calendar  photos  |  facebook  |  articles  results  entry forms  shoes  |  books  |  shopping  site builder  advertise


ontherunevents.com on Facebook



Race Results
Ft. Steilacoom Running Club Resolution Series  
March 26, 2011, Steilacoom, WA
5 Km, 20km, 20 mile

| More

Special thanks to Thanks to all the hard working volunteers! for providing us these results!
Check out this handy Pace Chart




          Ft. Steilacoom Running Club
     RESOLUTION RUN SERIES - 5KM [20km 20 mile]
Ft. Steilacoom High School   March 26, 2011  9:00 AM
    Directed by: Pat Kenworthy
PLACE O'All Name                      Age City        TIME    PACE  
          MALES-TOP 20 OVERALL  0 - 99
    1     1 AUSTIN       FRITZ         17 PORT ORCHAR WA   19:01  6:08 
    2     2 PAUL         RYAN          38 LAKEWOOD    WA   19:23  6:15 
    3     3 ALLEN        CULP          36 LAKEWOOD    WA   19:51  6:24 
    4     4 DAVID        GIBSON        52 GIG HARBOR  WA   21:00  6:46 
    5     5 AL           TRUSCOTT      61 GIG HARBOR  WA   21:25  6:54 
    6     8 ANDY         EDMAN         49                  22:26  7:14 
    7     9 ERICK        LINDBERGH     59 TACOMA      WA   22:32  7:16 
    8    11 YANNICK      FOURAGE-KIEF  48                  23:14  7:29 
    9    12 JOHN N       MCGIFFIN      63 LAKEWOOD    WA   25:38  8:16 
   10    13 RON          BRINTON       73 GIG HARBOR  WA   25:57  8:22 
   11    14 JOE          DUNBAR        47                  27:05  8:44 
   12    15 RON          TAYLOR        68 STEILACOOM  WA   27:51  8:58 
   13    16 TIMOTHY      JONES         53 NORTH BEND  WA   28:12  9:05 
   14    19 JERRY        DIETRICH      77 GIG HARBOR  WA   30:26  9:48 
   15    21 BILL         DANIEL        68                  32:36 10:30 
   16    24 JIMMY        SMITH         70 BREMERTON   WA   51:24 16:33 
              0 - 14
              15 - 18
              19 - 24
              25 - 29
              30 - 34
              35 - 39
    1     2 PAUL         RYAN          38 LAKEWOOD    WA   19:23  6:15 
    2     3 ALLEN        CULP          36 LAKEWOOD    WA   19:51  6:24 
              40 - 44
              45 - 49
    1     8 ANDY         EDMAN         49                  22:26  7:14 
    2    11 YANNICK      FOURAGE-KIEF  48                  23:14  7:29 
    3    14 JOE          DUNBAR        47                  27:05  8:44 
              50 - 54
    1     4 DAVID        GIBSON        52 GIG HARBOR  WA   21:00  6:46 
    2    16 TIMOTHY      JONES         53 NORTH BEND  WA   28:12  9:05 
              55 - 59
    1     9 ERICK        LINDBERGH     59 TACOMA      WA   22:32  7:16 
              60 - 64
    1     5 AL           TRUSCOTT      61 GIG HARBOR  WA   21:25  6:54 
    2    12 JOHN N       MCGIFFIN      63 LAKEWOOD    WA   25:38  8:16 
              65 - 69
    1    15 RON          TAYLOR        68 STEILACOOM  WA   27:51  8:58 
    2    21 B=ILL        DANIEL        68                  32:36 10:30 
              70 - 74
    1    13 RON          BRINTON       73 GIG HARBOR  WA   25:57  8:22 
    2    24 JIMMY        SMITH         70 BREMERTON   WA   51:24 16:33 
              75 - 79
    1    19 JERRY        DIETRICH      77 GIG HARBOR  WA   30:26  9:48 
              80 - 99


