Race Results - Santa Classic

calendar  photos  |  facebook  |  articles  results  entry forms  shoes  |  books  |  shopping  site builder  advertise


ontherunevents.com on Facebook



Race Results
Santa Classic, December 18, 2010, Rochester, WA
26.2, 13.1, 10, 6.2, 3.1, 1 miles & duathlon

| More

Special thanks to Puget sound cruisers for providing us these results!
Check out this handy Pace Chart



          Santa  Marathon, Half-marathon, 10 miles, 10k, 5k,  
            1 mile, Duathlon. December 18, 2010, Rochester, WA
             Sun, Rain, Wind, Hail, low 40's 192 finishers

Marathon Overall

1.  Norman Minger                25         Aurora, CO               2:59:58
2.  Scott Turner                 44         West Linn, OR            3:06:34
3.  Dave Preston                 34         Seattle                  3:22:01
4.  Tony Johns                   37         Everett                  3:26:28
5.  Tim Meyer                    36         Kirkland                 3:27:45        
6.  Christian Hamlin             16         Montesano                3:32:00
7.  Michael Classen              34         Portland, OR             3:34:38
8.  Antonio Esponza              23         Yakima                   3:37:43
9. Jose Rodriguez               24         Seattle                  3:45:24
10. Robert Wismer                50         Mill Creek               4:01:34
11. Emmanuelle Jarmon          F 39         Vancouver                4:04:58
12. Vicki Classen              F 56         Gresham                  4:05:00
13. Jayme Simmons                48         Aloha, OR                4:05:10
14. Krisopher Damiano            35         Portland, OR             4:05:13
15. Joshua Hixson                39         Nolensville, TN          4:20:27
16. Julsime Frankenberger      F 38         Tacoma                   4:21:35
17. Dennis Gelvin                66         Rochester                4:25:26
18. Madonna Minor              F 58         Ogden, UT                4:26:42
19. Summer Noriki              F 34         North Bend               4:27:23
21. Michelle Underwood         F 48         Niceville, FL            4:30:50
22. Spencer Cammack              33         Tumwater                 4:32:00
23. Ed Eichelsdoer               19         Bothell                  4:37:44
24. Amy Wismer                 F 46         Mill Creek               4:37:50
25. Scott Volyn                  47         Wenatchee                4:40:00
26. David Chong                  23         Portland, OR             4:40:55
27. Patti Aust                 F 50         Beaverton, OR            4:44:00
28. Crystal Boyce              F 29         Seattle                  4:45:01
29. Mike Westlake                36         Seattle                  4:45:01
30. Gharett Vannoy               17         Montesano                4:50:33
31. Chuck Madden                 51         Hansville                4:51:00
32. David Malone                 53         Odgen, UT                5:14:05

