Race Results - Memorial Day Classic

calendar  photos  |  facebook  |  articles  results  entry forms  shoes  |  books  |  shopping  site builder  advertise


ontherunevents.com on Facebook



Race Results
Memorial Day Classic, May 30, 2011, Elma, WA
Sprint Triathlon,duathlon, footraces and kids mini-ti

| More

Special thanks to Puget Sound Cruisers for providing us these results!
Check out this handy Pace Chart



 Memorial Day Triathlon, Duathlon, Footraces
                & Kids mini-tri, May 30, 2011 Elma, WA
                   Partly sunny 60's 108 Finishers

Triathlon (250 meter swim, 13 mile bike, 3 mile run)

1.  Mark Doane                  35            Rustin                 58:05
2.  Corey Hench                 33            Rochester            1:03:40
3.  Patti Swedberg            F 46            Kent                 1:04:18
4.  Mark Smith                  52            Shoreline            1:06:13
5.  Tony Marchman               36            Gig Harbor           1:06:58
6.  Dan Osier                   44            Olympia              1:07:47
7.  Joe Reifel                  40            Federal Way          1:08:10
8.  Brad Decker                 38            Olympia              1:08:13
9.  Joseph Byrne                40            Dupont               1:09:43
10. Pete Bisson                 63            Olympia              1:09:45
11. Brians Bellairs             51            Beaverton, OR        1:10:37
12. Barret Seifer               41            Seattle              1:10:45
13. Randy Edwards               45            Bonney Lake          1:11:21
14. Chris Webber                32            Chehalis             1:13:12
15. Allison Willhite          F 47            Seattle              1:13:38
16. William Green               29            Naselle              1:14:07
17. Keith Regan                 41            Tacoma               1:15:30
18. Sarah Crea                F 37            Aberdeen             1:17:20
19. Bryan Lee                   49            Kent                 1:17:20
20. Robert Johanson             39            Kelso                1:17:44
21. Yesenia Byrne             F 40            Seattle              1:17:59
22. Robin Korobkin            F 45            Tacoma               1:18:00
23. Patrick Watson              60            Bremerton            1:18:45
24. Stephanie Supko           F 32            Port Angeles         1:19:51
25. Heather Sharp             F 34            Port Angeles         1:19:51
26. Keauhne/Becker/Mulligan    TEAM           Chehalis             1:21:48
27. Carol Coram               F 60            Seattle              1:24:20
28. Glenn Boyd                  59            Covington            1:24:57
29. Becker/Tim/Matthew/Phil    TEAM           Chehalis             1:25:37
30. Katrina Brown             F 31            Tacoma               1:26:30
31. James Brown                 34            Tacoma               1:26:30
32. Lisa Austin               F 51            Federal Way          1:27:36
33. Holly Hodgson             F 38            Olympia              1:28:42
34. Cathy Eddinger            F 59            University Place     1:32:13
35. Mike McCann                 64            Adna                 1:33:09
36. Karla Jensen              F 35            Olympia              1:34:34
37. Janice Skredsvig          F 50            Stanwood             1:37:12
38. Cassandra Kuntz           F 29            Chehalis             1:37:38

Duathlon Overall ( 2 mile run, 13 mile bike 2 mile run)

1.  Chad Boyd                   36            Kent                1:15:48
2.  Kip Kyler                   45            Olympia             1:15:50
3.  Jacob Henry                 29            Aberdeen            1:23:36
4.  Deborah Cox               F 50            Kent                1:36:50
5.  Christina Harris          F 34            Bremerton           1:38:15
6.  Chuck Johnson               42            Bremerton           1:38:17

Kids Mini-Tri (25 yard swim or wade, 3/4 mile bike, 1/4 mile run)

1.  Alex Edwards                11            Bonney Lake            6:06
2.  Victoria Gray             F  9            Bainbridge Island      6:19
3.  Zoe Osier                    7            Olympia                6:46
4.  Marlowe Lawson            F  7            Port Orchard           7:14
5.  Cole Boyd                    6            Kent                   8:01
6.  Aria Hodgson              F  8            Olympia                8:34
7.  Brody Shields                5            Lacey                  9:14
8.  Aiden Edwards                6            Bonney Lake            9:40
9.  Wilson Lawson                6            Bonney Lake           12:10