          Ft. Steilacoom Running Club
     RESOLUTION RUN SERIES - 5KM [20km 20 mile]
Ft. Steilacoom High School   March 26, 2011  9:00 AM
    Directed by: Pat Kenworthy
PLACE O'All Name                      Age City        TIME    PACE 
FEMALES-TOP 20 OVERALL  0 - 99
    1     6 NANCY        ABRAHAM       54 STEILACOOM  WA   21:51  7:02 
    2     7 ANITA        BEHRBAUM      46 AUBURN      WA   22:02  7:06 
    3    10 LORRAINE     COLEMAN-DOYL  51 TACOMA      WA   22:43  7:19 
    4    17 RIKA         RYAN          38 LAKEWOOD    AL   29:23  9:28 
    5    18 HEATHER      WOLOSHYN      48 FEDERAL WAY WA   30:00  9:40 
    6    20 LAURIE       DANIEL        52 SEATTLE     WA   31:09 10:02 
    7    22 HOLLY        HALL          67 BAINBRIDGE  WA   38:39 12:27 
    8    23 BETTY        DIETRICH      68                  39:57 12:52 
               0 - 14
               15 - 18
               19 - 24
               25 - 29
               30 - 34
               35 - 39
    1    17 RIKA         RYAN          38 LAKEWOOD    AL   29:23  9:28 
               40 - 44
               45 - 49
    1     7 ANITA        BEHRBAUM      46 AUBURN      WA   22:02  7:06 
    2    18 HEATHER      WOLOSHYN      48 FEDERAL WAY WA   30:00  9:40 
               50 - 54
    1    10 LORRAINE     COLEMAN-DOYL  51 TACOMA      WA   22:43  7:19 
    2    20 LAURIE       DANIEL        52 SEATTLE     WA   31:09 10:02 
               55 - 59
               60 - 64
               65 - 69
    1    22 HOLLY        HALL          67 BAINBRIDGE  WA   38:39 12:27 
    2    23 BETTY        DIETRICH      68                  39:57 12:52 
               70 - 74
               75 - 79
               80 - 99



  AGE-GROUP RESULTS
          Ft. Steilacoom Running Club
    RESOLUTION RUN SERIES - 20 Mile
Ft. Steilacoom High School   March 26, 2011  9:00 AM
    Directed by: Pat & Raymond Kenworthy


          MALES-TOP 20 OVERALL               0 - 99
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1     1 MICHAEL BRISBOIS             47 REDMOND     2:12:23  6:38 
    2     2 MARK COOK                    37 KEYPORT     2:13:27  6:41 
    3     4 COLIN HAWKES                 37 BELLEVUE    2:16:05  6:49 
    4     5 GEOFFREY RINEHART            36 TACOMA      2:17:40  6:53 
    5     6 DARYL MONTGOMERY             51             2:17:47  6:54 
    6     7 MICKEY ALLEN                 55             2:17:57  6:54 
    7     8 BOB ULTSCH                   46             2:18:13  6:55 
    8     9 PETER STACKPOLE              42 TACOMA      2:21:39  7:05 
    9    10 LADDIE AGTARAP               44 OLYMPIA     2:23:02  7:10 
   10    11 CARRINGTON SEDGWICK          39 OLYMPIA     2:23:03  7:10 
   11    12 DOUG BEYERLEIN               60 MILL CREEK  2:23:23  7:11 
   12    14 PEDRO INFANTE                49 DUPONT      2:27:26  7:23 
   13    15 ANDY PIERCY                  55 TACOMA      2:28:51  7:27 
   14    16 JAN VLECK                    58 OLYMPIA     2:30:09  7:31 
   15    17 KEVIN SHANLEY                45 LAKEWOOD    2:30:54  7:33 
   16    18 BEN CLARK                    45 ENUMCLAU WA 2:31:22  7:35 
   17    19 SCOTT GAINES                 46 SPANAWAY    2:32:52  7:39 
   18    20 ERIC HALLSTEAD               36             2:37:20  7:52 
   19    21 JAMES OLSON                  59 LAKEWOOD    2:37:29  7:53 
   20    22 STEVEN YEE                   51 RENTON      2:37:53  7:54 