Half-marathon Overall

1.  Scott Knackstedt             28         Olympia                  1:16:21
2.  Jess Soco                    44         Spokane                  1:25:10
3.  Andy Kaempe                  28         Portland, OR             1:28:30
4.  Eduardo Sandora              36         Seattle                  1:29:34
5.  Earl Gerlach                 23         Tumwater                 1:30:02
6.  Bess McKinney              F 31         Seattle                  1:32:14
7.  Daniel Page                  31         Yelm                     1:35:03
8.  Paul Foster                  31         Rochester                1:35:03
9.  Mike Bandeusen               30         Seattle                  1:38:52
10. Andrew Bratton               25         Seattle                  1:40:00
11. Joseph Kocer                 30         Vancouver                1:40:32
12. Jonathon Shark               32         Olympia                  1:40:38
13. Stephen Miller               49         Olympia                  1:41:58
14. Cody Lane                    20         Puyallup                 1:41:58
15. Peter Vosshull               40         Bainbridge Island        1:43:08
16. Will Baldwin                 28         Mariett, GA              1:44:57
17. Lucy Cutler                F 25         Seattle                  1:45:15
18. Bob Iyall                    54         Puyallup                 1:45:27
19. Priscilla Hall             F 33         Austin, TX               1:47:28
20. Katie Storkman             F 27         Seattle                  1:50:56
21. Steven Babcock               36         Portland, OR             1:52:20
22. Rachel Dillon              F 31         Snoqualmie               1:52:34
23. Marie-Jos Gaghon           F 51         Sechelt, BC              1:52:43
24. Shannon Perry              F 42         Seattle                  1:53:09
25. Alex Heckel                  32         Sandy, OR                1:53:41
26. Bob Nelson                   62         Tumwater                 1:54:40
27. Georgina Carlton           F 43         Olympia                  1:54:41
28. Marissa Evans              F 30         Yelm                     1:56:11
29. Pamela Davis               F 30         Tigard, OR               1:56:54
30. Nathan Davis                 31         Tigard, OR               1:56:45
31. Janel Malella              F 41         Ellensburg               1:58:30
32. Janice Jenks               F 36         Vancouver                1:58:31
33. Sarah Skelton              F 26         Seattle                  1:58:31
34. Julie Kamerrer             F 31         Tumwater                 1:59:23
35. John Laramie                 33         Rochester                2:00:28
36. Jason Ryan                   36         Tacoma                   2:02:50
37. Twilene Hundt              F 38         Ridgefield               2:02:50
38. Chandra Callahan           F 33         Yelm                     2:03:18
39. Tina Garcia                F 43         Tacoma                   2:03:56
40. Cassiday Hood              F 34         Boise, ID                2:06:14
41. Ron Kessler                  42         Port Orchard             2:09:48
42. Susan Worden               F 46         Seattle                  2:10:48
43. John Lovern                  40         Lacey                    2:10:50
44. Shannon Sullins            F 42         Puyallup                 2:11:30
45. Lisa Hasen                 F 41         Ellensburg               2:11:55
46. Lisa Madzelan              F 33         Troutdale, OR            2:11:59
47. Elizabeth McMichael        F 45         Leonardton, MD           2:13:30
48. Mark Schautler               55         Lacey                    2:13:31
49. Howard Harris                68         Lacey                    2:13:40
50. Don Currie                   66         Sammamish                2:13:45
51. Sterling Quinn               24         Tumwater                 2:16:51
52. Tony Hall                    35         Austin, TX               2:17:40
53. Sheri Sougall              F 26         Seattle                  2:18:03
54. Julie Plank                F 20         Seattle                  2:18:03
55. Dan Schwab                   25         Seattle                  2:18:03
56. Becky McIntyre             F 49         Federal Way              2:18:14
57. Kristy Ballo               F 45         Aberdeen                 2:19:05
58. Lisa Campbell              F 51         Aloha, OR                2:19:33
59. Keri Smith                 F 41         Olympia                  2:19:41
60. Stephanie Kampscher        F 42         Snoqualmie               2:20:45
61. David Angotti                33         Yakima                   2:20:48
62. Colby Kelly                  33         Puyallup                 2:21:19
63. Jeri Kelly                 F 33         Puyallup                 2:21:19
64. Jennifer Angotti           F 30         Yakima                   2:22:48
65. Elena Newvine              F 21         West Linn, OR            2:24:20
66. Patrick Tomassi              20         Camas                    2:24:19
67. Sara Reynolds              F 45         Lake Stevens             2:24:25
68. Stacie Dahlin              F 34         Chehalis                 2:24:40
69. Linda Rinker               F 68         Lynnwood                 2:26:20
70. Penny Beauprey             F 41         Des Moines               2:29:38
71. Rae Bangs                  F 35         Port Orchard             2:29:38
72. Lizzie Lee                 F 54         Lynnwood                 2:32:53
73. Becky Tripp                F 18         Chehalis                 2:33:22
74. Gary Walker                  59         Olympia                  2:37:00
75. Martin William               40         Tumwater                 2:39:00
76. Marie Schafe               F 49         Chehalis                 2:41:40
77. Megen Karlinsey            F 34         Othello                  2:56:14
78. Johnny Torres                30         Odessa, TX               3:02:51
79. Stacey Stolle              F 30         Lakewood                 3:02:51
80. Linda Jones                F 33         Portland, OR             3:15:31
81. Pauline Chase              F 45         Port Orchard             3:18:14
82. Chantelle Chase            F 18         Port Orchard             3:18:14
83. Jerry Jurdan                 65         Amboy                    3:44:01


10 Mile Overall

1. Linnea Alvord               F 41         Portland, OR             1:13:18 
2. Melanie Moholt              F 29         Rosamond, CA             1:18:01
3. Lucas Brown                   26         Olympia                  1:34:10
4. Ruth Clark                  F 55         Battle Ground, MI        1:44:00
 