Marathon Overall

1.  Bill Bernhardt              49            Tacoma              3:25:54
2.  Ronald Fowler               63            Rochester           4:03:15
3.  James Skibo                 64            Cedar Hills, TX     4:51:15
4.  Dennis Gelvin               67            Rochester           5:12:01
5.  Darlena Hegland           F 51            Lacey               5:12:01
6.  Cyndie Merten             F 54            Corvallis, OR       5:30:11

Half-marathon Overall

1.  Jason Cummings              40            Everett             1:28:03
2.  Kirstin Wier              F 32            Seattle             1:32:03 
3.  Dave Strande                53            Portland, OR        1:46:35
4.  Archie Cantrell             24            Puyallup            1:44:26
5.  Jason Nelson                35            Federal Way         1:48:59
6.  Conrad Morgan               36            Yuba city, AZ       1:57:01
7.  Jason Day                   26            Tacoma              1:57:04
8.  Rae Lyn Wilson            F 56            Seattle             2:04:10
9.  Jim Bennett                 56            Seattle             2:05:12
10. Larree Holcolm            F 38            Bremerton           2:15:55
11. Errol Holcomb               36            Bremerton           2:15:56
12. Sue Harrington            F 59            Vashon              2:15:15
13. Cathleen Swart            F 42            Kent                3:21:44
14. Christina Wagner          F 41            Olympia             3:21:44
15. Jennifer Wagner           F 60            Olympia             3:21:44
16. Toni Jacobson             F 61            Lake Tapps          3:21:41
17. Anne Wagner               F 32            Tumwater            3:21:44

10 miles overall

1.  Kimberly Cummings          F 40            Everett             1:51:06
2.  Tammy Heldt                F 42            Lake Tapps          1:55:40
3.  Liz Staube                 F 52            Portland, OR        2:12:44 

10K (6.2 miles) Overall   

1.  Gregory Leak                 23            Lakewood              32:39
2.  Andres Barragan              40            Lynnwood              38:50
3.  Roger Smith                  43            Auburn                47:20
4.  Russell Sheilds              28            Lacey                 48:11
5.  Serena Lee                 F 37            Seattle               49:58
6.  Darlene Iverson            F 33            Montesano             58:22
7.  Andrea Billingsley         F 33            Shelton             1:00:58
8.  Matthew Remkiewic            30            Kingston            1:02:03
9.  Sierra Carter              F 30            Tacoma              1:26:17

5K (3.1 miles) Overall

1.  Max Leung-Wag                14            Olympia               24:10
2.  Chris Mansuetti            F 39            Elma                  24:15
3.  Mikel O'Brien              F 42            Normandy Park         25:20
4.  Cody Klingelhoffer            8            Olympia               26:24
5.  Jeff Klingelhoffer           41            Olympia               26:25
6.  Lilia Fannin               F 50            University Place      30:35
7.  Ross Leung-Wag               12            Olympia               30:36
8.  Rona Edwards               F 44            Bonney Lake           32:49
9.  Kelli Morgan                 47            Olympia               32:52
10. Janet Bennet               F 50            Seattle               35:05
11. Kellen O'Brien               12            Normandy Park         39:07
12. Mark Babauta                 38            Yelm                  43:13
13. Dee Quintanilla            F 37            Yelm                  48:50
14. Connar O'Brien                9            Normandy Park         50:19
15. Josh Cummings                10            Everett               50:20
16. Paul O'Brien                 45            Normandy Park       1:02:59
17. Gabrielle Cummings         F  5            Everett             1:02:59

1 Mile Overall

1.  Cade Fisher                   9            Olympia                6:53
2.  Conrad Fisher                12            Olympia               11:09
3.  Tambi Osier                F 37            Olympia               11:55
     
   
       






If you have a problem with your results, please send wanttoduit@hotmail.com your comments





 

 

 

 

 

Copyright 1996 - 2016 ontherunevents.com, All rights reserved.


Commercial use or redistribution in any form, printed or electronic, is prohibited.

Visit other areas of ontherunevents.com here!.
Select area :

please visit

Contact us today for details on how we can help get your event or product Online