                           0 - 14
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 

                           15 - 18
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 

                           19 - 24
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 

                           25 - 29
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    24 ERIK BONDHUS                 28 LAKEWOOD    2:39:35  7:59 

                           30 - 34
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    29 GREG OLSON                   33             2:44:45  8:15 

                           35 - 39
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1     2 MARK COOK                    37 KEYPORT     2:13:27  6:41 
    2     4 COLIN HAWKES                 37 BELLEVUE    2:16:05  6:49 
    3     5 GEOFFREY RINEHART            36 TACOMA      2:17:40  6:53 
    4    11 CARRINGTON SEDGWICK          39 OLYMPIA     2:23:03  7:10 
    5    20 ERIC HALLSTEAD               36             2:37:20  7:52 
    6    31 MATT FERREL                  38 OLYMPIA     2:44:45  8:15 
    7    49 JAMES SCHATZA                39 PUYALLUP    3:31:56 10:36 

                           40 - 44
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1     9 PETER STACKPOLE              42 TACOMA      2:21:39  7:05 
    2    10 LADDIE AGTARAP               44 OLYMPIA     2:23:02  7:10 
    3    38 J. DUECK                     41 U.P.        3:05:41  9:18 

                           45 - 49
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1     8 BOB ULTSCH                   46             2:18:13  6:55 
    2    14 PEDRO INFANTE                49 DUPONT      2:27:26  7:23 
    3    17 KEVIN SHANLEY                45 LAKEWOOD    2:30:54  7:33 
    4    18 BEN CLARK                    45 ENUMCLAU WA 2:31:22  7:35 
    5    19 SCOTT GAINES                 46 SPANAWAY    2:32:52  7:39 
    6    30 TIM REGIS                    48             2:44:18  8:13 
    7    33 DAVE BURNETT                 47             2:50:52  8:33 
    8    36 TIM PIERCY                   47 FIRCREST    2:56:35  8:50 

                           50 - 54
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1     6 DARYL MONTGOMERY             51             2:17:47  6:54 
    2    22 STEVEN YEE                   51 RENTON      2:37:53  7:54 
    3    44 KEN KRIEKENBECK              51 SEATAC      3:24:24 10:14 

                           55 - 59
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1     7 MICKEY ALLEN                 55             2:17:57  6:54 
    2    15 ANDY PIERCY                  55 TACOMA      2:28:51  7:27 
    3    16 JAN VLECK                    58 OLYMPIA     2:30:09  7:31 
    4    21 JAMES OLSON                  59 LAKEWOOD    2:37:29  7:53 
    5    47 MICHAEL LACOMBE              55 PUYALLUP    3:30:44 10:33 

                           60 - 64
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    12 DOUG BEYERLEIN               60 MILL CREEK  2:23:23  7:11 
    2    26 JOHN SIMPSON                 62 FEDERAL WAY 2:43:09  8:10 
    3    32 TERRY WONG                   61 SEATTLE     2:50:36  8:32 
    4    53 JOHN MARSTELLER              62             3:37:38 10:53 

                           65 - 69
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 

                           70 - 74
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 

                           75 - 79
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    50 MEL PREEDY                   77 RAVENSDALE  4:32:31 13:38 

                           80 - 99
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 



          Ft. Steilacoom Running Club
    RESOLUTION RUN SERIES - 20 Mile
Ft. Steilacoom High School   March 26, 2011  9:00 AM
    Directed by: Pat & Raymond Kenworthy


