Race Results - Labor Day Classic

calendar  photos  |  facebook  |  articles  results  entry forms  shoes  |  books  |  shopping  site builder  advertise


ontherunevents.com on Facebook



Race Results
Labor Day Classic, September 6, 2010, Elma, WA
Triathlon, duathlon, kids race & footraces

| More

Special thanks to Puget sound cruisers for providing us these results!
Check out this handy Pace Chart



Labor Day Triathlon/Duathlon, Kids mini-tri
                   & Footaces September 6, 2010 Elma, WA
                    Partly sunny, mid 60's 140 finishers

Triathlon Overall ( 250 meter swim, 13 mile bike, 3 mile run)

1.  Joe Turk                41            Silverdale                 58:19
2.  Luke Potter             25            Centralia                  59:50
3.  Gregory Hinrichson      51            Shoreline                1:00:10
4.  Andy Chan               42            Seattle                  1:04:44
5.  Egan Dunning            14            Seabeck                  1:04:46
6.  Clinton Seal            29            Marysville               1:04:50
7.  Mark Gosney             41            Kirkland                 1:06:23
8.  Patrick Hartung         20            Yelm                     1:07:02
9.  Dave Coons              51            Longview                 1:08:09
10. Riley Turk              13            Silverdale               1:08:56
11. Bri Caldera           F 30            Snohomish                1:09:25
12. Brad Decker             38            Olympia                  1:09:27
13. Cheryl Iseberg        F 45            Fircrest                 1:11:17
14. Rich Simons             38            Sandy, OR                1:11:36
15. Lao Kemper              29            Seattle                  1:11:57
16. Trevor Anderson         36            Olympia                  1:12:13
17. Rich Beck               40            Kalama                   1:12:19
18. Shawn Minnick           33            Monroe                   1:12:45
19. Matthew Alred           30            Everett                  1:13:10
20. Mike McCann             63            Adna                     1:13:53
21. Jennifer Vanderhoof   F 41            Seattle                  1:13:56
22. Bridget Beck          F 40            Kalama                   1:15:02
23. Phil Heywood            32            Seattle                  1:15:47
24. Bree Warjone          F 31            Olympia                  1:16:59
25. Ed Dunning              60            Seabeck                  1:17:09
26. Barbara Maxwell       F 46            Port Angeles             1:17:28
27. Kelly Zandell         F 36            Onalaska                 1:18:29
28. James Prentice          28            Tacoma                   1:18:33  
29. Teri Walker             47            Chehalis                 1:18:34
30. Lisa Spahn            F 46            Seattle                  1:18:52
31. Jake Mahaffay           17            Seabeck                  1:18:53
32. Alison Maywell        F 17            Port Angeles             1:20:18
33. Thom Bastian            47            Bremerton                1:21:18
34. Paula Popp            F 47            Duvall                   1:21:46
35. Mary Boone            F 47            Tacoma                   1:21:49
36. Bryson Olson            17            Arlington                1:22:29
37. Joshua Parise           34            Lake Forest              1:22:48
38. Lisa Austin           F 50            Federal Way              1:23:18
39. Michael McGee           30            Monroe                   1:24:20
40. Tricia Steine-Hanson  F 37            Seattle                  1:24:59
41. Alison Thurman        F 46            Kenmore                  1:26:08
42. David Thurman           46            Kenmore                  1:26:08
43. Camilo Lins             45            Ellensburgh              1:26:12
44. Tracy Heywood         F 30            Seattle                  1:29:22
45. Andrea Billingsley    F 32            Shelton                  1:30:04
46. Keven Robinson          39            Kelso                    1:30:30
47. Bill Cannell            58            Auburn                   1:30:37
48. Jacqueline Collet     F 33            Olympia                  1:31:03
49. Tiffany Bowen         F 26            McCleary                 1:31:52
50. Amanda Davis          F 34            Longview                 1:32:56
51. Michael Parkinson       44            Snohomish                1:33:50
52. Eryn Hagseth          F 32            Chehalis                 1:35:09
53. Courtney Grygorcew    F 31            Centralia                1:35:14
54. Forrest Lins            12            Ellensburg               1:36:18
55. Teresa Robertson      F 53            Olympia                  1:38:17
56. Stephanie Aldred      F 32            Everett                  1:40:30
57. Karen Rowley          F 42            Olympia                  1:40:35
58. Derek Rowley            44            Olympia                  1:40:48
59. Paula Lins            F 41            Ellensburg               1:42:18
60. Sarah Keir            F 38            Renton                   1:47:38
61. Vimette Tichi         F 61            Woodinville              1:52:05  
62. Valerie Peters        F 55            McCleary                 2:08:19

Duathlon Overall ( 2 mile run, 13 mile bike, 2 mile run)

