Race Results - Easter Footraces & Duathlon

calendar  photos  |  facebook  |  articles  results  entry forms  shoes  |  books  |  shopping  site builder  advertise


ontherunevents.com on Facebook



Race Results
Easter Footraces & Duathlon, April 3, 2010, Rochester, WA
26.2, 13.1, 10, 6.2, 3.1, 1 miles, sprint duathlon

| More

Special thanks to Puget Sound Cruisers for providing us these results!
Check out this handy Pace Chart



               Easter Footraces & Duathlon
              April 3, 2010 Rochester, WA
             cloudy, chilly 40's 120 Finishers

Marathon Overall

1.  Bill Bernhardt        44      Tacoma                  3:18:16
2.  Nicitha You           59      Vancouver               3:21:07
3.  Curt Shaw             43      Beaverton, OR           3:35:14
4.  Eugene Nunn           75      Mill Creek              4:34:59
5.  Ron Fowler            62      Rochester               4:39:51
6.  Jim Kunz              61      Seattle                 4:41:23
7.  Morgan Cummings     F 22      Houston, Tx             4:42:40
8.  Wayne LaGroiox        55      Edmonton, Alberta       5:08:29
9.  Mel Preedy            70      Ravensdale              5:08:31

Half-Marathon Overall

1.  John Rink             26     Olympia                  1:16:17
2.  Kris Tebb             39     Tacoma                   1:42:41
3.  Rajah Robinson        40     Olympia                  1:43:59
4.  Heather Anderson    F 33     Lakewood                 1:43:42
5.  Justin Solano         29     Marysville               1:50:41
6.  Josh Hensrude         23     Everett                  2:02:32    
7.  John Enslow           47     Tacoma                   2:08:51
8.  Kristina Mankicke   F 31     Lacey                    2:13:09
9.  Cathy Irelan        F 32     Seattle                  2:31:09
10. Katie Schrum        F 39     Shelton                  2:15:35
11. Michael Ashbrooke     48     Maple Valley             2:19:59
12. Diane Brittenham    F 51     Renton                   2:22:20
13. Lizzie Lete         F 53     Lynnwood                 2:26:25
14. Clarissa E. Perkins F 26     Westport                 2:31:01
15. Don West              31     Westport                 2:33:27

10 Miles Overall

1.  Brian Grote           62     Bellevue                 1:16:33  
2.  Kelly Ellington       45     High Point, NC           1:19:56
3.  Kris Manley           37     Montesano                1:28:23
4.  Shylah Schurr       F 32     Montesano                1:29:10
5.  Lorraine Schurr     F 32     Elma                     1:29:19
6.  Hayla Willis        F 33     Montesano                1:33:23
7.  Andrea Billingsley  F 32     Shelton                  1:50:30

10K (6.2 Miles) Overall

1.  Brad Decker           37     Olympia                    47:01
2.  Jared Mull            33     Rainier                    49:41
3.  Shannon Callies     F 40     Seattle                    54:41
4.  Tina Ivanoff        F 44     Lacey                      57:31
5.  Lynette Risk        F 42     Lacey                      58:11
6.  Kristin Johnson     F 37     Seattle                    58:41
7.  Kristen Barrett     F 32     Gig Harbor               1:00:15
8.  Mandy Tolle         F 49     Aberdeen                 1:02:07
9.  Karrie Brown        F 43     Olympia                  1:03:02
10. Darlene Iverson     F 32     Montesano                1:09:53
11. Michelle Halbert    F 31     Tumwater                 1:10:40
12. Sheila Springer     F 38     Lacey                    1:11:03
13. Holly Clements      F 35     Montesano                1:27:59
14. Sofia Cantu         F 23     Olympia                  1:28:53
15. David Hammond         52     Buckley                  1:41:33
16. Julie Hammond       F 61     Buckley                  1:41:33

5K (3.1 miles)