FEMALES-TOP 20 OVERALL               0 - 99
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1     3 NIKKI LEITH                  27 EDMONDS     2:14:27  6:44 
    2    13 LORI MORIARITY               45             2:23:38  7:11 
    3    23 CHRISTIE AGTARAP             45 LAKEWOOD    2:38:55  7:57 
    4    25 MAY CHENG                    46             2:41:21  8:05 
    5    27 ANNA CONNER                  30 PUYALLUP    2:43:18  8:10 
    6    28 TIFFANY SHAKESPEARE          32             2:44:11  8:13 
    7    34 MARYANNE TOMICH              45 FOX ISLAND  2:51:04  8:34 
    8    35 SUE MAYBEE                   49 SAMMAMISH   2:54:03  8:43 
    9    37 BOBBIE HOWARD                43 LACEY       2:56:37  8:50 
   10    39 JANET YOEST                  47 PUYALLUP    3:10:19  9:31 
   11    40 ROMEY HABERLE                56 TACOMA      3:14:39  9:44 
   12    41 CLAUDIA HANSEN               41 LAKEWOOD    3:19:10  9:58 
   13    42 MICHELLE KWASNY              26 LAKEWOOD    3:19:12  9:58 
   14    43 SUSAN ROGERS                 38 KIRKLAND    3:22:20 10:07 
   15    45 KELLY BOYLE                  42             3:30:42 10:33 
   16    46 CHRISTINE KERNS              34             3:30:43 10:33 
   17    48 KRISTINE SCHATZA             43 PUYALLUP    3:31:56 10:36 
   18    51 ZOFIRA MARLER                41             3:36:55 10:51 
   19    52 TAMMI BARDSLEY               41             3:36:55 10:51 

                            0 - 14
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 

                            15 - 18
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 

                            19 - 24
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 

                            25 - 29
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    42 MICHELLE KWASNY              26 LAKEWOOD    3:19:12  9:58 

                            30 - 34
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    27 ANNA CONNER                  30 PUYALLUP    2:43:18  8:10 
    2    28 TIFFANY SHAKESPEARE          32             2:44:11  8:13 
    3    46 CHRISTINE KERNS              34             3:30:43 10:33 

                            35 - 39
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    43 SUSAN ROGERS                 38 KIRKLAND    3:22:20 10:07 

                            40 - 44
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    37 BOBBIE HOWARD                43 LACEY       2:56:37  8:50 
    2    41 CLAUDIA HANSEN               41 LAKEWOOD    3:19:10  9:58 
    3    45 KELLY BOYLE                  42             3:30:42 10:33 
    4    48 KRISTINE SCHATZA             43 PUYALLUP    3:31:56 10:36 
    5    51 ZOFIRA MARLER                41             3:36:55 10:51 
    6    52 TAMMI BARDSLEY               41             3:36:55 10:51 

                            45 - 49
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    13 LORI MORIARITY               45             2:23:38  7:11 
    2    23 CHRISTIE AGTARAP             45 LAKEWOOD    2:38:55  7:57 
    3    25 MAY CHENG                    46             2:41:21  8:05 
    4    34 MARYANNE TOMICH              45 FOX ISLAND  2:51:04  8:34 
    5    35 SUE MAYBEE                   49 SAMMAMISH   2:54:03  8:43 
    6    39 JANET YOEST                  47 PUYALLUP    3:10:19  9:31 

                            50 - 54
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 

                            55 - 59
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    40 ROMEY HABERLE                56 TACOMA      3:14:39  9:44 

                            60 - 64
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 

                            65 - 69
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 

                            70 - 74
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 

                            75 - 79
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 

                            80 - 99
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 



 Ft. Steilacoom Running Club
     RESOLUTION RUN SERIES - 20 KILOMETER
Ft. Steilacoom High School   March 26, 2011  9:00 AM
    Directed by: Pat Kenworthy

