Race Results - Cupid's Marathon, Footraces & Duathlon

calendar  photos  |  facebook  |  articles  results  entry forms  shoes  |  books  |  shopping  site builder  advertise


ontherunevents.com on Facebook



Race Results
Cupid's Marathon, Footraces & Duathlon, February 13, 2010, Rochester, WA
Marathon, half-marathon, 10 miles, 10K, 5K, 1 mile & duathlon

| More

Special thanks to Puget Sound Cruisers for providing us these results!
Check out this handy Pace Chart



Cupid's Marathon, Footraces & Duathlon
                      Febuary 13, 2010, Rochester, WA
                     Rain, mist, fog, 50's 217 finishers

Marathon Overall

1.  Bill Bernhart            48       Tacoma               3:21:24
2.  Brian Fitzgerald         32       Portland, OR         3:23:06
3.  Tim Hyde                 45       Cle Elum             3:37:40
4.  Jason Nice               41       McMinnville, OR      3:41:43
5.  Asley Dack             F 24       Houston, TX          3:44:20
6.  David Hajek              40       Washougal            3:46:42
7.  James Kondek             54       Bainbridge, Island   3:48:20
8.  Steve Walters            29       Beaverton, OR        3:55:10
9.  Kyle Franklin            26       Federal Way          3:58:21
11. Ralph Hitz               45       Tacoma               4:02:10
12. Gulsima Nation         F 37       Tacoma               4:05:22
13. Dana Casanave          F 29       Leesburg, VA         4:17:30
14. Steve Jensen             43       Port Orchard         4:20:21
15. Bret Henry               50       Lk Oswego, OR        4:20:34
16. Bill Bernhardt           48       Tacoma               4:21:24
17. Tim Hyde                 45       Cle Elum             4:37:40
18. Jason Nice               41       McMinnville, OR      4:41:38
19. Marilou Russell        F 48       Olympia              4:41:39
20. David Hajek              40       Washougal            4:46:42
21. Conner Hall              23       Boise, ID            4:49:01
22. James Kondek             54       Bainbridge Island    4:48:20
23. Steve Walters            29       Beaverton, OR        4:55:10
24. Jill Hudson            F 48       Seattle              4:57:43
25. Kyle Franklin            26       Federal Way          4:28:21
26. Gail Henry             F 48       Lake Oswego, OR      4:39:34
27. Marnie Jones           F 46       Gig Harbor           4:59:11
28. Amee Hardy             F 33       Boise, ID            5:03:01
29. Brad Coats               36       Boise, ID            5:03:01
30. Brandee Scheulke       F 35       Boise, ID            5:03:01
31. Diana Robertson        F 43       Bellingham           5:21:05
32. Paul Fouch               75       Klamath Falls        5:21:59
33. Amber Stanley          F 21       Puyallup             5:25:44
34. Monte Pascual            49       Federal Way          5:29:33
35. James Simpson            68       Huntington Beach, CA 5:51:34

