CSS Drop Down Menu by PureCSSMenu.com

ontherunevents.com on Facebook



Race Results
Santa Marathon, Footraces & Duathlon, Dec 19, 2009, Rochester, WA
Marathon, Half Marathon, Duathlon

| More

Special thanks to Bob Green for providing us these results!
Check out this handy Pace Chart


View 2009 Event Photos Here!



Santa Marathon, Footraces & Duathlon
             December 19, 2009  Rochester, WA
          Drizzle, rain, fog, mid 40's 242 finishers


Marathon Overall
1.  Bob Frost               44      Saint Helens, OR      3:03:41
2.  Kevin Berg              44      Vancouver, BC         3:05:42
3.  Chris Albertson         29      Hood River, OR        3:09:39
4.  Jamie Gietz             29      Baltimore, MD         3:16:24
5.  Terry Sentinella        45      Anacortes             3:19:25
6.  Bill Bernhardt          48      Tacoma                3:21:33
7.  Robin Deatherage      F 46      Tacoma                3:26:43
8.  James Barker            24      West Linn, OR         3:29:30
9. Tiffany Cap           F 34      Arvada, CO            3:31:50
11. Lynn Jacobs           F 42      West Linn, OR         3:38:33
12. Carlo Bellabarbo        44      Seattle               3:40:24
13. Curt Shaw               43      Beaverton, OR         3:41:20
14. Scott Turner            43      West Linn, OR         3:41:53
15. Laura Trinkle         F 41      Dupont                3:42:57
16. Mike Graham             46      Cheney                3:44:22
17. Teresa Lust           F 45      Etna, NH              3:44:36
18. Eva Lust-Wright       F 39      Yakima                3:44:36
19. Dave Hoferman           47      Tigard, OR            3:45:03
20. Nathan Burnum           31      West Linn, OR         3:45:04
21. Seujan Bertram          42      Seattle               3:46:17
22. Richard McKinney        21      Claremout, CA         3:48:47
23. Noriko Osada            42      Seattle               3:49:41
24. Alison Williams       F 26      Seattle               3:51:00
25. Roger Adams             60      Portland, OR          3:51:20
26. Leanard Glass           46      Vancouver, BC         3:51:20
27. Deb McInally          F 39      Seattle               3:52:53
28. Dave Hutton             39      Seattle               3:52:53
29. John Schaphorst         45      Tacoma                3:56:25
30. Barb Chateaubra       F 48      Seattle               4:06:01
31. Kyle Franklin           26      Federal Way           4:07:23
32. Branden Russel          17      Ravensdale            4:07:45
33. Greg Rose               46      Orting                4:09:25
34. John Bykonen            53      Bremerton             4:13:01
35. Gale Picker           F 59      Seattle               4:13:15
35. Matthew Gallagher       37      Redmond               4:15:20
36. Shane Reiswig           36      Walla Walla           4:09:23
37. Jonathan Moore          38      Vancouver             4:21:10
38. Ron Fowler              62      Seattle               4:22:22
39. John Henson             51      Mercer Island         4:23:10
40. Catherine Wade        F 30      Portland, OR          4:24:21
41. Pedro Belmonte          42      Woodland Hills, CA    4:28:23
42. Peter Litwin            45      Seattle               4:30:21
43. Cheri Damitio         F 50      Blodgett, OR          4:30:35
44. Timothy Lowey           46      Seattle               4:31:21
45. James Scheer            67      Vancouver             4:31:12
46. Kevin Harman            44      Port Angles           4:31:34
47. Jim Kunz                61      Seattle               4:39:48
48. Debbie Heiser         F 54      Portland, OR          4:39:49
49. Jessica Elbert          29      Olympia               4:49:53
50. Cynthia Witman        F 56      Walla Walla           4:50:13
51. Michelle Daly         F 25      Reno, NV              4:50:15
52. Shannon Casey         F 30      Portland, OR          4:55:11
53. Beth Fitzgerald       F 30      Portland, OR          4:55:11
54. Michelle Welch        F 42      Portland, OR          4:59:57
55. Melissa McDirmid      F 32      Cheney                5:01:01
56. Lily Jung             F 47      Mercer Island         5:22:31
57. Kathleen Farrell      F 31      Burton                5:22:32
58. Justin Foster           28      Yelm                  5:27:02      
59. Mary Mcdonald         F 56      Conway                5:58:17
60. Brian Walker            63      Tucson, AZ            5:59:17  
         
