Race Results - Firecracker Classic

calendar  photos  |  facebook  |  articles  results  entry forms  shoes  |  books  |  shopping  site builder  advertise


ontherunevents.com on Facebook



Race Results
Firecracker Classic, July 3, 2010, Elma, WA
Sprint Triathlon/Duathlon, Kids race and Footraces

| More

Special thanks to Puget Sound Cruisers for providing us these results!
Check out this handy Pace Chart



Firecracker Triathlon, Duathlon, Footraces
                 & Kids mini-tri July 3, 2010, Elma, WA
                 Partly cloud, upper 60's 208 finishers

Triathlon (250 meter swim, 13 mile bike, 3 mile run)

1.  Mark Doane                34              Ruston                   54:49
2.  Bruce/Amy Hasorot        TEAM             Vancouver                58:55
3.  Vaugn Nelson              30              Lacey                  1:00:03
4.  Dana Fitzpatrick        F 30              Olympia                1:00:05
5.  Hayden Oliver             15              Lacey                  1:00:41
6.  Todd Pedersen             18              Poulsbo                1:01:09
7.  Adam Cramer               32              Olympia                1:01:10
8.  Ben Chase                 27              Vancouver              1:01:20
9.  Andy Chan                 42              Seattle                1:01:53
10. Ryan Perkins              26              Ellensburgh            1:02:16
11. Ki Shin                   43              Montesano              1:02:54
12. Adam Callahan             40              Seattle                1:03:04
13. Christopher Clifford      45              Seattle                1:03:11
14. Doug Jungclaus            39              Sammamish              1:03:17
15. David Postetler           23              Kenmore                1:04:20
16. Brad Howeiler             48              Gig Harbor             1:04:34
17. Thomas Mettler            40              Olympia                1:05:49
18. Dan Davis                 36              Kirkland               1:06:24
19. Alex Algard               36              Seattle                1:06:33
20. Barret Siefer             40              Seattle                1:06:59
21. Jenny Hartley           F 47              Montesano              1:06:59
22. Heidi MacDonald         F 36              Olympia                1:07:31
23. Lauren Cramer           F 32              Olympia                1:07:44
24. Kari Plugoff            F 36              Seattle                1:08:57
25. Whitney Golob           F 25              Olympia                1:08:58
26. Jared Peine             TEAM              Belfair                1:09:02
27. Steve Paterson            24              Gig Harbor             1:10:03
28. Patrick Holm              26              Olympia                1:10:37
29. Rick Richardson           33              Elma                   1:11:06
30. Mark Wiggins              43              Olympia                1:11:07
31. Cheryl Iseberg          F 45              Fircrest               1:11:12
32. Micheal Barre             25              Seattle                1:11:34
33. Meredithe Quinn-Loei    F 39              Olympia                1:11:49
34. Joelle Olson            F 27              Seattle                1:11:53
35. Bree Warjone            F 31              Olympia                1:12:03
36. Patrick Rugh              42              Federal Way            1:12:15
37. Billie Jean Kam         F 33              Olympia                1:12:49
38. Josh Bissenas             23              Gig Harbor             1:12:49
39. Marcie House            F 44              Olympia                1:13:30
40. James Fehlig              49              Lacey                  1:13:31
41. Paula Moll              F 37              Olympia                1:13:40
42. Jack Monroe               34              Elma                   1:13:43
43. Theresa Wittenberg      F 27              Olympia                1:14:02
44. Sarah Aubin             F 23              Port Angeles           1:16:53
45. Nathan Uffens             32              Bremerton              1:17:10
46. Theresa Grant           F 28              Westport               1:17:32
47. Kathy Thomas            F 42              Vancouver              1:17:50
48. Carol Coram             F 59              Seattle                1:18:02
49. Mike McCann               63              Adna                   1:18:10
50. Nadine Ellis            F 45              Vancouver              1:18:23
51. Bryan Lee                 48              Kent                   1:18:58
52. Brian Barnhart            39              Rosyln                 1:19:05
53. Laura Williams          F 13              Kent                   1:19:12
54. Brad Williams             52              Kent                   1:19:24
55. MLissa Solis            F 41              Olympia                1:19:24
56. Kelly Zandell           F 36              Onalaska               1:19:30
57. Michael Hoy               27              Seattle                1:19:49
58. Laura Rundle            F 49              Sequim                 1:20:35
59. Baraba Johnson          F 61              Elma                   1:21:03
60. Asley Miller            F 25              Olympia                1:21:24
61. Mary Terry              F 47              Silverdale             1:22:08
62. Katie Iles              F 29              Rainier                1:22:16
63. Marty Juergens            32              Olympia                1:22:50
64. Tom Putaansun             42              Olympia                1:23:03
65. Joseph Voltz              31              Redmond                1:23:04
66. Christopher McNamee       23              Lake Oswego, OR        1:23:14
67. Jamie Bellamy           F 34              Olympia                1:24:11
68. Tom Healy                 53              Chehalis               1:25:45
69. Tanner Liechty            18              Mt. Pleasant, IA       1:25:51
70. Dawn Wymore             F 29              Olympia                1:26:11
71. Mary Ann Vetter         F 43              Olympia                1:26:11
72. Andy Gormley              31              Woodinville            1:26:12
73. Jacqueline Collet       F 33              Olympia                1:26:12
74. Eric Strom                38              Seattle                1:27:06
75. Mari Strom                33              Seattle                1:27:08
76. Patricia Dean           F 33              Elma                   1:28:20
77. Stephanie Andrews       F 28              Port Orchard           1:28:25
78. Bonnie Peine            F 30              Belfair                1:29:50
79. Afton Kendall           F 34              Vancouver              1:30:40
80. Emmett Anderson           41              Buckley                1:31:11
81. Nathan Uffens             37              Bremerton              1:31:20
82. Darla Campbell          F 49              Renton                 1:32:06
83. John Campbell             48              Renton                 1:32:06
84. Karaline Gormley        F 25              Woodinville            1:34:24
85. Nicole Charneski        F 39              Olympia                1:35:22
86. David McNamee             57              Lk. Oswego, OR         1:36:21
87. Tiare Bailey            F 53              Port Ludlow            1:38:12
88. Doug Smart                52              Saamichton, BC         1:43:49
89. Toni Ferro              F 39              Shoreline              1:44:32
90. Coleen Putaansun        F 43              Olympia                1:49:23
91. Wagon Blast               40              Montesano              1:55:52
92. Lora Smart              F 49              Saanichton, BC         1:59:23

