Race Results - Spring Fling Triathlon/Duathlon, Footraces & Kids mini-du

calendar  photos  |  facebook  |  articles  results  entry forms  shoes  |  books  |  shopping  site builder  advertise


ontherunevents.com on Facebook



Race Results
Spring Fling Triathlon/Duathlon, Footraces & Kids mini-du, April 18, 2010, Elma, WA
Sprint Triathlon/Duathlon, Footraces & Kids mini-du

| More

Special thanks to Puget sound cruisers for providing us these results!
Check out this handy Pace Chart



Spring Fling Sprint Triathlon/Duathlon,
               Footraces & Kids mini-du April 18, 2010
           Elma, Wa, Sunny, breezy 70 degrees, 135 finishers

Triathlon Overall ( 250 meter swim, 13 mile bike, 3 mile run)

1.  Ethan Lyons             22        Mercer Island                51:44
2.  Mark Doane              34        Rustion                      55:54
3.  Nicki Jeremiah          37        Lacey                        57:36
4.  Steve Hatton            50        Olympia                      58:00
5.  Josh Adams              28        Roy                          58:05
6.  David Trueblood         22        Ft. Lewis                    58:13
7.  John Beattle            32        Seattle                      59:12
8.  Jon Mark Smith          36        Yakima                     1:00:09
9.  Roger Sherwood          31        Enumclaw                   1:01:04
10. Bruce/Amy Haserot      TEAM       Vancouver                  1:00:23
11. Gregory Hinrichsen      51        Shoreline                  1:00:52
12. Aaron Lamb              36        Pullman                    1:00:42
13. Kurt Van Ness           22        Port Ludlow                1:02:30
14. Kevin Rivard            26        Seattle                    1:02:44
15. Kimbery Mullen        F 34        Beaverton, OR              1:03:17
16. Barret Seifer           40        Seattle                    1:03:26
17. Noel Clark            F 30        Bellevue                   1:04:44
18. Bill Herzog             43        Tumwater                   1:04:55
19. Brian Galloway          34        Seattle                    1:05:38
20. Kevin Good              24        Mercer Island              1:05:58
21. Linsay Timms          F 23        Federal Way                1:06:12
22. Robert Ralph            38        Everett                    1:06:17
23. Clyde Hampton           34        Forks                      1:06:24
24. Scott Essman            45        Camas                      1:06:30
25. Scott Boyer             40        Fife                       1:06:45
26. Geoff Olsen             35        Spanaway                   1:07:01
27. Chris Esposito          50        Issaquah                   1:07:29
28. Todd Dewees             38        Vancouver                  1:07:30 
29. Sinclair Ballmes        19        Rainier                    1:07:52
30. Josh Adams              28        Puyallup                   1:08:30
31. Jeff Rockenbrandt       23        Gig Harbor                 1:09:01
32. Joel Rurik              16        Gig Harbor                 1:09:50
33. Jeremy Freestone        36        Mukilteo                   1:10:19       
34. Niki York             F 34        Ft. Lewis                  1:10:20
35. Mark Madeoy             33        Sammamish                  1:10:34
36. Peter Bannister         36        Bainbridge Island          1:10:42
37. Lauren Reynolds       F 39        Seattle                    1:10:43                  
38. Ana Gonzalez          F 41        Seattle                    1:10:50                   
39. Sam Collins             45        Vashon                     1:11:20               
40. Joe Reifel              39        Tacoma                     1:11:34
41. Anya Troson           F 27        Bellevue                   1:11:45
42. Jay Devries             35        Poulsbo                    1:11:50
43. Mike Fox                38        Vancouver                  1:11:51   
44. Kyle Murphy             37        Silverdale                 1:11:53
45. Doug Mowbray            41        Lake Tapps                 1:11:58
46. Ethan Frey              19        Ft. Lewis                  1:12:01
47. Thomas Ritter           42        Poulsbo                    1:12:10
48. Rene Costales           40        Seattle                    1:13:20
49. Younus Aftab            29        Bothell                    1:14:00
50. Lloyd Brown             40        Olympia                    1:14:25
51. Steven Nielson          30        Silverdale                 1:14:43
52. Jarrad Jeske            35        Yelm                       1:14:44
53. James Perryman          35        Puyallup                   1:15:10
54. Teri O'Neal           F 40        Littlerock                 1:15:31
55. Karla DeVries         F 38        Poulsbo                    1:15:41
56. Jeffrey Gevin           41        Olympia                    1:16:00
57. Robert Decou            28        Port Angeles               1:16:01
58. Eric Hallstead          35        Bonney Lake                1:16:46
59. Carl Paulino            32        Bremerton                  1:17:13
60. Bryan Lee               35        Kent                       1:17:48
61. Stephanie Berry       F 23        Puyallup                   1:18:21
62. Carol Coram           F 59        Seattle                    1:18:40
63. Brian Van Ness          20        Chimacum                   1:19:00
64. Hubbard/Swanson       F TEAM      Normandy Park, Bellingham  1:19:01
65. Brad Carlson            39        Olympia                    1:19:05
66. Dennis Elonka           29        Tacoma                     1:19:12
67. Jan Boone             F 29        Seattle                    1:19:19
68. Ben Kirby               39        Olympia                    1:19:21 
69. Andrew Bennett          22        Ft. Lewis                  1:19:41
70. Michael Estes           21        Ft. Lewis                  1:19:50
71. Jane Essman           F 45        Camas                      1:19:50
72. Bryanna Krekler       F 22        Bellevue                   1:20:05
73. Todd Hazel              41        Puyallup                   1:21:40
74. Jonathan Torros         20        Ft. Lewis                  1:22:10
75. Blake Frantz            30        Seattle                    1:23:00
76. Keith Ames              35        Tacoma                     1:23:24
77. Laurie Doty           F 47        Auburn                     1:24:03
78. Wendy Dennis          F 27        Rochester                  1:24:10
79. Lea Sullivan          F 38        Puyallup                   1:23:54
80. Brett Hampton           50        Renton                     1:26:14
81. Alan Olsen              41        Dupont                     1:27:42
82. Morris Sandru           44        Olympia                    1:28:10
83. Rob Henry               42        Rainier                    1:28:50
84. Caitlyn McKenzie      F 21        Seattle                    1:29:40
85. Kenny Lane              43        Everett                    1:30:01
86. Nicky Upson             41        Olympia                    1:30:15
87. Mike McCann             64        Adna                       1:31:55
88. Rachel George         F 38        Poulsbo                    1:32:41
89. Brian George            35        Poulsbo                    1:34:30
90. Jennifer Imens        F 40        Kirkland                   1:34:40
91. Lisa Devion           F 45        Rainier                    1:34:44
92. Ruth Baydo            F 34        Bainbridge Island          1:45:10
93. Laura Ritter          F 41        Poulsbo                    1:45:11                         
94. Paul McGoman            51        Olympia                    1:49:21
95. Nan Wilson            F 51        Vashon                     1:54:45
96. Heather Day           F 31        Poulsbo                    1:57:57
97. JoeLie McReynolds     F 35        Seattle                    2:04:12
98. Carol Berry           F 59        Puyallup                   2:10:14                            