1.  Loren McNiel          36     Chehalis                   19:27
2.  Tanner Risk           15     Lacey                      20:05
3.  Erich Lindbergh       58     Tacoma                     21:10
4.  Todd Risk             44     Lacey                      21:33
5.  Hunter Risk           13     Lacey                      22:41
6.  Philip Garnett        58     Rochester                  23:41
7.  Dacia Stricklett    F 28     Shelton                    27:29
8.  Tracey Piercy         43     Ocean Shores               27:29
9.  Lisa Sorensen       F 40     Rochester                  29:10
10. Kelsey Ghere        F 22     Olympia                    29:11
11. Julie Burnett       F 48     Aberdeen                   29:13
12. Alan Alvis            29     Olympia                    32:43
13. Angela Alvis        F 28     Olympia                    32:43
14. Connie Miller       F 58     Aberdeen                   33:23
15. Tyan Bundy            35     Cosmopolis                 33:51
16. Stephanie Johnson   F 36     Rochester                  34:21
17. Lori Johnson        F 43     Elma                       37:09
18. Denise Mobeck       F 36     Hoquiam                    43:19
19. Kimberley Cloutier  F 32     Lakewood                   46:15
20. Gloria Nunn         F 67     Mill Creek                 50:41
21. Fabiana Eussen      F 37     Lacey                      51:05
22. Nancy Spagat        F 61     Lacey                      51:05
23. Shannon Callies     F 40     Seattle                    54:41
24. Clayton Clark         17     Tacoma                     55:30
25. Kandi Clark         F 47     Tacoma                     55:30
26. Wendy Cloutier      F 45     Olympia                    56:19

1 mile overall

1.  Parker Risk           11     Lacey                       7:31
2.  Tiane Dunbar        F 11     Shelton                     8:51
3.  Nikki Ely           F 38     Chehalis                   10:11
4.  Alyssa Ely          F 10     Chehalis                   10:11
5.  Paul Ely              37     Chehalis                   11:21
6.  Blake Ely              5     Chehalis                   11:21
  
Duathlon ( 1 mile run, 13 mile bike, 1 mile run)

1.  Kerry Farrell         44       Federal Way              36:41
2.  David Eki             25       McCord                   45:23
3.  Jonathon Leach        32       Anacortes                45:58
4.  Debbie Preller      F 45       Bothell                  46:55
5.  Patrick Rugh          42       Federal Way              49:01
6.  Thomas Ritter         42       Poulsbo                  49:05
7.  Mike Grant            38       Westport                 49:40
8.  James Burn            47       Hoquiam                  50:08
9.  Christiane Rekai    F 37       Kenmore                  50:18
10. Ron Martin            52       Belfair                  50:16
11. Kerri North         F 31       Seattle                  50:29
12. Jennifer Vanderhoof F 40       Seattle                  50:30
13. Theresa Grant       F 28       Westport                 51:48
14. Garnett/Worden       TEAM      Rochester                55:40
15. Francis Leaman        56       Bothell                  55:41
16. Mike McCann           63       Adna                     56:28
17. John Tebb             52       Tacoma                   56:59
18. Linda Rosa          F 52       Belfair                  58:57
19. Laura Ritter        F 41       Poulsbo                1:01:30
20. Shawn Minnick         33       Monroe                 1:01:58
21. Tamie Labroski      F 35       Puyallup               1:03:28
22. Robin Rugh          F 44       Federal Way            1:03:28
23. Cindy Cryder        F 47       Port Orchard           1:03:36
24. Taryn Houghtelling  F 30       Mossyrock              1:03:49
25. Cynthia Burns       F 54       Hoquiam                1:06:43
26. Jordan Zurfluh        18       Chehalis               1:07:30
27. Melissa Cryder      F 23       Port Orchard           1:07:59
28. Melodie Wilson      F 41       Seattle                1:12:13
29. Margie Lanier       F 51       Vancouver              1:53:46
30. Amy Shipley         F 30       Junction City, CO      1:53:47

Kids mini-du (25 yard run, 3/4 mile bike, 25 yard run)

1.  Wesley Wilson         11       Adna                      4:50
2.  Hary Cummings       F 11       Renton                    4:52
3.  Jillian Cryder      F 10       Port Orchard              5:01
4.  Mike Green             8       Yelm                      5:02
5.  Madysen Sorenson    F  9       Rochester                 6:10
6.  Emily Cryder        F 12       Port Orchard              7:12
7.  Gabi Green          F  5       Yelm                      8:45
8.  Paige Houghtelling  F  5       Mossyrock                 9:12
9.  Morgan Houghtelling F  6       Mossyrock                 9:13








If you have a problem with your results, please send wanttoduit@hotmail.com your comments



Bookmark and Share

 

 

 

 

 

Copyright 1996 - 2017 ontherunevents.com, All rights reserved.


Commercial use or redistribution in any form, printed or electronic, is prohibited.

Visit other areas of ontherunevents.com here!.
Select area :

please visit

Contact us today for details on how we can help get your event or product Online