Half-marathon Overall

1.  Vinay Prasad             35       Portland, OR         1:35:06
2.  Timothy Halland          25       Tumwater             1:31:54
3.  Daniel Gustafson         36       Tacoma               1:36:26
4.  Bryan Jones              34       Federal Way          1:41:05
5.  Renae Goldsmith        F 35       Black Diamond        1:41:10
6.  Kerry Jones            F 55       Mt. Vernon           1:41:26
7.  Adam Haas                54       Portland, OR         1:41:40
8.  Douglas Rector           62       Portland, OR         1:42:43
9.  Reed Cundiff             37       Bellevue             1:44:50
10. Katrina Buckholtz      F 35       Tualatin, OR         1:46:01
11. Teresa Sato            F 55       Snohomish            1:46:30
12. Nicholas Sulo            20       Silverdale           1:50:30
13. Michael Bloom            30       Puyallup             1:51:51
14. Ted Greeson              39       Graham               1:51:53
15. Eric Wildt               38       Tacoma               1:52:40
16. Carl Lovgren             44       Aberdeen             1:53:40
17. Heather Swanson        F 35       Seattle              1:57:29
18. Jill Leanard           F 32       Redmond              1:59:30
19. Anita Manns            F 40       REdmond              2:02:05
20. Marcie Duffy           F 37       Centralia            2:02:40
21. Debbie Phillips        F 38       Redmond              2:04:41
22. Robert Wilbur            36       Rochester            2:05:51
23. Leah Stockton          F 29       Tacoma               2:06;45
24. Bradley Stockton         30       Tacoma               2:06:45
25. Rachel Solotaroff      F 39       Portland, Or         2:08:42
26. Richard Siebert          45       Silverdale           2:08:44
27. Nicholas Siebert         20       Silverdale           2:08:45
28. Alisha Schmidt         F 27       Tacoma               2:14:08
29. Lisa Chaps             F 27       Santa Monica, CA     2:14:08
30. John Enslow              47       Tacoma               2:15:06
31. Monica Bloom           F 29       Puyallup             2:16:24
23. Alexandria Carkner     F 17       Ellensburg           2:18:21
24. Gordon Bayes             64       Wenatchee            2:18:56
25. Dawn Dailidenas        F 37       Seattle              2:19:30
26. Mandy Luckowski        F 32       Lacey                2:22:25
27. Tiffany Kunkel         F 28       Tacoma               2:30:57
28. Linda Kunkel           F 60       Wellington, CO       2:30:58
29. Stephanie Cavanaugh    F 26       Tacoma               2:30:58
30. Lizzie Lee             F 53       Lynnwood             2:30:59
31. Jessica Stribula       F 32       Chicago, IL          2:43:46
32. Kristen Pulley         F 38       Portland, Or         2:52:40
33. Dawn Hamilton          F 44       Portland, OR         2:53:41
34. Ralph Hitz               45       Tacoma               4:02:10
           
10 Mile Overall

1.  Megan Bruce            F 36       Portland, OR         1:22:51
2.  Nicole Frey            F 32       Spanaway             1:24:58
3.  Heather Sprague        F 30       Centralia            1:29:57
4.  Ann Marie Hanson       F 41       Olympia              1:31:05
5.  Sandra Kanan           F 29       Puyallup             1:33:12
6.  Amber Saechao          F 27       Puyallup             1:34:56
7.  Katie Schrum           F 35       Shelton              1:41:26
8.  Becky Ellis            F 36       Montesano            2:03:20
9.  Heather Byington       F 37       Olympia              2:04:24
10. Lael Byington            40       Olympia              2:31:35

10K (6.2 miles) Overall

1.  James Guerrero           45       Lakewood               43:47
2.  Jennifer Tucker        F 34       Vancouver              46:20
3.  Russell Lovelettt        25       Centralia              48:16
4.  Dean Siebert             45       Spanaway               48:21
5.  Sheena Nelson          F 25       Longview               48:53
6.  Luke Michener            27       Seattle                49:12
7.  Callie Jones           F 32       Olympia                52:21
8.  Heather Hodge          F 23       Graham                 53:30
9.  Heidi Thomsen          F 40       Olympia                54:11
10. David Franckum           29       Tumwater               56:26
11. Kelsey Briggs          F 30       Vancouver              56:37
12. Beth Peterson          F 28       Issaquah               58:01
13. Jeff Peterson            28       Issaquah               58:01
14. Mike Hutchings           41       Sammamish              58:29
15. Kelly Aho              F 35       Olympia                59:52
16. Thomas Ginsberg          39       Tacoma                 59:53
17. Didi Hagman            F 52       Mt. Vernon           1:00:12
18. Amy Burbidge           F 34       Elma                 1:00:50
19. Brenda Hauge           F 51       University Place     1:02:27
20. Danielle Naillon       F 40       Centralia            1:02:29
21. Julie Tong             F 37       Vancouver            1:03:27
22. Lisa Miller            F 45       Olympia              1:04:09
23. Libeti Omelanchuk      F 34       Tacoma               1:07:10
24. Andrea Billingsley     F 32       Shelton              1:07:47
25. Christy Barnes         F 41       Tacoma               1:08:59
26. Asley Vick             F 23       Everett              1:09:29
27. Amy Vordahl            F 22       Lynnwood             1:09:29
28. Karli Nigg             F 22       Everett              1:09:29
29. Susan Pulen            F 48       Seattle              1:17:11
30. Jill Morse             F 36       Lacey                1:45:35
31. Yamis Pautler          F 37       Lacey                1:46:01
32. Amanda Loreren         F 38       Yelm                 1:46:02
33. Teresa Sato            F 55       Snohomish            1:45:30
34. Nicolus sulo 