Duathlon ( 2 mile run, 13 mile bike, 2 mile run)

1.  Paul Gautreaux            41              Yakima                 1:07:16
2.  Alan Trujillo             48              Renton                 1:09:49
3.  Dorothy Rajcich         F 46              Aberdeen               1:12:34
4.  Mike Grant                38              Westport               1:13:44   
5.  Brett Taylor              41              Olympia                1:14:10
6.  Nick Bailey               61              Port Ludlow            1:14:40
7.  Kip Kyler                 45              Olympia                1:20:14
8.  Chad Boyd                 36              Kent                   1:23:16
9.  Larry Hatcher             46              Bremerton              1:24:47
10. Megan Palchak           F 31              Seattle                1:24:53
11. Tayna Gautreaux         F 38              Yakima                 1:24:53
12. Janette Hatcher         F 42              Bremerton              1:26:00
13. Kelsey Beck             F 33              Seattle                1:26:01
14. Chris Ellenwood         F 50              Kent                   1:26:06
15. Glenn Boyd                59              Covington              1:27:01
16. Patty Lemon             F 38              Olympia                1:27:10
17. Robyn Nelson            F 54              Silverdale             1:27:30
18. Marianne McDowell       F 41              Belfair                1:28:55
19. Kara Martin             F 32              Seattle                1:29:59
20. Gustavo Perez             38              Olympia                1:30:15
21. Lisa Baker              F 43              Seattle                1:31:09
22. L. LaSady                 43              Enumclaw               1:31:42
23. Abecassis                 28              Seattle                1:32:00
24. Debbi Cooper            F 43              Puyallup               1:32:52
25. Kim Rajcich             F 30              Lacey                  1:37:51
26. Robin Rugh              F 44              Federal Way            1:39:20
27. Dennis McDowell           67              Belfair                1:48:10  

Kids mini-tri ( 25 yard swim or wade, 3/4 mile bike, 1/4 mile run)

