calendar  photos  |  facebook  |  articles  results  entry forms  shoes  |  books  |  shopping  site builder  advertise


ontherunevents.com on Facebook



Race Results
Run For Rett 5k, June 12, 2010, Olympia, WA
5k

| More

Special thanks to Guerilla Timing for providing us these results!
Check out this handy Pace Chart


Race Day Photos - Run for Rett 5k,  June 12, 2010



June 12, 2010
Run For Rett 5k

Results
===========================================================================
  Place  Name                         Hometown           Avg Mile  Time
===========================================================================
Results - Women

  1 Linda Huyck                W Olympia, WA             6:04.3   18:51.75
  2 Ulrike Krotscheck          W Olympia, WA             6:17.9   19:34.01
  3 Bethany Hills              W Lacey, WA               7:15.8   22:33.93
  4 Amy Nelson                 W Lacey, WA               7:27.8   23:11.21
  5 Hollie Myhr                W Olympia, WA             7:57.8   24:44.43
  6 Jen Stark                  W Vancouver, WA           7:58.4   24:46.05
  7 Glenda Van Haitsma         W olympia, WA             7:58.8   24:47.53
  8 Traci Bell                 W Olympia, WA             7:59.7   24:50.36
  9 Mary Stuart                W Olympia, WA             8:05.4   25:07.99
 10 Amanda Sanders             W Olympia, WA             8:12.1   25:28.68
 11 Rhonda Sarantis            W Olympia, WA             8:17.6   25:45.93
 12 Carly Christiansen         W Orting, WA              8:23.1   26:02.90
 13 Justine Schmidt            W Olympia, WA             8:23.3   26:03.70
 14 Melissa Koning             W Tumwater, Was           8:23.8   26:05.11
 15 Lori Williams              W Olympia, WA             8:25.3   26:09.73
 16 Kris Pedersen              W Olympia, WA             8:25.6   26:10.67
 17 Chelsea Waite              W Olympia, WA             8:27.8   26:17.51
 18 Namiko Todd                W Tacoma, WA              8:52.8   27:35.33
 19 Allix Barnes               W Yelm, WA                9:08.4   28:23.83
 20 ainsley winterrowd         W Lacey, WA               9:13.3   28:38.77
 21 Caitlyn deVries            W Olympia, WA             9:19.5   28:58.11
 22 Cassie deVries             W Olympia, WA             9:20.1   29:00.18
 23 Shawna Bunch               W Rochester, WA           9:29.8   29:30.21
 24 Abby Shepherd              W Olympia, WA             9:32.2   29:37.75
 25 Amanda Dalebout            W Winlock, WA             9:37.7   29:54.81
 26 Alicia King                W Ethel, Was              9:37.8   29:55.06
 27 Lori Shepherd              W Olympia, WA             9:43.5   30:12.67
 28 Lauren Staley              W Olympia, WA             9:43.9   30:14.11
 29 Danielle Redman            W Lacey, Was              9:46.1   30:20.76
 30 Jennifer Colomac           W Olympia, WA             9:51.4   30:37.15
 31 Rileigh Presnell           W Olympia, WA             9:59.9   31:03.80
 32 Pauline Knoedler           W Lacey, WA              10:14.2   31:48.15
 33 Cyndy Hahn                 W Bucoda, WA             10:14.3   31:48.47
 34 susan winterrowd           W Lacey, WA              10:17.0   31:56.80
 35 Molly Daniel               W Olympia, WA            10:17.7   31:58.95
 36 Kathryn Marshall           W Lacey, WA              10:22.7   32:14.61
 37 Karla Jensen               W Olympia, WA            10:43.7   33:19.71
 38 Kylin Lilly                W Olympia, WA            10:58.6   34:06.04
 39 Michaela Macdonald         W Olympia, WA            11:16.6   35:02.09