10K (6.2 miles) Overall

1.  Nick Paterno                 23         Portland, OR               41:03
2.  Brian Gallagher              42         Issaquah                   43:11     
3.  Russell Corellett            36         Tumwater                   45:40
4.  Rudolph Gabrielle            14         Montesano                  45:42 
5.  Lindy Carino               F 31         Lacey                      49:40
6.  David Frankum                30         Tumwater                   53:13
7.  Michelle Merlitti          F 38         Olympia                    53:20
8.  Brenda Longmire            F 52         Olympia                    53:24
9.  Bruce Longmire               52         Olympia                    53:24
10. Sharon Clark               F 30         Bothell                    55:28
11. Dominic Clark                37         Bothell                    55:28
12. Lindsey Babcock            F 32         Portland, OR               57:24
13. Charcie Clock              F 38         Portland, OR               59:01
14. Amber Hedges               F 32         Olympia                    59:42
15. Maurn Killpatrick          F 14         Montesano                1:00:02
16. Renee Quinn                F 42         Montesano                1:07:40
17. Cindy Yen                  F 31         Issaquah                 1:12:25
18. Stepanie Kessler           F 40         Port Orchard             1:21:50
19. Michele Medack             F 42         Longview                 1:37:23



5K (3.1 Miles) Overall

1.  Teresa Smith               F 47         Eatonville                 26:35
2.  Michael Niemann              21         Yelm                       27:05
3.  Eliza Jang                 F 41         Issaquah                   28:10
4.  Tana Curtight              F 31         Centralia                  28:35
5.  Robin Smith                F 51         Eatonville                 28:42
6.  Emily Grubbs               F 14         Olympia                    24:21
7.  Gerry Grubbs                 45         Olympia                    24:21
8.  Rebecca Remer              F 31         Onalaska                   29:21
9.  Jim Tripp                    44         Chehalis                   29:26
10. Karla Niemann              F 44         Yelm                       29:27
11. Brett Curtright              32         Centralia                  29:41
12. Teresa Henry               F 45         Yelm                       30:17
13. James Miller                 32         Olympia                    30:19
14. Terri Halstead             F 37         Onalaska                   30:34
15. Raya Morgan                F 30         Olympia                    30:35
16. Ted Duffey                   40         Toledo                     30:36
17. Kailea Worester            F 20         Lacey                      31:40
18. Jennifer Eldridge          F 39         Orting                     32:00
19. Dwayne Mathis                26         Tacoma                     32:15
20. Shauna Anderson            F 27         Yelm                       33:08
21. Karla Beard                F 40         McCleary                   33:42
22. Robin Spencer              F 31         Elma                       33:42
23. Katie Gibson               F 24         Tumwater                   33:50
24. Kristen Bylund             F 27         Seattle                    34:18
25. Anna Aylward               F 52         Olympia                    35:12
26. Jason Bynum                  28         Centralia                  36:50
27. Thomas Sullins               42         Puyallup                   39:24
28. Marlena Robbins            F 30         Rochester                  41:35
29. Courtney Brown             F 31         Rochester                  41:35
30. Debra Madden               F 50         Hansville                  42:46
31. Kim Mallonee               F 40         Curtis                     43:21
32. Brian Steed                  10         Rochester                  47:27
33. Kathy Bradey               F 40         Olympia                    47:27
34. Bradey Moen                   7         Olympia                    47:27
35. Katie Hessler              F 11         Port Orchard               48:40

1 mile overall

1.  Kellie Wright                25         Onalaska                   10:59
2.  Kendra Billingsley         F  8         Shelton                    11:12
3.  Abbey Duffey               F  9         Toledo                     11:50
4.  Todd Dalstead                30         Vancouver                  11:58
5.  Danny Dalstead                8         Onalaska                   11:58

Duathlon ( 1 mile run, 10 mile bike, 1 mile run)

1.  Tim White                   41          Portland, OR               44:03
2.  Kaale Tysoe                TEAM         Portland, OR               45:30
3.  Nathan Blair                27          Lacey                      45:48
4.  Jeff Groshell               38          Fall City                  46:33
5.  Dan Brobst                  37          Bellevue                   47:40
6.  Barret Seifer               40          Seattle                    48:38
7.  Lisa Clifford             F 24          Renton                     50:18
8.  Angela Brobst             F 34          Bellevue                   56:00
9.  Dana Varayne              F 53          Oregon city, OR            56:03
10. Edwards Randy/Katie        TEAM         Bonney Lake                56:00
11. Alex White                  11          Portland, OR               57:25
12. Kyle Campbell               51          Portland, OR               58:03

Kids mini-du ( 35 yard run, 1/2 mile bike, 35 yard run)

1.  Aidan Covey                  6          Lacey                       5:17
2.  Aiden Edwards                5          Bonnie Lake                 6:01






If you have a problem with your results, please send wanttoduit@hotmail.com your comments





 

 

 

 

 

Copyright 1996 - 2016 ontherunevents.com, All rights reserved.


Commercial use or redistribution in any form, printed or electronic, is prohibited.

Visit other areas of ontherunevents.com here!.
Select area :

please visit

Contact us today for details on how we can help get your event or product Online