Race Results - Mother's Day Triathlon/Duathlon, Footraces & kids min-tri

calendar  photos  |  facebook  |  articles  results  entry forms  shoes  |  books  |  shopping  site builder  advertise


ontherunevents.com on Facebook



Race Results
Mother's Day Triathlon/Duathlon, Footraces & kids min-tri, May 8, 2010, Elma, WA
Sprint Triathlon/duathlon, footraces & kids race

| More

Special thanks to Puget Sound Cruisers for providing us these results!
Check out this handy Pace Chart



Mother's Day Triathlon/Duathlon, Footraces
                   & Kids races, May 8, 2010, Elma, WA
                      sunny, low 70's, 86 finishers

Triathlon Overall ( 250 meter swim, 13 mile bike, 3 mile run)

1.  David Trueblood            22         Tacoma                     58:24
2.  Blake Harper               17         Bainbridge Island        1:00:07
3.  Aaron Lamb                 36         Pullman                  1:01:57
4.  Dana Fitzpatrick         F 30         Olympia                  1:02:30
5.  Patty Swedberg           F 45         Kent                     1:04:18
6.  Kristen Vlaum            F 37         Astoria, Or              1:04:22
7.  Robert Schmidt             35         Olympia                  1:04:56
8.  Dayle Crockett             34         Olympia                  1:05:30
9.  Douglas Sanborn            27         Issaquah                 1:05:51
10. Vince Patridge             38         Seatac                   1:06:31
11. David Zuckerman            50         Seattle                  1:06:33
12. Matthew Geddes             25         Lacey                    1:07:16
13. Pete Bisson                64         Olympia                  1:07:22
14. Thomas Ritter              42         Poulsbo                  1:07:23
15. Paul Everett               13         Tacoma                   1:08:46
16. Alan Clark                 33         Littlerock               1:08:51
17. Mary Lardee              F            Lk. Stevens              1:08:53
18. Sara Zriny               F 39         Seattle                  1:10:49
19. Thomas Springer            37         Poulsbo                  1:10:51
20. Jeff Geuin                 41         Olympia                  1:12:10 
21. Grace Laman              F 33         Astoria, OR              1:12:31
22. Eric Hallstead             35         Bonney Lake              1:12:40
23. Brock Peterson             40         Tumwater                 1:13:01
24. James Burn                 47         Hoquiam                  1:13:14
25. Carl Paulino               38         Bremerton                1:13:16
26. Cheryl Iseberg           F 45         Fircrest                 1:13:42
27. Bryan Lee                  48         Kent                     1:17:04
28. Ron Martin                 52         Belfair                  1:17:20
29. Kyle Czerwinski            35         Portland, OR             1:17:42
30. Carol Coram              F 59         Seattle                  1:17:51
31. Joanne Jaime             F 26         Olympia                  1:17:58
32. Robert Weber               33         Tacoma                   1:19:57
33. Jennifer Greeve          F 31         Olympia                  1:21:12
34. Julie Geuin              F 32         Olympia                  1:22:30
34. Shawn Minnick              33         Monroe                   1:23:58
35. Linda Rose               F 52         Belfair                  1:27:41
36. Bruce Towney               54         Shelton                  1:29:24
37. Laura Ritter             F 41         Poulsbo                  1:30:29
38. Laurel Hetherine         F 52         Mount Lk. Terrace        1:30:32
39. Mike McCann                63         Adna                     1:34:43
40. Emy Makus                  30         Vancouver                1:36:40
41. Linda Lysha              F 49         Edmonds                  1:39:56
42. Cathrine Dohety          F 31         Portland, OR             1:40:06
43. Jatina Altinay           F 31         Seattle                  1:54:14

Duathlon Overall ( 2 mile run, 13 mile bike, 2 mile run)

1.  Alan Trujillo              46         Renton                   1:10:50
2.  Jason Cadle                34         Auburn                   1:12:50
3.  Katherine Frost          F 33         Dupont                   1:13:26
4.  Michael Grant              38         Westport                 1:15:30
5.  Kathy Mattroda           F 41         Maple Valley             1:19:04
6.  Timothy Hayne              41         Olympia                  1:21:10
7.  Jill Faber               F 31         Arlington                1:26:10
8.  Dawnielle Hallstead      F 30         Bonney Lake              1:31:09
9.  Rene Million             F 41         Seattle                  1:34:41
10. Chris Ellenwood          F 50         Kent                     1:35:16
11. Kathy Anderson           F 44         Marysville               1:36:39
12. Michelle Sabin           F 36         Chehalis                 1:43:02
13. Taryn Houghtelling       F 30         Mossyrock                1:44:23
14. Melodie Wilson           F 41         Chehalis                 1:45:12
15. Brenna Million           F 23         Seattle                  1:51:21
16. Jennifer Coate           F 36         Olympia                  2:06:50
17. Aiden LanDaus              13         Olympia                  2:06:50
18. Susanna Haynie           F 43         Olympia                  2:07:38
19. Alex Haynie                11         Olympia                  2:07:39

Kids mini-tri ( 25 yard swim or wade, 3/4 mile bike, 1/4 mile run)

1.  Nathan Everett              8          Tacoma                    7:44
2.  Conner Conklin              7          Tacoma                    8:38
3.  Chelsea Minnick          F  8          Monroe                    9:10
4.  Stacey McMarlin             8          Maple Valley              9:29
5.  Stella Conklin           F  4          Tacoma                   10:34
6.  Candan Altinay              3          Seattle                  12:23

Marathon

1.  Bill Bernhardt             48          Seattle                3:17:02
2.  Tom Stieg                  49          North Bend             3:51:50
3.  Silvi Koros              F 44          Seattle                5:24:57

Half-marathon overall

1.  Paul Mann                  46                                 1:37:28
2.  Anne Garske              F 31          Seattle                1:54:34e
3.  Heidi Crosson            F 40          Concrete               2:30:17

10 mile overall

1.  Beverly Jaime            F 44          Elma                   2:08:27

10K (6.2 miles)

1.  Max Harrison               14          Olympia                  45:59

5K (3.1 miles)

1.  Alexander Barry            13          Sequim                   18:27
2.  Paul Flanagan              78          Longview                 26:16
3.  Arthur Van Veen            47          Olympia                  27:58
4.  Mark Vandenhazen           17          Olympia                  29:22
5.  Julie Alison             F 25          Olympia                  30:04
6.  Scott Morse                11          Olympia                  30:42
7.  Royce Van Veen           F 40          Olympia                  32:58
8.  Julie Bailon             F 30          Tacoma                   38:20
9.  Carol Nemeth             F 42          Olympia                  38:25        






If you have a problem with your results, please send wanttoduit@hotmail.com your comments



Bookmark and Share

 

 

 

 

 

Copyright 1996 - 2016 ontherunevents.com, All rights reserved.


Commercial use or redistribution in any form, printed or electronic, is prohibited.

Visit other areas of ontherunevents.com here!.
Select area :

please visit

Contact us today for details on how we can help get your event or product Online