Race Results - Labor Day Classic

calendar  photos  |  facebook  |  articles  results  entry forms  shoes  |  books  |  shopping  site builder  advertise


ontherunevents.com on Facebook



Race Results
Labor Day Classic, September 5, 2011, Elma, wa
Triathlon/Duathlon, Footraces & Kids mini-tri

| More

Special thanks to Puget sound Cruisers for providing us these results!
Check out this handy Pace Chart



   Labor Day Triathlon/Duathlon, Footraces
                & Kids Mini-tri September 5, 2011
                Elma, Wa 126 Finishers Sunny 70's.

Mid-Distance Triathlon (500 meter swim, 26 mile bike, 10K run)

1.  Chris Karmatic        44    Tacoma                    2:02:31
2.  Nicholas Moless       33    Portland, OR              2:06:16
3.  Kendell Bateman       52    Bellevue                  2:25:02
4.  Linsey Uffens         37    Poulsbo                   2:30:08
5.  Agathe Retornaz     F 36    Seattle                   2:37:21
6.  Julie Rencher       F 21    Poulsbo                   2:38:11
7.  Michelle Kuntz      F 21    Yelm                      2:41:38
8.  Joseph Alexander      16    Chehalis                  2:52:04
9.  Joseph Alexander      44    Chehalis                  2:54:11
10. Jim Tripp             44    Chehalis                  3:02:36
11. Cassandra Kuntz     F 29    Chehalis                  3:07:58                 

Sprint Triathlon ( 250 meter swim, 13 mile bike, 3 mile run)

1.  Bryan Brosious        26     Missoula, MT               57:02
2.  Trev Dakan            42     Kent                     1:00:17
3.  Erik Schuman          42     Seattle                  1:00:43
4.  Brandon Savini        31     Seattle                  1:02:22
5.  Dana Reid           F 32     Olympia                  1:02:24
6.  Amy/Bruce Hasert      TEAM   Kelso                    1:04:44
7.  Dave Coons            52     Longview                 1:06:41
8.  Horan/Vanderhoof      TEAM   Enumclaw                 1:07:35
9.  Brad Decker           39     Olympia                  1:08:11
10. Bill Shceer           38     Chehalis                 1:11:16
11. Ryan Sanchez          30                              1:12:25
12. Jim Buzzard           36     Chehalsi                 1:14:49
13. Kelly Zandell       F 37     Onalaska                 1:15:23
14. Ted Meenk             42     Seattle                  1:15:24
15. Craig Patti           32     Allyn                    1:15:59
16. Katherine Meenk     F 37     Seattle                  1:16:03
17. Don Schaefer                 Longview                 1:20:44
18. Michael Sovar         32     Renton                   1:20:05
19. Annette Herrick     F 40     Seattle                  1:22:00
20. Heather Sharp       F 36     Port Angeles             1:22:12
21. Stephanie Supko     F 33     Port Angeles             1:22:12
22. Zachary Fitzpatrick   16     Sequim                   1:24:13
23. Gena Day            F 31     Olympia                  1:24:17
24. Jennifer Newhouse   F 36     Olympia                  1:25:11
25. Tom Healy             55     Chehalis                 1:25:21
26. Courtney Soderquist F 29     Olympia                  1:25:43
27. Becky Morrill       F 41     Seattle                  1:25:56 
28. Mike McCann           64     Adna                     1:25:58
29. Shannon Matlock     F 34     Kirkland                 1:26:49
30. Bryan Matlock         35     Kirkland                 1:26:49
31. Andrew Holstrom       16     Montesano                1:28:11
32. Janna Walker        F 30     Mt. Lake Terrace         1:28:12
33. Oliver Chadwick       33     Summer                   1:30:29
34. Emmi Fillmore       F 31     Mt. Lake Terrace         1:27:10
35. Courtney Grygorcew  F 32     Centralia                1:32:31
36. Brooke Vaughan      F 40     Maple Valley             1:33:40
37. Lisa Austin         F 51     Federal Way              1:33:41
38. Amber Hahn          F 29     Anchorage, AK            1:36:19
39. Kelly Sovar         F 30     Renton                   1:36:19
40. Janetta Boone       F 29     Mt. Lake Terrace         1:43:59
41. Patty Lynch         F 48     Olympia                  1:45:12
42. Diane Utter         F 42     Olympia                  1:45:13
43. Sarah Kier          F 39     Renton                   1:46:14                         
44. Emily Weeks         F 28     Lynnwood                 1:52:42
45. Audrey Glenn        F 31     Mt. Lake Terrace         1:55:34
46. Koenig/McKay        F TEAM   Seattle                  2:14:43
47. Cady Francois       F 35     Olympia                  2:46:20

Duathlon ( 2 mile run, 13 mile bike, 2 mile run)