1.  Gary Cummins            48            Renton                   1:05:30
2.  Jonathon Leach          32            Anacortes                1:08:32
3.  Alan Trujillo           47            Renton                   1:10:40
4.  Christopher Dixon       47            Bainbridge Island        1:11:53
5.  Michael Grant           35            Hansford                 1:13:07  
6.  John Hanson             36            Portland, OR             1:20:33 
7.  Nicky O'Brien         F 31            Hillsboro, OR            1:22:20
8.  Tessa Burchardt       F 34            Seattle                  1:25:04
9.  Cassey Jankowiak      F 30            Tenino                   1:25:05
10. Dustin Richey           34            McCleary                 1:26:14
11. Dawnielle Halstead    F 30            Bonney Lake              1:26:21
12. Chantha Wayerski      F 37            Lynnwood                 1:26:58
13. Rick Skorka             41            Everett                  1:28:01
14. Tinell Priddy         F 39            Anacortes                1:29:01
15. Janice Farrand        F 38            Arlington                1:33:25
16. Mitch Robinson          47            Tacoma                   1:39:34
17. Clarrissa Glifford    F 30            Chehalis                 1:39:45
18. Rachel Rosado         F 32            Oympia                   1:41:35

Kids Mini-Tri ( 25 yard swim or wade, 3/4 mile bike, 1/4 mile run)

1.  Eli Robinson            8             Tacoma                      6:49
2.  Jaskson McKenna-Kier   13             Renton                      7:17
3.  Eve Robinson         F 10             Tacoma                      7:23
4.  Ethan Simons           10             Sandy, OR                   7:36
5.  Cade Fisher             9             Olympia                     7:59
6.  Jenessa Robinson     F  8             Olympia                     8:19
7.  Conrad Fisher          11             Olympia                     8:30
8.  Mercer Spencer          7             Elma                        8:50
9.  Laney Grant          F  9             Hansville                   9:13
10. Gaven Hallstead         6             Bonney Lake                 9:39
11. Emily Arras          F 11             Lacey                       9:51
12. Xander Robertson        6             Olympia                     9:59
13. Zoe Beck             F  8             Kalama                     10:03
14. Sean Grant              7             Hansville                  10:08
15. Sam Warjone             5             Olympia                    10:30
16. Matthew Arras           9             Lacey                      11:06
17. Mashall Minnick         3             Everett                    17:38

Marathon Overall

1. Zachery Brian           18             Steilacoom               3:01:23
2. Curtis Shaw             44             Beaverton, OR            3:21:14
3. Sara Crea             F 36             Aberdeen                 4:01:34
4. David Rogers            48             Lakewood                 4:25:01
5. Monte Pascual           50             Federal Way              5:21:35

Half-Marathon Overall

1.  Katie Storkman       F 27             Seattle                  1:48:42
2.  Jaqi Argyle          F 15             Auburn                   1:56:34
3.  Annalisa Perkins     F 31             Auburn                   2:03:52
4.  Jennifer Seward      F 37             Olympia                  2:14:16
5.  Tricia Steine-Har    F 37             Portland, OR             2:22:10
6.  Sara Flamm           F 29             Federal Way              2:24:25
7.  Maria Mendelhal      F 32             Auburn                   2:29:25
8.  Marty Hernandez      F 49             Milwaukie, OR            2:29:26
9.  Sara Reynolds        F 45             Lake Stevens             2:30:10

10K (6.2 miles)

1.  Saul Mariscal          42             Lacey                      38:06
2.  Andres Barragan        39             Lynnwood                   44:06
3.  Andrew Fountian        37             Anacortes                  47:15
4.  Mellissa Dunning     F 44             Seabeck                    48:22
5.  Jenna Kelly          F 40             Shelton                    53:33
6.  Sara Baharloui       F 34             Lacey                      58:10
7.  Sharla Wipplinger    F 26             Seattle                  1:05:50

5k (3.1 Miles)

1.  Todd Allen             38             Lynnwood                   25:01
2.  James Anderson         26             Olympia                    26:56
3.  Beese Fontress         33             Federal Way                29:40
4.  Kevin Spencer          32             Elma                       29:45
5.  Ben Fountian            7             Anacortes                  31:42
6.  Kristin Fountian     F 38             Anacortes                  31:43
7.  Alecia Ivie          F 55             Tacoma                     32:54
8.  Tammy Owings         F 52             McCleary                   33:44
9.  Heidi Lusky          F 40             Tumwater                   35:53
10. Mike Lusky             40             Tumwater                   35:53
11. Trisha Cox           F 27             Elma                       44:03
12. Heather Hucks        F 43             Seattle                    46:36

1 mile Overall

1.  Owen Lusky             12             Tumwater                    8:10
2.  Ethan Lusky             9             Tumwater                    8:28
3.  Grace Spencer        F  5             Elma                       11:13
4.  Amanda Hogan         F 21             Tacoma                     12:26
5.  Ruggles Larson         76             Tacoma                     12:26
7.  Pat Glebe              51             Olympia                    12:40
8.  Dillion Glebe          17             Olympia                    12:40
9.  Lean Glebe              ?             Olympia                    12:50
10. Anna Glebe           F  ?             Olympia                    13:55  






                                 






If you have a problem with your results, please send wanttoduit@hotmail.com your comments



Bookmark and Share

 

 

 

 

 

Copyright 1996 - 2016 ontherunevents.com, All rights reserved.


Commercial use or redistribution in any form, printed or electronic, is prohibited.

Visit other areas of ontherunevents.com here!.
Select area :

tumblr site counter