Half-Marathon Overall

1.  Joshua Michael          41      Bainbridge Island     1:30:20
2.  Scott Phillips          39      Redmond               1:31:40
3.  Paul Hill               45      Poulsbo               1:31:55
4.  Larry Mock              49      Newberg, OR           1:32:51
5.  James Carpenter         41      University Place      1:40:30
6.  Stacey Heiser           37      Portland, OR          1:41:13
7.  Sherry Vansunt        F 39      Camero Island         1:43:29
8.  Scott Jatczak           34      Oak Harbor            1:43:41
9.  Kevin Forrest           32      Mercer Island         1:45:00
10. Angel Mahon           F 37      Vancouver             1:47:01
11  Kelli Hayes           F 26      Olympia               1:47:32
12. Charles South           40      Rochester             1:47:35
13. Christa Carlson       F 32      Lakewood              1:49:52
14. Patrick Towlf           42      Dupont                1:49:52
15. Jennifer Hua          F 33      Kirkland              1:51:30
16. Daniel Vincent          29      University Place      1:51:30
17. Catherine Roseman     F 18      Seattle               1:52:00
18. Jeany Larsen          F 17      Seattle               1:52:00
19. Hallie Truswell       F 47      Seattle               1:52:18
20. Brett Keenan            31      Seattle               1:53:11
21. Jim Krieger             51      Olympia               1:53:40
22. Julia Harris          F 16      Enumclaw              1:55:20
23. Kevin Pattison          34      Pt. Moody, BC         1:55:20
24. Heidi Thomspon        F 40      Olympia               1:56:30
25. James Riat              17      Washougal             1:57:21
26. Jeanine Foucher       F 42      Seattle               1:59:14
27. Angela Rudig          F 42      Seattle               1:59:14
28. Debbie Phillips       F 38      Redmond               2:00:21
29. Julie Grant           F 37      Fox Island            2:01:09
30. Kurt Reidinger          57      Tacoma                2:01:15
31. Tristan Holmberg      F 57      Seattle               2:02:41
32. Carol Quinn           F 46      Seattle               2:03:12
33. Khali Johnson         F         Dupont                2:03:33
34. Deborah Evdemon       F 41      Sammamish             2:03:56
35. Angela Unger          F 33      Seattle               2:04:35
36. Colleen Wright        F 17      Washougal             2:05:23
37. Michael Martyn          37      Portland, OR          2:05:34
38. Laurie Lawler         F 41      Fox Island            2:06:12
39. Jessica Bright        F 32      Yelm                  2:06:27
40. Ruhama Sosnow         F 53      Olympia               2:06:29
41. Melissa Kirmayer      F 42      Seattle               2:07:01
42. Yuyen Le              F 43      Lynnwood              2:07:08
43. David Riswold           48      Olympia               2:06:15
44. Art Beatte              24      Kenmore               2:07:04
45. Carlee Tulett         F 25      Provo, Ut             2:07:04
46. Don Currie              65      Sammamish             2:08:33
47. Amy McCollum          F 41      Poulsbo               2:10:13
48. Laura Whitehead       F 28      Venice, CA            2:11:09
49. Ronda Kessler         F 41      Port Orchard          2:11:35
50. Katherine Learnard    F 22      Portland, OR          2:11:40
51. Nancy McMahan         F 61      Seattle               2:15:01
52. Nancy Rutslue         F 45      Seattle               2:15:23
53. Mary Owen             F 61      Seattle               2:15:45
54. Becky McIntyre        F 48      Federal Way           2:16:27
55. Jill Evans            F 27      Dupont                2:17:59
56. Beckow Caldwell       F 23      Bellingham            2:19:37
57. Ashleigh Parkins      F 25      Bellingham            2:19:37
58. Melinda Brooks        F 27      Seattle               2:20:14
59. Katherine Sisson      F 40      Tumwater              2:20:42
60. Suzanne Norman        F 48      Toledo                2:20:43
61. Cheryl Narek          F 54      Seattle               2:20:50
62. Steve Hitch             38      Redmond               2:21:27
63. Deborah Ford          F 59      Seattle               2:21:29
64. Miriam Gnagy          F 31      Seattle               2:22:01
65. Ken Lempka              61      Vancouver             2:24:00 
66. Michael Zampani         22      Seattle               2:25:25
67. Katey Hallberg        F 23      Seattle               2:27:02
68. Michele Jackson       F 34      Seattle               2:27:03
69. Kimber Towle          F 39      Dupont                2:26:23
70. Steve Edwards           26      Vancouver             2:27:30
71. Luke Hodges             27      Indepence, OR         2:27:53
72. Shaun Evans             30      Dupont                2:17:59
73. Joe Chambers            52      Mukilteo              2:30:52
74. Terry Stefanellt      F 46      Forest Grove, OR      2:31:24
75. Christine Ciardi      F 52      Portland, OR          2:31:24
76. Rachel Feldman        F 40      Lynnwood              2:34:31
77. Micheal Skibba          26      Mt. Lake Terrace      2:34:37
78. Susan Henderson       F 58      Puyallup              2:36:22
79. Jerry Henderson         62      Puyallup              2:36:22
80. Susan Worden          F 45      Seattle               2:44:04
81. Morrie Bills          F 41      Seattle               2:44:20
82. Gary Walker             58      Olympia               2:45:25
83. David Raines            31      Olympia               2:48:52
84. Sierra Hanson         F 13      Black Diamond         2:48:52
85. Marti Bills           f 64      Seattle               2:49:56
85. Anna Ruiz             F 31      Yelm                  2:55:55
86. Jason Ruiz              28      Yelm                  2:55:55
87. Gail Graig            F 56      Bothell               2:58:09
88. Miranda Raines        F 24      Olympia               2:59:29                                