 40 Heidi Macdondald           W Olympia, WA            11:16.8   35:02.66
 41 Tracy Nelson               W Olympia, WA            11:25.8   35:30.49
 42 Shawna Rightmier           W Olympia, WA            11:34.3   35:57.01
 43 suzi Dvorshak              W olympia, WA            11:39.9   36:14.36
 44 Indietta Burton            W Tumwater, WA           11:46.1   36:33.57
 45 Amy Grendell               W Puyallup, WA           12:01.9   37:22.60
 46 Gabriella Sipe             W Olympia, WA            12:02.1   37:23.33
 47 Christina Sipe             W Olympia, WA            12:02.6   37:24.90
 48 Tania Garrison             W Lacey, WA              12:51.9   39:58.05
 49 laura mcgee                W matlock, was           13:45.9   42:45.71
 50 Ashley Zuber               W Olympia, Was           13:47.5   42:50.91
 51 Karen Albright             W Olympia, WA            14:53.2   46:14.85
 52 Januaria Leppanen          W La Center, WA          15:07.5   46:59.31
 53 Christie Narvasa           W La Center, WA          15:07.7   46:59.82
 54 Jody Greisen               W La Center, WA          15:07.8   47:00.26
 55 Allisha Marlatt            W Olympia, WA            15:09.9   47:06.73
 56 Danielle Weimern           W Auburn, WA             15:15.1   47:22.99
 57 Hildred Abee               W Tumwater, WA           15:17.6   47:30.81
 58 Jill Daniel                W Olympia, WA            15:18.1   47:32.29
 59 Cassidy Badger             W Olympia, WA            15:38.3   48:35.01
 60 Molly Brignall             W Tacoma, WA             15:40.1   48:40.66
 61 Lindy Badger               W Olympia, WA            16:35.9   51:33.99
 62 Kristen Badger             W Olympia, WA            16:36.0   51:34.39
 63 Judy Cline                 W lacey, WA              16:39.2   51:44.36
 64 Twyla Weimern              W Auburn, WA             16:59.6   52:47.57
 65 Robin Osborn               W Olympia, WA            17:50.5   55:25.69
 66 Annie Jensen               W Lacey, WA              17:59.4   55:53.52
 67 Nikki Andrews              W Oakville, WA           17:59.6   55:54.16
 68 Kelli Presnell             W Olympia, WA            18:00.4   55:56.39
 69 Michelle Blankenship       W Chehalis, WA           18:18.8   56:53.66
 70 Tara Lucero                W Napavine, WA           18:26.3   57:17.02
 71 Destiny Ostrander          W Puyallup, WA           18:29.7   57:27.59
 72 Heidi Gatlin               W Gresham, OR            18:33.6   57:39.63
 73 Samantha Hardin            W Olympia, WA            18:35.6   57:45.78
 74 Lauren Bloom               W Olympia, WA            18:35.8   57:46.39
 75 Ashley Hardin              W Olympia, WA            18:42.5   58:07.28
 76 Lisa Hardin                W Olympia, WA            18:42.6   58:07.68
 77 Katelyn Schrum             W Olympia, WA            18:43.0   58:08.90
 78 Ann Launstein              W Reedsport, OR          18:48.9   58:27.25
 79 Patricia Bliss             W Olympia, WA            19:21.6 1:00:08.88
 80 Kelly Kortekaas            W Issaquah, WA           19:29.9 1:00:34.72
 81 Sally Kortekaas            W Marysville, WA         19:30.1 1:00:35.27
 82 Juli Skeen                 W Olympia, WA            19:31.5 1:00:39.46
 83 Kelly Nadeau               W Shelton, WA            20:03.1 1:02:17.70
 84 Chanel Nielsen             W Olympia, WA            20:04.2 1:02:21.04
 85 Crystal Nielsen            W Shelton, WA            20:04.7 1:02:22.76
 86 Paige Blaser               W Shoreline, WA          20:05.4 1:02:24.81