          MALES-TOP 20 OVERALL               0 - 99
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1     1 SEAN SUNWALL                 38             1:04:56  5:14 
    2     2 MARK BOKOR                   38 SEATTLE     1:10:03  5:39 
    3     3 JERIAH GRISWOLD              28             1:11:22  5:45 
    4     4 WILLIE RICHARDSON            38             1:14:25  6:00 
    5     5 JAKE LIN                     36             1:16:04  6:08 
    6     6 ANTHONY SEABOLT              44 GIG HARBOR  1:17:36  6:15 
    7     7 ARTHUR DUNN                  51 TACOMA      1:18:35  6:20 
    8     8 DANIEL WINGER                58 BONNEY LAKE 1:19:16  6:23 
    9     9 KEVIN MCCRABB                48 BONNEY LAKE 1:19:36  6:25 
   10    10 SCOTT JENSEN                 39 TACOMA      1:19:44  6:25 
   11    11 STEVE HATTON                 51 OLYMPIA     1:23:36  6:44 
   12    13 MIKE DAVIS                   43 LAKEWOOD    1:24:37  6:49 
   13    14 BRUCE HOFF                   48             1:26:27  6:58 
   14    16 CARL YOUNGQUIST              36 PUYALLUP    1:27:25  7:03 
   15    17 GEORGE UNRUH                 52 GIG HARBOR  1:27:29  7:03 
   16    18 CARTER ABEL                  38 TACOMA      1:27:49  7:04 
   17    19 TIM OGURI                    60 TACOMA      1:27:53  7:05 
   18    20 MARK DRANGSHOLT              53 FEDERAL WAY 1:27:57  7:05 
   19    21 DAVID SHERMAN                56 EDGEWOOD    1:28:14  7:06 
   20    22 MARK BRINKHAUS               39 DUPONT      1:29:35  7:13 

                           0 - 14
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 

                           15 - 18
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    61 CJ WILLIAMSON                16 BREMERTON   2:09:48 10:27 

                           19 - 24
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    65 DANNY AGUILLON               23 LAKEWOOD    2:13:02 10:43 

                           25 - 29
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1     3 JERIAH GRISWOLD              28             1:11:22  5:45 
    2    38 BILL SESKEY                  27 LAKEWOOD    1:47:22  8:39 
    3    60 BRIAN KIRBY                  27 TACOMA      2:07:40 10:17 

                           30 - 34
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 

                           35 - 39
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1     2 MARK BOKOR                   38 SEATTLE     1:10:03  5:39 
    2     4 WILLIE RICHARDSON            38             1:14:25  6:00 
    3     5 JAKE LIN                     36             1:16:04  6:08 
    4    10 SCOTT JENSEN                 39 TACOMA      1:19:44  6:25 
    5    16 CARL YOUNGQUIST              36 PUYALLUP    1:27:25  7:03 
    6    18 CARTER ABEL                  38 TACOMA      1:27:49  7:04 
    7    22 MARK BRINKHAUS               39 DUPONT      1:29:35  7:13 
    8    23 TIM WELDIN                   35 SPANAWAY    1:29:44  7:14 
    9    41 CHAD BOYD                    36 KENT        1:54:54  9:15 

                           40 - 44
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1     6 ANTHONY SEABOLT              44 GIG HARBOR  1:17:36  6:15 
    2    13 MIKE DAVIS                   43 LAKEWOOD    1:24:37  6:49 
    3    24 TIM WRIGHT                   43 AUBURN      1:30:05  7:15 
    4    59 STEVE WILLIAMSON             44 BREMERTON   2:06:17 10:10 

                           45 - 49
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1     9 KEVIN MCCRABB                48 BONNEY LAKE 1:19:36  6:25 
    2    14 BRUCE HOFF                   48             1:26:27  6:58 
    3    26 MARK BRANDEWIE               46 FIRCREST    1:32:36  7:28 
    4    43 KIP KYLER                    45 OLYMPIA     1:56:19  9:22 