5K (3.1 miles) Overall

1.  Alexis Manns             12       Redmond                21:58
2.  Cameron Lorenzo          19       Olympia                24:06
3.  Philip Garnett           57       Rochester              25:02
4.  Kimmy Hufana           F 25       Rochester              25:10
5.  Brenda Hetland         F 46       Olympia                25:10
6.  Becky McDaniel         F 51       Olympia                25:46
7.  Matthew Siebert          13       Spanaway               26:09
8.  Walker VanenHazel        15       Olympia                27:05
9.  Mark VanenHazel          46       Olympia                27:05
10. Rex Bugley               44       Tacoma                 27:16
11. Alyssa Siebert         F 16       Spanaway               28:14
12. Brie Hetland           F 16       Olympia                28:40
13. Dan Griggs               55       Kettle Falls           28:52
14. Daniel O'Brien           22       Tumwater               28:53
15. Mary Griggs            F 53       Kettle Falls           28:54
16. Marnie Hutchings       F 38       Sammamish              29:09
17. Jennifer Sherman       F 35       Olympia                29:44
18. Micheal Lusky            40       Centralia              30:01
19. Megan Filler           F 21       Chehalis               30:13
20. Erin Ryan              F 32       Lacey                  30:21
21. Cindy Van Hulle        F 56       Tenino                 31:09
22. Craig Duffy              58       Lacey                  31:09
23. Wendy Mccutchen        F 23       Olympia                31:28
24. Kefi Anderson            25       Olympia                31:39
25. Sundi Thomas           F 34       Puyallup               31:41
26. Lisa Spitzer           F 35       Olympia                32:22
27. Kathryn Marshall       F 54       Lacey                  32:44
28. John Hanson              42       Olympia                32:57
29. Ron Kostick              45       Centralia              33:57
30. Patti Boberg           F 26       Hoquiam                34:29
31. Asley Riffe            F 23       Hoquiam                34:29
32. Jennifer Hamilton      F 25       Olympia                34:40
33. Tyan Bundy             F 35       Cosmopolis             34:44               
34. Sue Guerrero           F 47       Lakewood               35:40
35. Michelle Baker         F 33       Lacey                  36:19
36. Leah Whitehall         F 36       Tumwater               37:05
37. Angela Campbell        F 39       Olympia                37:07
38. Lori Johnson           F 43       Elma                   37:45
39. Karla Fleming          F 37       Elma                   37:45
40. Julie Cope             F 30       Montesano              38:14
41. Ann Costick            F 55       Centralia              38:15
42. Skyler Thomas          F 16       Puyallup               39:35
43. Kellie Wright          F 25       Onalaska               39:37
44. Cathy Palmer           F 54       Rochester              40:31
45. Julie Aselton          F 38       Chehalis               42:47
46. Tobi Dawes             F 34       Chehalis               42:47
47. Erin Seymour           F 31       Rochester              47:48
48. Joel Hanson              32       Federal Way            47:51
49. Kimberly Cloutier      F 32       Lakewood               48:25
50. Stephanie Frazier      F 43       Aberdeen               49:12
50. Sholeh Lvlitam         F 32       Montesano              49:12
51. Danielle Hanson        F 29       Rochester              52:22
52. Weston VandenHazel       12       Olympia                53:31
53. Amanda Tobin           F 31       Tumwater               54:31
54. Quincy Todd              30       Tumwater               54:31
55. Cherry Moore           F 44       Rochester              56:17
56. Richard Jones            41       Rochester              56:17
57. James Moore              46       Rochester              56:17
 
