08
                             MALE AGE GROUP:  30 - 34
        1    42 Ryan Moultray        31 Yakima             WA 3:33:48
        2    45 Jamie Schmidt        31 New York           NY 3:35:41
        3    57 Renato Falla         32 Seattle            WA 3:39:34
        4    59 Carl Howald          33 Pasco              WA 3:39:52
        5    64 David Evans          30 Lake Oswego        OR 3:41:52
                            FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
        1    84 Leticia Reiber       33 Selah              WA 3:47:11
        2   160 Carol Stevenson      33 Port Angeles       WA 4:15:40
        3   173 M'Lissa Solis        34 Olympia            WA 4:20:14
        4   184 Lynette Marshall     34 Yakima             WA 4:26:10
        5   190 Shannon Callies      34 Seattle            WA 4:27:40
                             MALE AGE GROUP:  35 - 39
        1     2 Doug Wordell         38 Spokane            WA 2:42:33
        2    19 Brian Baker          35 Boise              ID 3:14:35
        3    30 Jeff Johnson         36 Seattle            WA 3:24:27
        4    33 Christopher Warren   36 Renton             WA 3:26:13
        5    38 Steven Hamling       35 Auburn             WA 3:29:33
    
                            FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
        1    17 Cary Steinman        38 Moxee              WA 3:14:19 - First Overall Female
        2    31 Wendy O'Neal         35 Spokane            WA 3:25:46
        3    86 Stephanie Holladay   35 Kennewick          WA 3:47:27
        4   104 Michelle Rose        38 Portland           OR 3:53:02
        5   114 Nona Snell           39 Olympia            WA 3:55:46
                             MALE AGE GROUP:  40 - 44
        1     6 Mike Claxton         43 Kelso              WA 3:03:47
        2     7 Kevin Martinell      44 Bellevue           WA 3:05:58
        3     9 Clifford W Banister  43 Pendleton          OR 3:11:12
        4    10 Jay R Johnson        44 Sauk Rapids        MN 3:11:49
        5    11 Jim Powers           40 Spokane            WA 3:11:58
                            FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
        1    22 Carol Stuhley        41 Yakima             WA 3:16:12
        2    80 Carol Burwell        42 Yakima             WA 3:46:12
        3   100 Bari Bookout         40 Seattle            WA 3:51:04
        4   140 Donna Nettleship     42 Selah              WA 4:08:28
        5   144 Maura Schwartz       44 Culver             OR 4:09:33
                             MALE AGE GROUP:  45 - 49
        1     3 Rick Becker          49 Selah              WA 2:51:19
        2     4 Mark Shorter         47 North Vancouver    BC 2:53:24
        3    36 Stanley Bostrum      46 Yakima             WA 3:28:19
        4    41 Bruce Quam           49 Manchester         WA 3:33:07
        5    73 Ron Hayden           48 Kennewick          WA 3:43:52
                            FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
        1    40 Barb Blumenthal      47 Sammamish          WA 3:32:52
        2    43 Cheryl Matern        45 Spokane            WA 3:34:39
        3    61 Cotah Rose           47 Poulsbo            WA 3:40:20
        4    94 Joan T Lawry         45 Seattle            WA 3:49:49
        5   113 Lesa Overfield       45 Tacoma             WA 3:55:42
                             MALE AGE GROUP:  50 - 54
        1    16 Donald J Hill        54 Richland           WA 3:13:54
        2    24 Don Lee              50 Red Deer           AB 3:21:13
        3    39 Bruce Hunt           50 Spokane            WA 3:32:07
        4    54 Marc Frommer         51 Portland           OR 3:39:12
        5    65 David Olsho          52 Seattle            WA 3:42:24
                            FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
        1    92 Janet E Green        50 Courtenay          BC 3:49:18
        2   112 Barbara Bumann       50 Spokane            WA 3:55:39
        3   154 Gay Hunter           52 Port Angeles       WA 4:14:14
        4   162 Lynne Werner         52 Seattle            WA 4:15:57
        5   205 Beth Mauch           51 North Bend         WA 4:33:07
                             MALE AGE GROUP:  55 - 59
        1    21 Neil Wakelin         56 North Vancouver    BC 3:15:30
        2    26 Doug Arcus           57 Fort St John       BC 3:22:59
        3    44 Gregory Judge        55 Renton             WA 3:35:06
        4    46 Ron Fleming          57 Granger            WA 3:36:47
        5    56 Brent Spilsbury      56 Shoreline          WA 3:39:26
                            FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
        1   236 Jheri Heiser         57 Yakima             WA 4:46:55
        2   316 Sandra Dodson        56 Caldwell           ID 6:37:37
        3   318 Diane F New          56 Moline             IL 6:46:00
        4   320 Lois Brown           57 Sebring            FL 6:48:22
                             MALE AGE GROUP:  60 - 64
        1    27 Larry Carroll        64 Liberty Lake       WA 3:23:12
        2    28 Eb Engelmann         62 Salem              OR 3:23:28
        3    79 Kenneth Bonner       61 Victoria           BC 3:46:06
        4    85 Bill Nielsen         63 Lacombe            AB 3:47:17
        5   105 Jim Boyd             61 Seattle            WA 3:53:28
                            FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
        1   166 Sharon Carroll       61 Liberty Lake       WA 4:17:47
        2   311 Judi May             61 Bainbridge Island  WA 6:17:44
        3   317 Jane Cutting         64 Grand Terrace      CA 6:45:09
                             MALE AGE GROUP:  65 - 69
        1   172 Richard Bona         65 Yakima             WA 4:20:07
        2   188 JR Phillips          65 Yakima             WA 4:27:34
        3   263 Evan Fagan           67 Victoria           BC 5:03:11
        4   307 Daniel Archambeau    68 Sebring            FL 5:59:11
        5   315 Jack Hines           67 Portland           OR 6:37:35
                            FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
        1   300 Virginia Farneman    66 Powell             OH 5:43:26
                             MALE AGE GROUP:  70 - 74
        1   223 Bob Dolphin          74 Yakima             WA 4:41:49
        2   233 Jack Swanson         70 Spokane            WA 4:46:05
        3   265 Mel Preedy           70 Ravensdale         WA 5:06:19
        4   296 Peter Butler         72 St Paul            MN 5:34:39
        5   298 Albert Homenchuk     72 Vancouver          BC 5:39:27
                                MALE AGE GROUP:  75 - 79
        1   127 Keith Wood           75 Seattle            WA 4:02:29
        2   262 Ed Driver            78 Palm Desert        CA 5:02:16
    
    
    
    

    visit these ontherunevents.com Featured Events!

    Race Directors..your banner ad here!


    
    
    
    


    If you have a problem with your results, please send tjsagare@ewa.net your comments here

    Your Name :

    Your Email Address :

    Comments:

    please visit

    Contact us today for details on how we can help get your event or product On-line