1.  Nathan Stafford       28     Vancouver                1:03:45
2.  Greg Koenig           43     Snohomish                1:09:50
3.  Mark Fusetti          41     Seattle                  1:12:39
4.  David Pisano          39     Lacey                    1:13:45
5.  Mike Forest           56     Vancouver                1:16:04
6.  James Shannon         46     Centralia                1:20:03
7.  Ricky Sauer           28     Hoquiam                  1:20:17
8.  David Wellington      41     Redmond                  1:27:41
9.  Andrew Carman         36     Olympia                  1:59:57
10. Nicole Carman       F 35     Olympia                  1:59:57

Kids Mini-Tri (25 yard swim, 3/4 mile bike, 1/4 mile run)

1.  Gage Holstrom         12     Montesano                   5:25
2.  Tanner Harms           8     Buckley                     6:44
3.  Austin Teeter         11     Tumwater                    6:56
4.  Simeon Cady            7     Olympia                     7:23
5.  Matthew Scott          7     Olympia                     7:40
6.  Mercy Spencer          8     Elma                        7:41
7.  Victoria Fitzpatrick F13     Sequim                      7:42
8.  Emma Broadwell       F 8     Yelm                        8:17
9.  Jack Holmstrom         5     Montesano                   8:33
10. Maddy Carper         F 5     Tacoma                      8:34
11. Johanna Scott        F 5     Olympia                     8:41
12. Norah Patti            5     Allyn                       9:51
13. Natalie McBride      F 6     Olympia                    10:21
14. Wilson Richards        7     Seattle                    10:24
15. Kellen Patti           3     Allyn                      12:13
16. Skylar Herrick         2     Seattle                    15:28  


Marathon (26.2 miles) Overall

1.  Myk Rose              25     Monmouth, OR             3:35:02
2.  Jodi Irey           F 40     Kent                     3:36:46
3.  Courtney Smith      F 32     Seattle                  3:44:12
4.  Timothy Martin        51     Olympia                  3:46:22
5.  Claudia Hansen      F 41     Lakewood                 4:12:14
6.  Tom McBride           44     Olympia                  4:14:35
7.  Brian Pendleton       45     Seattle                  4:38:38
8.  Roger Adams           52     Portland, OR             4:42:42
9.  Audrey Petterson    F 46     Skamokawa                4:43:13
10. Diana Robertson     F 44     Bellingham               5:50:56
11. Robert Stretz         43     Issaquah                 5:50:43 
12. Bob Dolphin           81     Renton                   7:49:30

Half-Marathon (13.1 Miles) Overall

1.  James Blake           47                              1:40:41      
1.  Cindy Tolley        F 52     Hope, BC Canada          1:54:01
2.  Paul Knellwell        69     Hope, BC Canada          1:54:01
3.  Scott Harris          30     Othello                  2:09:58
3.  Lisa Hayek          F 21     Tacoma                   2:20:13
4.  Maci Nelson         F 32     Tacoma                   2:20:13
5.  Toni Burnett          33     Olympia                  2:23:43
6.  Megan Campbell      F 27     Sherwood, OR             2:31:12
7.  Justin Wiggins      F 17     Seattle                  2:37:10
8.  Katie Hynes         F 32     Chehalis                 2:40:03
9.  Keri Myton          F 38     Gig Harbor               3:38:02

10K (6.2 Miles) Overall

1.  Martin Smith          45     Mill Creek                 49:37
2.  Zachary Courter       26     Seattle                    51:04
3.  Katie Trescott      F 27     Seattle                    55:46
4.  Anna McKillip       F 26     Portland, OR               59:59
5.  Marty Hernandez       50     Milwaukie, OR            1:04:53
6.  Anne Vindell        F 28     Seattle                  1:05:06
7.  Angela Courter      F 39     Seattle                  1:12:22
8.  Kristin Huggins     F 39     Vancouver                1:40:45

5K (3.1 miles) Overall

1.  Brandon Baldwin       19     Seattle                    22:20
2.  Randy Kelsey-Kna      45     Columbus, OH               22:30
3.  Gorder Cesar          40     Monroe                     25:05
4.  Stephanie Gerks     F 18     Monroe                     37:11
5.  Jo Ann Kosar        F 61     Graham                     39:43
6.  Roy Thorp             46     Hoquiam                    43:03
7.  Bill Bernhardt        49     Tacoma                     43:21
8.  Tala Bernhardt      F 10     Tacoma                     43:21

1 mile overall

1.  Tim Jacobs            11     Bothell                     8:53
2.  Grace Spencer       F  6     Elma                        9:59
3.  Lucy Jacobs         F  8     Bothell                    10:50
4.  Teresa Jacobs       F 35     Bothell                    12:42
5.  April Jacobs        F 13     Bothell                    12:44 





If you have a problem with your results, please send wanttoduit@hotmail.com your comments





 

 

 

 

 

Copyright 1996 - 2016 ontherunevents.com, All rights reserved.


Commercial use or redistribution in any form, printed or electronic, is prohibited.

Visit other areas of ontherunevents.com here!.
Select area :

please visit

Contact us today for details on how we can help get your event or product Online