61 Unknown                     X                         9:51.8   30:38.56
108 Unknown                    X                        17:59.0   55:52.0



Results - Men

  1 Andrew Prentice            M Olympia, WA             5:27.1   16:56.07
  2 Saul Mariscal              M Lacey, WA               5:57.6   18:30.90
  3 Larry Elliott              M Olympia, WA             7:00.4   21:45.86
  4 Andy Fritz                 M Olympia, WA             7:11.7   22:21.18
  5 Ron Frederick              M Yelm, WA                7:15.0   22:31.36
  6 joe schrum                 M tacoma, WA              7:33.4   23:28.51
  7 Hunter Sipe                M Olympia, WA             7:38.3   23:43.68
  8 Paul Ambrose               M Columbia, MO            7:40.5   23:50.64
  9 Darrel Bell                M Olympia, WA             7:47.0   24:10.86
 10 Keith Rhodes               M Tumwater, WA            7:52.7   24:28.63
 11 Mark Robinson              M Olympia, WA             7:55.5   24:37.20
 12 Kyle Williams              M Olympia, WA             7:57.1   24:42.02
 13 Brian Redman               M Lacey, Was              8:04.4   25:04.97
 14 Matthew Smith              M Olympia, WA             8:12.7   25:30.63
 15 Mark Wright                M Olympia, WA             8:18.7   25:49.26
 16 jackson winterrowd         M Lacey, WA               8:26.1   26:12.13
 17 Kevin Sokolowski           M Olympia, WA             8:32.1   26:30.90
 18 Ryan Kortekaas             M Issaquah, WA            8:51.4   27:30.93
 19 Alec Williams              M Olympia, WA             8:59.5   27:55.88
 20 Joey Razzano               M Portland, OR            9:12.7   28:37.06
 21 mark luecht                M Milwaukie, OR           9:13.0   28:37.99
 22 eric Winterrowd            M Lacey, WA               9:13.5   28:39.49
 23 Eric Williams              M Olympia, WA             9:16.5   28:48.85
 24 Ryan Lusk                  M Olympia, WA             9:17.2   28:51.02
 25 Ryan Christiansen          M Orting, WA              9:18.9   28:56.20
 26 Kevin Crisp                M Olympia, WA             9:19.8   28:59.17
 27 Stuart Miller              M Bremerton, WA           9:30.3   29:31.83
 28 John Hardin                M Olympia, WA             9:37.4   29:53.92
 29 michael olezene            M Lacey, Was              9:45.0   30:17.27
 30 Matt Lockwood              M Olympia, WA             9:51.7   30:38.26
 31 Dan Jensen                 M Olympia, WA            10:40.5   33:09.72
 32 Levi Williams              M Olympia, WA            10:56.5   33:59.58
 33 DJ Lucero                  M Napavine, WA           10:57.3   34:02.00
 34 Ben Staley                 M Olympia, WA            11:20.4   35:13.78
 35 Nate Nelson                M Olympia, WA            11:25.6   35:29.99
 36 Gregor Myhr                M Olympia, WA            11:26.4   35:32.36
 37 Kevin Nielsen              M Olympia, WA            11:41.3   36:18.67
 38 Rich Marlatt               M Olympia, WA            15:09.8   47:06.42
 39 Jimmy Clien                M Lacey, WA              16:39.4   51:44.78
 40 Nathan Hamm                M Edgewood, WA           17:37.6   54:45.55
 41 Matt Brignall              M Tacoma, WA             17:38.2   54:47.61
 42 Chad Arko                  M Rochester, WA          17:59.1   55:52.57
 43 Cameron Mullins            M Oakville, WA           17:59.9   55:54.90
 44 Farrell Presnell           M Olympia, WA            18:00.1   55:55.68
 45 Steve Blankenship          M Chehalis, WA           18:18.5   56:52.81
 46 Seth Gatlin                M Gresham, OR            18:31.1   57:31.87
 47 Max Gatlin                 M Gresham, OR            18:38.1   57:53.67
 48 Devon Schrum               M Olympia, WA            18:42.8   58:08.18
 49 John Skeen                 M Olympia, WA            19:21.5 1:00:08.51
 50 Ron kortekaas              M Marysville, WA         19:31.2 1:00:38.60
 51 Allan Crain                M Olympia, WA            19:31.7 1:00:40.17
 52 Ridge Blaser               M Shoreline, WA          19:33.1 1:00:44.63
 53 Cannon Blaser              M Shoreline, WA          19:34.4 1:00:48.65
 54 Derrik Stark               M vancouver, WA          19:51.7 1:01:42.40
 55 Eric Blaser                M Shoreline, WA          20:05.9 1:02:26.56








If you have a problem with your results, please send lauren.cramer@comcast.net your comments



Bookmark and Share

 

 

 

 

 

Copyright 1996 - 2017 ontherunevents.com, All rights reserved.


Commercial use or redistribution in any form, printed or electronic, is prohibited.

Visit other areas of ontherunevents.com here!.
Select area :

please visit

Contact us today for details on how we can help get your event or product Online