Race Results - Halloween Classic

calendar  photos  |  facebook  |  articles  results  entry forms  shoes  |  books  |  shopping  site builder  advertise


ontherunevents.com on Facebook



Race Results
Halloween Classic, October 29, 2011, Lacey, WA
Footrace & Duathlon

| More

Special thanks to Puget Sound Cruisers for providing us these results!
Check out this handy Pace Chart



Halloween Marathon, Half-Marathon,
                  10.5 Miles, 10K, 5K, 1 mile & Duathlon
                 October 29, 2011, Lacey, WA 84 Finishers

Marathon Overall (26.2 Miles)

1.  Luis Smith                 26          Marysville        3:27:55
2.  Brian Connor               28          Silverdale        3:40:52
3.  James Hawthorne            24          Southworth        4:01:36
4.  Rhonda Daulton           F 47          Enumclaw          4:27:06
5.  Jennifer Traufler        F 39          Bonney Lake       4:27:06
6.  Heidi Thomsen            F 41          Olympia           4:31:13
7.  Ronald Fowler              64          Rochester         4:35:34
8.  Gary Cote                  57          Kirkland          4:45:40
9.  Dana Ellis               F 53          Port Orchard      5:15:34
10. Allen Benson               44          GigHarbor         5:15:34
11. Christina Mitchell       F 40          Gig Harbor        5:15:54
12. Herb Allen                 69          Bainbridge        6:07:15

Half-Marathon Overall ( 13.1 Miles)

1.  Josh Klimek                28          Lacey             1:20:26
2.  Mark Oliver                40          LK Forest Park    1:22:31
3.  David Naffziger            36          Beaverton, OR     1:26:27
4.  Shamai Sullivan          F 27          Tacoma            1:30:12
5.  Rahul Pathak               35          Seattle           1:30:57
6.  Scott Ecker                37          Seattle           1:38:34
7.  Dan Oliver                 42          LK Forest Park    1:38:36
8.  Lance Sinclair             46          Spanaway          1:42:47
9.  Phil Gore                  47          Olympia           1:43:47
10. Matt Simmons               35          Snohomish         1:49:45
11. Allison Carrillo         F 32          Lacey             1:54:40
12. Caitlin Slocma           F 24          Parkland          1:54:49
13. Jeffery Johnson            31          Lacey             1:56:24
14. Darren Moffitt             46          Elizabeth, CO     1:57:55
15. Sharon Ebelt             F 45          Gig Harbor        2:00:39
16. Beth Crippen             F 50          Tacoma            2:01:00
17. Darcy Phillips           F 38          Puyallup          2:01:09
18. Tina Garcia              F 44          Tacoma            2:11:30
19. Lizzie Lee               F 54          Lynnwood          2:14:17
20. Tammi Ryan               F 40          Bonney Lake       2:15:45
21. Jemery Smith               36          Bremerton         2:23:13
22. Annalliese Gabo          F 13          Olympia           2:26:27
23. Katherine Lim            F 33          Seattle           2:45:56
24. Kendra Lim               F 47          Olympia           2:48:30

10.5 Mile Overall

1.  Kurt Unger                 40          Lacey             1:14:46
2.  David Armstrong            33          Silver Springs    1:34:55

10K Overall (6.2 Miles)

1.  Ryan Sellers               32          Tacoma              46:52
2.  Stacie Harris            F 42          Austin              47:44
3.  Kenny Coleman              42          Puyallup            49:21
4.  Jacki Koopman            F 23          Olympia             55:51
5.  Matthew Wales              37          Milton              56:09
6.  Michael McCasland          31          JBLM                56:12
7.  Kevin Hansen               30          Tacoma              56:13
8.  Linsay Hansen            F 27          Tacoma              56:13
9.  Jacaui McCasland         F 34          JBLM                56:41
10. Alana Gabo               F 23          Olympia           1:00:34
11. Supsita Pagad            F 27          Kirkland          1:09:24
12. Heather Nelson           F 29          Lacey             1:09:47
13. Julie Milasicn           F 37          Tacoma            1:14:17
14. Georgina Ellish          F 24          Olympia           1:15:36
15. Becky Brady              F 31          Olympia           1:15:36
16. Kristie Fagerness        F 31          Chehalis          1:15:36

5K Overall (3.1 Miles)

1.  Ryan Burnett               17          Aberdeen            22:17
2.  Juli Burnett             F 49          Aberdeen            27:22
3.  Olga Terekhina           F 36          Olympia             28:29
4.  Ron Noborikawa             59          Bonney Lake         30:06
5.  Leslie Noborikawa        F 56          Bonney Lake         31:03
6.  Crystal Mills            F 26          Tacoma              31:29
7.  Cameron Newberry           25          Lacey               31:29
8.  Jennifer White           F 29          University Place    32:31
9.  Cortney Dailey           F 30          Gig Harbor          35:11
10. John Canifax               29          Puyallup            35:15
11. Kathy Miller             F 54          Lacey               38:49
12. Madhusudi Hosaagrahi       32          Kirkland            38:49
13. Michael Olezene            55          Tumwater            39:26
14. Toni Bryant              F 43          Tacoma              39:45
15. Theresa Vichich-We       F 44          Belfair             41:51

1 mile Overall

1.  Andrea Rogue             F  9          Tacoma               7:24
2.  Arielle Burnett          F 13          Aberdeen             7:29
3.  Drew Oliver                 6          Lk Forest Park      10:10
4.  Briella Oliver           F  9          Lk Forest Park      10:10
5.  Andriana Gaspar          F 10          Tacoma              11:32
6.  Skylar Accasland         F  6          JBLM                12:05

Duathlon Overall ( 1 mile run, 10.5 Mile Bike, 1 mile run)

1.  Paul Gautreaux             43          Yakima              47:45
2.  Jim Nichol                 48          Bonney Lake         48:12
3.  Kurt Martinsen             48          Auburn              54:13
4.  Karla Kyess              F 44          Rochester           56:43
5.  Jonathan Bartlett          16          Tumwater          1:02:01
6.  Steven Ransier             26          Bremerton         1:06:47
7.  Julie Dronbny            F 53          Lake Tapps        1:07:10
8.  David Bartlett             48          Tumwater          1:07:14
9.  Mike McCann                64          Adna              1:08:50
       





If you have a problem with your results, please send wanttoduit@hotmail.com your comments





 

 

 

 

 

Copyright 1996 - 2016 ontherunevents.com, All rights reserved.


Commercial use or redistribution in any form, printed or electronic, is prohibited.

Visit other areas of ontherunevents.com here!.
Select area :

please visit

Contact us today for details on how we can help get your event or product Online