                           50 - 54
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1     7 ARTHUR DUNN                  51 TACOMA      1:18:35  6:20 
    2    11 STEVE HATTON                 51 OLYMPIA     1:23:36  6:44 
    3    17 GEORGE UNRUH                 52 GIG HARBOR  1:27:29  7:03 
    4    20 MARK DRANGSHOLT              53 FEDERAL WAY 1:27:57  7:05 
    5    54 JEFF CLARK                   52 STEILACOOM  2:01:44  9:48 

                           55 - 59
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1     8 DANIEL WINGER                58 BONNEY LAKE 1:19:16  6:23 
    2    21 DAVID SHERMAN                56 EDGEWOOD    1:28:14  7:06 
    3    25 STAN GROCHOWSKI              58 TACOMA      1:30:58  7:20 
    4    29 JAY GAINER                   58 BAINBRIDGE  1:35:07  7:40 
    5    33 JOHN FLEMM                   55 OLYMPIA     1:40:55  8:08 
    6    34 RON COPSTEAD                 59 BAINBRIDGE  1:43:27  8:20 
    7    49 KURT REIDINGER               59 TACOMA      1:59:33  9:38 
    8    74 CALVIN EVANS                 55 BUCKLEY     2:35:17 12:30 

                           60 - 64
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    19 TIM OGURI                    60 TACOMA      1:27:53  7:05 
    2    36 FRED DURBIN                  64 CARNATION   1:45:55  8:32 
    3    37 RICHARD STROUD               60 TACOMA      1:46:33  8:35 
    4    46 COLVIN HOLM                  62 KENT        1:56:58  9:25 
    5    50 GLENN BOYD                   60 COVINGTON   2:00:05  9:40 
    6    64 JERRY HENDERSON              63             2:11:23 10:35 

                           65 - 69
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    27 BRIAN FITZPATRICK            69 FEDERAL WAY 1:33:07  7:30 

                           70 - 74
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 

                           75 - 79
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    68 CLYDE SPARKS                 75 SEATTLE     2:23:53 11:35 
    2    79 JIM DAVISON                  78 LAKEWOOD    3:31:22 17:01 

                           80 - 99
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    55 KEITH WOOD                   82 SULTAN      2:03:41  9:58 


          Ft. Steilacoom Running Club
     RESOLUTION RUN SERIES - 20 KILOMETER
Ft. Steilacoom High School   March 26, 2011  9:00 AM
    Directed by: Pat Kenworthy


FEMALES-TOP 20 OVERALL               0 - 99
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    12 ROBYN HEFNER                 34 KIRKLAND    1:23:56  6:46 
    2    15 GRETCHEN VAN DYKE            33             1:27:12  7:02 
    3    28 PATRYCE MCWILLIAMS           13 TACOMA      1:34:43  7:38 
    4    30 ELLEN FOLEY                  44 OLYMPIA     1:39:41  8:02 
    5    31 BEKAH OSTERHAUS              24             1:39:57  8:03 
    6    32 BARB BUMANN                  57             1:40:10  8:04 
    7    35 CAROLINE BELL                46 OLYMPIA     1:44:59  8:27 
    8    39 LARISSA UCHIYAMA             46 KIRKLAND    1:48:21  8:44 
    9    40 LAIMA HUSTON                 66 LAKE TAPPS  1:50:20  8:53 
   10    42 KAISA SWENDDAL-WHITE         52             1:56:02  9:21 
   11    44 MELISSA MCGINNIS             55 TACOMA      1:56:23  9:22 
   12    45 BIANCA MEDINA                29 TACOMA      1:56:24  9:22 
   13    47 BETH CRIPPEN                 49 TACOMA      1:57:36  9:28 
   14    48 SHARON EBELT                 45 GIG HARBOR  1:57:37  9:28 
   15    51 JILL VEDROS                  58 GIG HARBOR  2:00:26  9:42 
   16    52 ASHLEA FRANK                 31             2:00:37  9:43 
   17    53 CATHY THOMAS                 40 STEILACOOM  2:00:46  9:44 
   18    56 DAWNIELLE HALLSTEAD          30             2:04:57 10:04 
   19    57 KRISTIN MOULTINE             59 LAKEWOOD    2:05:23 10:06 
   20    58 AUDREY KIRKWOOD              51 TACOMA      2:05:32 10:07 