10 Mile Overall

1.  Natalie Fell          F 27      Port Orchard          1:26:38
2.  Denise Gaither        F 53      Olympia               1:29:51
3.  Daniel Riat             15      Washougal             1:43:43
4.  Cindy Martinez        F 52      Portlannd, OR         1:56:30
5.  John Laramie            32      Rochester             1:57:55

10K (6.2 miles)

1.  Luke Potter             24      Centralia               43:30
2.  Brian Bellairs          50      Beaverton, OR           46:56
3.  Alan Clark              32      Littlerock              50:53
4.  Bob Nelson              61      Tumwater                54:14
5.  Georgina Carleton     F 42      Olympia                 54:14
6.  Catherine Christensen F 35      Vancouver, BC           54:15
7.  David Hales             11      Lacey                   54:33
8.  Sam Hales               41      Lacey                   55:02
9.  Schaelyn Mead         F 33      Olympia                 55:02
10. Neleesa Reiswig       F 12      Walla Walla             57:14
11. Rebekah Reiswig       F 39      Walla Walla             57:14
12. Rose McDonald         F         Olympia                 57:39
13. Jacki Young           F 47      Woodland                57:39
14. Jessica Gasper        F 26      Tacoma                  57:40
15. Cathy Lensing         F 51      Lakewood                57:41
16. Robyn Young           F 15      Woodland                57:42
17. Laura Riat            F 18      Washougal               57:55
18. Charlie Wright          53      Washougal               58:12
19. Jennifer Eldridge     F 38      Orting                  59:27
20. Triet Huynh             39      Olympia               1:02:05
21. Monemi Rostein                  Berkley, CA           1:02:23
22. Blake Bridges           35      Olympia               1:03:13
23. Leanne Zink           F 34      Washougal             1:05:35
24. Sue McDonald          F 48      Olympia               1:05:40
25. Megan Wright          F 17      Washougal             1:05:45
26. Dan Eastlick            48      Carnation             1:07:58
27. Stacie Dahlin         F 33      Chehalis              1:09:17
28. Sarah Aoki-Fordham    F 52      Seattle               1:09:48
29. Nate Frost              12      Saint Helens, OR      1:10:10
30. Ana Belmonte          F 37      Woodland Hills, CA    1:12:48
31. Jennifer Martyn       F 37      Portland, OR          1:14:21
32. Cori Barrett          F 28      Covington             1:14:25
33. Kristy Lauritzen      F 37      Puyallup              1:14:30
34. Chris Kessler           57      Seattle               1:15:34
35. Judy Hurst            F 50      Centralia             1:19:47
36. Annalicia Wright      F 20      Washougal             1:20:33
37. Kayla Riat            F 19      Washougal             1:20:33
38. Rachel Rosado         F 31      Olympia               1:23:55
39. Shannon Johnson       F 23      Olympia               1:23:57
40. Kathy Pouncy          F 48      Renton                1:29:20
41. Elisa Frost           F 15      Saint Helens, OR      1:29:51
42. Theresa Myers         F 61      Chehalis              1:31:54

