Race Results - Pioneer Days 5k

calendar  photos  |  facebook  |  articles  results  entry forms  shoes  |  books  |  shopping  site builder  advertise


ontherunevents.com on Facebook



Race Results
Pioneer Days 5k, July 3, 2011, Tumwater, WA
5k

| More

Special thanks to Guerilla Running for providing us these results!
Check out this handy Pace Chart



Tumwater Pioneer Day Summer Run - 7/3/2011
5k & 1 Mile Fun Run
Tumwater, WA                                         *USATF Certified Course

Overall Results

Place  Comp#  Name                 Gender/Age Hometown			  Time 
=========================================================================================



    1   143  Brandon Baldwin            M19  Jblm, WA                     21:33.70
    2   140  Patrick Holm               M27  Olympia, WA                  21:35.87
    3   127  Eric Lindbergh             M59  Tacoma, WA                   21:48.20
    4   135  Andrew Pokara              M32  Lacey, WA                    21:54.91
    5   138  Andy Fritz                 M44  Olympia, WA                  22:08.26
    6   141  Ken Kamper                 M44  Olympia, WA                  23:09.08
    7   148  Caleb Underwood            M47  Lacey, WA                    23:10.11
    8   150  Jamie Peer                 W35  Kansas City, KS              23:39.71
    9   146  Christopher Dugan          M13  Olympia, WA                  23:48.38
   10   137  Matthew Huf                M25  Spanaway, WA                 24:17.94
   11   122  Doug Woollen               M74  Olympia, WA                  24:24.01
   12   123  Melody Schaffer            W34  Olympia, WA                  25:15.64
   13   144  Luke Alfonso                M8  Tacoma, WA                   25:36.13
   14   145  Jacob Alfonso               M8  Tacoma, WA                   26:24.14
   15   167  Brian Churchill            M35  Olympia, WA                  27:08.38
   16   156  Judy Hartmann Roberts      W60  Olympia, WA                  28:02.67
   17   139  Gerveline Eliassainy       W40  Jblm, WA                     28:21.89
   18   163  Erich Brown                M36  Olympia, WA                  29:01.55
   19   159  K.C. Zambrana              W37  Olympia, WA                  29:15.02
   20   152  Kris Rorgen                M41  Tumwater, WA                 29:26.43
   21   174  John Patanian              M40  Olympia, WA                  29:37.91
   22   149  Angela Quinn               W30  DuPont, WA                   30:13.37
   23   153  Kecia Rongen               W40  Tumwater, WA                 31:08.52
   24   121  Catherine Wilson           W31  Olympia, WA                  32:23.54
   25   170  Andria Malmin              W33  Olympia, WA                  33:02.10
   26   169  Kris Watkins               W43  Olympia, WA                  33:02.77
   27   171  Brendan Lynch              M12  Olympia, WA                  35:46.81
   28   136  Marci Martin               W46  Hoquim, WA                   37:15.70
   29   168  Dianne Leslie              W52  Tumwater, WA                 38:04.04
   30   162  Erica Schile               W34  Tenino, WA                   38:34.52
   31   161  Rose Cecil                 W12  Tenino, WA                   38:37.12
   32   133  Patty Lynch                W30  Unattached                   40:55.93
   33   175  Mary Gross                 W53  Olympia, WA                  47:08.63
   34   166  Vicky Churchill            W35  Olympia, WA                  48:35.87
   35   119  Tanya Gilman               W30  Olympia, WA                  48:36.09                           



Age Group Results

=======================================================================
    Name                     Age Hometown                Avg Mile Time
=======================================================================
12 & Under Results - Women
  1 Rose Cecil               W12 Tenino, WA             12:25.8   38:37
30-39 Results - Women
  1 Jamie Peer               W35 Kansas City, KS         7:37.0   23:39
  2 Melody Schaffer          W34 Olympia, WA             8:07.9   25:15
  3 K.C. Zambrana            W37 Olympia, WA             9:24.9   29:15
  4 Angela Quinn             W30 DuPont, WA              9:43.7   30:13
  5 Catherine Wilson         W31 Olympia, WA            10:25.6   32:23
  6 Andria Malmin            W33 Olympia, WA            10:38.0   33:02
  7 Erica Schile             W34 Tenino, WA             12:25.0   38:34
  8 Patty Lynch              W30 Unattached             13:10.5   40:55
  9 Vicky Churchill          W35 Olympia, WA            15:38.6   48:35
 10 Tanya Gilman             W30 Olympia, WA            15:38.6   48:36
40-49 Results - Women
  1 Gerveline Eliassainy     W40 Jblm, WA                9:07.8   28:21
  2 Kecia Rongen             W40 Tumwater, WA           10:01.5   31:08
  3 Kris Watkins             W43 Olympia, WA            10:38.2   33:02
  4 Marci Martin             W46 Hoquim, WA             11:59.6   37:15
50-59 Results - Women
  1 Dianne Leslie            W52 Tumwater, WA           12:15.2   38:04
  2 Mary Gross               W53 Olympia, WA            15:10.5   47:08
60-69 Results - Women
  1 Judy Hartmann Roberts    W60 Olympia, WA             9:01.6   28:02
12 & Under Results - Men
  1 Luke Alfonso              M8 Tacoma, WA              8:14.5   25:36
  2 Jacob Alfonso             M8 Tacoma, WA              8:29.9   26:24
  3 Brendan Lynch            M12 Olympia, WA            11:31.0   35:46
13-15 Results - Men
  1 Christopher Dugan        M13 Olympia, WA             7:39.8   23:48
16-19 Results - Men
  1 Brandon Baldwin          M19 Jblm, WA                6:56.4   21:33
20-29 Results - Men
  1 Patrick Holm             M27 Olympia, WA             6:57.1   21:35
  2 Matthew Huf              M25 Spanaway, WA            7:49.3   24:17
30-39 Results - Men
  1 Andrew Pokara            M32 Lacey, WA               7:03.3   21:54
  2 Brian Churchill          M35 Olympia, WA             8:44.2   27:08
  3 Erich Brown              M36 Olympia, WA             9:20.6   29:01
40-49 Results - Men
  1 Andy Fritz               M44 Olympia, WA             7:07.6   22:08
  2 Ken Kamper               M44 Olympia, WA             7:27.1   23:09
  3 Caleb Underwood          M47 Lacey, WA               7:27.5   23:10
  4 Kris Rorgen              M41 Tumwater, WA            9:28.6   29:26
  5 John Patanian            M40 Olympia, WA             9:32.3   29:37
50-59 Results - Men
  1 Eric Lindbergh           M59 Tacoma, WA              7:01.1   21:48
70+ Results - Men
  1 Doug Woollen             M74 Olympia, WA             7:51.3   24:24






If you have a problem with your results, please send craigwdickson@hotmail.com your comments





 

 

 

 

 

Copyright 1996 - 2017 ontherunevents.com, All rights reserved.


Commercial use or redistribution in any form, printed or electronic, is prohibited.

Visit other areas of ontherunevents.com here!.
Select area :

please visit

Contact us today for details on how we can help get your event or product Online