                            0 - 14
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    28 PATRYCE MCWILLIAMS           13 TACOMA      1:34:43  7:38 
    2    71 OLIVIA BREED                 13             2:32:05 12:15 
    3    72 JULIA MOORE                  12 GIG HARBOR  2:32:05 12:15 

                            15 - 18
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 

                            19 - 24
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    31 BEKAH OSTERHAUS              24             1:39:57  8:03 
    2    67 KARINA AGUILLON              22 LAKEWOOD    2:22:39 11:29 

                            25 - 29
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    45 BIANCA MEDINA                29 TACOMA      1:56:24  9:22 

                            30 - 34
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    15 GRETCHEN VAN DYKE            33             1:27:12  7:02 
    2    52 ASHLEA FRANK                 31             2:00:37  9:43 
    3    56 DAWNIELLE HALLSTEAD          30             2:04:57 10:04 

                            35 - 39
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    69 KYM DAVIS                    37 LAKEWOOD    2:26:59 11:50 
    2    76 AMANDA SWARR                 38 TACOMA      2:48:03 13:32 
    3    77 WENDY MOORE                  39             2:51:05 13:46 

                            40 - 44
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    30 ELLEN FOLEY                  44 OLYMPIA     1:39:41  8:02 
    2    53 CATHY THOMAS                 40 STEILACOOM  2:00:46  9:44 
    3    70 MICHELLE CHUINARDBREED       41 GIG HARBOR  2:30:45 12:08 
    4    78 SUSANNE NOBLE                44 GIG HARBOR  2:53:15 13:57 

                            45 - 49
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    35 CAROLINE BELL                46 OLYMPIA     1:44:59  8:27 
    2    39 LARISSA UCHIYAMA             46 KIRKLAND    1:48:21  8:44 
    3    47 BETH CRIPPEN                 49 TACOMA      1:57:36  9:28 
    4    48 SHARON EBELT                 45 GIG HARBOR  1:57:37  9:28 
    5    75 TAMBRA DONOHUE               48 TACOMA      2:47:58 13:31 

                            50 - 54
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    42 KAISA SWENDDAL-WHITE         52             1:56:02  9:21 
    2    58 AUDREY KIRKWOOD              51 TACOMA      2:05:32 10:07 
    3    62 LAURIE TURNER                53 LAKEWOOD    2:10:23 10:30 
    4    73 CHERYL WRIGHT                52 KENT        2:33:17 12:21 

                            55 - 59
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    32 BARB BUMANN                  57             1:40:10  8:04 
    2    44 MELISSA MCGINNIS             55 TACOMA      1:56:23  9:22 
    3    51 JILL VEDROS                  58 GIG HARBOR  2:00:26  9:42 
    4    57 KRISTIN MOULTINE             59 LAKEWOOD    2:05:23 10:06 
    5    63 SUSAN HENDERSON              59             2:11:23 10:35 

                            60 - 64
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    66 RUTH BOOKWALTER              60 KENT        2:21:40 11:24 

                            65 - 69
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 
    1    40 LAIMA HUSTON                 66 LAKE TAPPS  1:50:20  8:53 

                            70 - 74
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 

                            75 - 79
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 

                            80 - 99
Place O'All Name                        Age City        Time    Pace  
===== ===== =========================== === =========== ======= ===== 










If you have a problem with your results, please send ren_gallier@msn.com your comments





 

 

 

 

 

Copyright 1996 - 2016 ontherunevents.com, All rights reserved.


Commercial use or redistribution in any form, printed or electronic, is prohibited.

Visit other areas of ontherunevents.com here!.
Select area :

please visit

Contact us today for details on how we can help get your event or product Online