1 mile Overall

1.  Jacki Barrett          F 27       Tumwater               11:25
2.  Hannah Schrum          F  6       Shelton                12:31
3.  Kendall Billingsley    F  7       Shelton                12:31
4.  Morgan Schrum          F  4       Shelton                12:31
5.  Molly Ellis            F  7       Montesano              12:58
6.  Bret Ellis               41       Montesano              12:58
7.  Mason Ellis               5       Montesano              13:22

Duathlon ( 1 mile run, 10 mile bike, 1 mile run)

1.  Kerry Farrel             49       Federal Way            36:30
2.  Bruce/Amy Haserot       TEAM      Vancouver              38:13
3.  Brent Moody              41       Puyallup               38:16
4.  Nathan Brier             26       Lacey                  41:51
5.  Barret Seifer            40       Seattle                43:21
6.  Scott Petrie             45       Bothell                44:09
7.  Jason Cadle              34       Auburn                 46:54
8.  Dibble/Prentice         TEAM      Olympia                46:56
9.  Griffith Lynn/GK        TEAM      Portland, OR           47:06
10. Lindsey Wittenburg    F  26       Olympia                47:09
11. David Atkins             38       Battleground           47:31
12. Thomas Ritter            42       Poulsbo                48:02
13. Dale Biddle              39       Gold Bar               50:02
14. Kathy Mattioda        F  41       Maple Valley           50:03
15. Jennifer Vanderhut    F  40       Seattle                50:16
16. Matthew Cutarelli        32       Federal Way            51:11
17. Renae Goldsmith       F  35       Black Diamond          51:43
18. James Burns              47       Hoquiam                52:12
19. Mark Holcomb             39       St. Helens, OR         52:22
20. Jason Lundy              26       Rochester              52:26
21. Misty Nason           F  35       Puyallup               52:49
22. Jennifer Sherman      F  25       Seattle                53:41
23. Theresa Grant         F  28       Westport               55:22
24. Doug Livas               26       Bellevue               55:27
25. Rachel Livas          F  26       Everett                55:27
26. Megan Gibbons         F  24       Hoquiam                55:51
27. Larry Betten             63       Portland, OR           56:28
28. Angela Holcomb        F  39       St. Helens, OR         56:39
29. Amanda Swarr          F  36       Tacoma                 56:50
30. Laureen Doty          F  46       Auburn                 58:08
31. Nikki Wells           F  23       Hoquiam                58:12
32. Dori White            F  45       Portland, OR           59:15
33. Keagan Shatos            14       Snohomish              59:29
34. Lauren White          F  16       Portland, OR         1:00:17  
35. Dee Heitz             F  51       Longview             1:08:02

Kids Mini-DU ( 35 yard run, 3/4 mile bike, 35 yard run)

1.  Carson Petrie             8       Bothell                 4:28
2.  Benjamin Biddle           9       Gold Bar                4:43
3.  Tyler Petrie          F  11       Bothell                 4:48
4.  Sean Mateski              8       Tenino                  5:30
5.  Dylan Wittenberg          4       Tacoma                  9:56





If you have a problem with your results, please send wanttoduit@hotmail.com your comments



Bookmark and Share

 

 

 

 

 

Copyright 1996 - 2017 ontherunevents.com, All rights reserved.


Commercial use or redistribution in any form, printed or electronic, is prohibited.

Visit other areas of ontherunevents.com here!.
Select area :

please visit

Contact us today for details on how we can help get your event or product Online