5K (3.1 miles) Overall

1.  Kari Sample           F 31      Mccleary                25:48
2.  Callie Jones          F 32      Olympia                 26:15
3.  Philip Garnett          57      Rochester               26:23
4.  Liam Toynbee            12      Chehalis                27:41
5.  Sara Welsh            F 28      Chehalis                28:50
6.  Nicole Marshall       F 31      Portland, OR            29:13
7.  Matt Young              12      Woodland                29:14
8.  Andrew Toynbee          44      Chehalis                31:20
9.  Judy Morgan           F 50      Hoquiam                 31:40
10. Kathryn Marshall      F 54      Lacey                   31:34
11. Kim Chase             F 44      Chehalis                32:56
12. Natalie Martin        F 19      Portland, OR            33:11
13. Joseph Harris           50      Enumclaw                33:56
14. Jill Hannem           F 29      Port Orchard            34:20
15. Cyndy Hahn            F 45      Bucoda                  34:21
16. Kendra Clark          F 32      Littlerock              34:59
17. Paul Zander             14      Toledo                  35:30
18. Penny Black           F 61      Olympia                 36:03
19. Jody Cosser           F 42      Chehalis                36:05
20. Holly Clements        F 35      Montesano               36:15
21. Shea Engle            F 15      Puyallup                36:21
22. Kelsey Ghere          F 22      Olympia                 37:45
23. Kathy Leitch          F 60      Olympia                 37:46
24. Jamille Wagner        F 39      Ft. Lewis               40:12
25. Sarah Hadjes          F 28      Tacoma                  41:32
26. Elizabeth Enfield     F 29      Lacey                   41:32
27. Benajamin Enfield       29      Lacey                   42:25
28. Luke Potter             24      Centralia               43:30
29. Stephanie Ladwig      F 34      Orting                  47:21

1 mile overall

1.  Megan Clement          F 20     Salkum                  10:21
2.  Kelie Wright           F 25     Onalaska                10:22
3.  Hannah Hadjos             8     Tacoma                  12:33
4.  Ellas Hadjos              9     Tacoma                  13:11
5.  Cathi Frost            F 43     Saint Helen's OR        15:48
6.  Bayus Hadjes              4     Tacoma                  15:55

Duathlon ( 1 mile run, 10 mile bike, 1 mile run)

1.  Greg Hinrichsen          45     Shoreline               40:10
2.  Jeff Groshell            37     Fall City               47;31
3.  Mark Harozios            40     Fall City               50:30
4.  Erica/Kosta Psaltis     TEAM    Olympia                 51:32
5.  Clayton Parker           45     Puyallup                53:20
6.  Haven Engle              20     Puyallup                56:32
7.  Steve Nash               37     Seattle                 57;23
8.  Kelly Kemp             F 39     Vancouver               59:12
9.  Edward Hadjes            34     Tacoma                1:01:01 
10. Tony Licuanan            43     Seattle               1:01:35
11. Kris Elbert              32     Olympia               1:03:45
12. Keith Elbert             57     Rochester             1:06:40
13. David Vincent                   University Place      1:08:34
14. Cindy Licuanan         F 41     Seattle               1:11:11
15. Amy Turner             F 42     Seattle               1:11:11

Kids mini-Duathlon

1.  Caden Parker             10     Puyallup                 4:58
2.  Ducan Kemp               10     Vancouver                5:43
3.  Hannah Hadjos          F  8     Tacoma                   6:27







If you have a problem with your results, please send wanttoduit@hotmail.com your comments



Bookmark and Share

 

 

 

 

 

Copyright 1996 - 2017 ontherunevents.com, All rights reserved.


Commercial use or redistribution in any form, printed or electronic, is prohibited.

Visit other areas of ontherunevents.com here!.
Select area :

please visit

Contact us today for details on how we can help get your event or product Online