1.  Lexis Solis             F  9              Olympia                   6:30
2.  Will Holweiler             8              Gig Harbor                6:43
3.  Eli Hartley                7              Montesano                 6:54
4.  Tabitha Liechty         F 12              Mt. Pleasant, IA          7:02
5.  Susannah Terry          F 10              Silverdale                7:21
6.  Kaya Williams           F  7              Bellevue                  7:35
7.  Michaela MacDonald      F  8              Olympia                   7:43
8.  Sydney Solis            F 11              Olympia                   7:52
9.  Maggie Hartley          F  9              Montesano                 7:59
10. Landon Oliver             10              Lacey                     8:15
11. Lilly Anderson          F  7              Buckley                   8:26
12. Trinity Frisby          F 11              Buckley                   8:30
13. Tiffany Liechty         F 13              Mt. Pleasant, IA          8:36
14. Ian Braun                 10              Olympia                   8:41
15. Zoe Osier               F  6              Olympia                   8:43
16. Alison Geatreaux        F  6              Yakima                    8:54
17. Hana Moll               F  5              Olympia                   8:58
18. Luke Peine                 7              Belfair                   9:01
19. Amanda Holl             F  5              Olympia                   9:04
20. Andrew Braun               7              Olympia                   9:06
21. Abby Stucki             F  6              Bellevue                  9:14
22. Anneli MacDonald        F  6              Olympia                   9:21
23. Ethan Uffens               7              Bremerton                 9:28
24. Chris Vetter               6              Olympia                   9:37
25. Madison Monroe          F  5              Elma                      9:43
26. Cody Nainger               8              Auburn                    9:53
27. Jack Parletich            10              Aberdeen                  9:57
28. Avi Vetter              F  7              Olympia                  10:03
29. Emma Vetta              F  8              Olympia                  10:12
30. Katelyn Cunningham      F  5              Rainier                  10:16
31. Phoebe Lemon            F  8              Olympia                  10:21
32. Elyse Vetter            F 10              Olympia                  10:28
33. Fiona Lemon             F  8              Olympia                  10:34
34. Mathilde MacDonald      F  6              Olympia                  10:38
35. Sam Warjone             F  5              Olympia                  10:45
36. Richard Peine             10              Belfair                  10:54
37. Ethan Gonzale              6              Rainier                  10:58
38. Cameron Nabinger          10              Auburn                   11:01
39. Elizabeth Halmer        F  7              Belfair                  11:23
40. Regan Oliver            F  7              Lacey                    11:36
41. Laura Uffens            F  8              Bremerton                11:46
42. Gage Pluhoff               6              Olympia                  11:52
43. Tyler Uffens               5              Bremerton                11:58
44. Petra Bernsten             6              Sequim                   12:25
45. Mia Monroe              F  3              Elma                     12:46
46. Morgan Thomas              5              Allyn                    13:17
47. Dalen Wittenberg           4              Olympia                  13:45
48. Nolan Uffens               4              Bremerton                14:27

Marathon

1. Jim Kunz                   61              Seattle                4:53:23

Half-marathon overall

1.  Kyle Brush                19              Reno, NV               1:33:19
2.  Dan Brush                 46              Reno, NV               1:35:34
3.  Bill Bernhardt            48              Tacoma                 1:39:25
4.  Jared Smith               30              Federal Way            1:43:44
5.  Micaela Bickel          F 14              Buckley                1:51:15
6.  Steve Janelson            45              Graham                 1:55:04
7.  Jane Nova               F 47              Maple Valley           1:55:34
8.  Matthew Archer            17              Lakewood               1:56:12
9.  Bruce MacNaugh            56              Aberdeen               1:56:45
10. Sharon Brush            F 43              Reno, NV               1:58:34
11. Debra Anderson          F 24              Olympia                2:12:12
12. Leah Bickel             F 46              Buckley                2:24:14
13. Heidi Hanson            F 41              Maple Valley           2:30:56   
14. David Raines              32              Olympia                2:34:23

10K (6.2 miles)

1.  Craig Anderson            62              Olympia                  41:04
2.  Deborah Stewart         F 37              Junction City, CO      1:03:09
3.  Kenneth Merritt           52              Portland, OR           1:03:09
4.  Jennifer Littlefield    F 41              Yelm                   1:09:03
5.  Kari Adams              F 34              Montesano              1:12:34
6.  Judy MacNaugh           F 56              Aberdeen               1:20:41

5K ( 3.1 miles)

1.  Nathan Iverson            10              Montesano                28:01
2.  Larrisa Stucki          F 29              Bellevue                 31:59
3.  Leah Williams           F 32              Bellevue                 32:18
4.  Darlene Iverson           32              Montesano                33:20
5.  Whitney Littlefield     F 16              Yelm                     34:27
6.  Kacey Loman             F 23              Aberdeen                 36:54
7.  Kelly Monroe            F 30              Elma                     36:54
8.  Tressa Morgan           F 25              Chehalis                 38:43
9.  Jesse Morgan              24              Chehalis                 38:43
10. Kendall Billingsley     F  7              Shelton                  38:59
11. Andrea Billingsley      F 32              Shelton                  38:59
12. Hannah Shrum            F  7              Shelton                  41:42
13. Morgen Shrum            F  5              Shelton                  41:42
14. Melissa Martin          F 34              Grand Rapids, MI         41:43
15. Pamela Merritt          F 47              Portland, OR             41:43
16. Richard Scott             68              Olympia                  56:45
17. Lenore Scott            F 66              Olympia                  56:45
18. Julie Martinez          F 45              McCleary               1:15:26
19. Lesley Kinzer           F 37              Oakville               1:15:26
20. Cyndi Furrow            F 39              Eugene, OR             1:15:26           
     






If you have a problem with your results, please send wanttoduit@hotmail.com your comments



Bookmark and Share

 

 

 

 

 

   


Copyright 1996 - 2014 ontherunevents.com, All rights reserved.


Commercial use or redistribution in any form, printed or electronic, is prohibited.

Visit other areas of ontherunevents.com here!.
Select area :

please visit

Contact us today for details on how we can help get your event or product Online