Duathlon overall ( 2 mile run, 13 mile bike, 2 mile run)

1.  Jodi Bolt              F 27        Lakewood                  1:07:44
2.  Tom Bolt                 15        Lakewood                  1:08:24
3.  Alan Trujillo            47        Renton                    1:10:20 
4.  Carey MacNaughton      F 52        Portland, OR              1:11:34
5.  Dave Lucas               22        Olympia                   1:11:56
6.  Sherrie Jeske          F 33        Yelm                      1:17:40
7.  Christine Newburg      F 32        Seattle                   1:18:32
8.  Becky Stankus          F 20        Ellensburg                1:20:47
9.  Jennifer Martin        F 33        Tacoma                    1:21:00
10. Kenny Oberg              14        Shelton                   1:24:15
11. Judy Morgan            F 45        Hoquiam                   1:29:15
12. Jeffrey Snyder           14        Shelton                   1:29:30
13. Tana Snyder            F 39        Shelton                   1:29:30
14. Janice Skresdsvig      F 49        Stanwood                  2:07:24
15. Marlen Bovsn           F 55        Seattle                   2:07:55
            
Kids mini-duathlon 3/4 mile bike, 1/4 mile run)

1.  Shion York               12        Ft. Lewis                    5:56
2.  Liam sullivan             6        Puyallup                     7:57
3.  Amya Hampton           F  4        Forks                       10:56

Half-marathon Overall

1.  Daniel Wagner            52        Covington                 1:57:30
2.  Sahra Thompson         F 22        Seattle                   1:58:34
3.  Linda Rinker           F 67        Lynnwood                  1:59:21

10 Miles Overall

1.  Moja Burbidge            35        Elma                      1:34:24
2.  Amy Burbidge           F 35        Elma                      1:43:40
3.  Michael Blodin           35        Olympia                   1:45:22
4.  Lisa Miller            F 45        Olympia                   1:45:30

10K ( 6.2 miles) Overall  

1.  Max Harrison             14        Olympia                     50:20
2.  Abreille Brown         F 28        Hoquiam                     55:31
3.  Trinity Paris          F 33        Aberdeen                    57:26
4.  Micheal Lusky            40        Centralia                   58:27
5.  Mandy Tolle            F 49        Aberdeen                    59:15
6.  Jala Sanberg           F 40        Aberdeen                  1:00:17
7.  Aleem Rana               30        Anaheim. CA               1:00:54

5K (3.1 miles) Overall

1.  John Johnson             41        Shelton                     20:58
2.  Darlena Iverson        F 32        Montesano                   30:16
3.  Tiffeny Olsen          F 41        Dupont                      33:21
4.  Julius Happonen           7        Westport                    38:12
5.  Heidi Happonen         F 35        Westport                    38:13                  







If you have a problem with your results, please send wanttoduit@hotmail.com your comments



Bookmark and Share

 

 

 

 

 

Copyright 1996 - 2017 ontherunevents.com, All rights reserved.


Commercial use or redistribution in any form, printed or electronic, is prohibited.

Visit other areas of ontherunevents.com here!.
Select area :

please visit

Contact us today for details on how we can help get your event or product Online