calendar  photos  |  facebook  |  articles  results  entry forms  shoes  |  books  |  shopping  site builder  advertise


ontherunevents.com on Facebook



Race Results
Spring Classic Triathlon / Marathon, April 14, 2012, Elma, WA
Triathlon, Duathlon, Marathon, Half-marathon, 10 miles, 10k, 5k, 1 mile triathlon/duathlon & kids mini-tri

| More

Special thanks to Bob Green for providing us these results!
Check out this handy Pace Chart

 
 
            Spring Classic Triathlon, Duathlon,
        Marathon, Half-marathon, 10 miles, 10k,
        5k, 1 mile triathlon/duathlon & kids mini-tri

Triathlon (250 meter swim, 13 mile bike, 3 mile run)

1.  Roche Grame             27       Seattle             52:35
2.  Bryan Brosous           26       Missoula, MT        55:00
3.  Jonmark Smith           35       Yakima              56:00
4.  Trev Dakan              43       Kent                57:22
5.  Clyde Hampton           36       Forks               58:04
6.  Travis Bear             33       Port Angeles        58:26
7.  Tom Rosenberg           28       seattle             59:00
8.  Steve Hatton            52       Olympia             59:15
9.  Bruce/Amy Haserot      TEAM      Longview          1:00:21
10. Nathan Lyons            24       Issaquah          1:01:05
11. Paul Everett            15       Tacoma            1:03:41
12. Kristi Moen           F 48       Burien            1:03:59
13. Ken Nakata              47       Seattle           1:04:42
14. David Micheal           44       Olympia           1:05:04
15. Daniel Woman            36       Seattle           1:06:00
16. Barret Siefer           42       Seattle           1:06:41
17. Migual Rovira           21       Tacoma            1:07:54
18. Amy Michael           F 38       Olympia           1:08:18
19. Erik Perry              18       University Place  1:08:36
20. Kevin Good              26       New Castle        1:08:40
21. David Atkins            40       Battleground      1:09:34
22. Ian Weingerg            31       Seattle           1:10:00
23. Kevin Steensland        56       Toledo            1:10:24
24. Joseph Holden           11       Ft. Lewis         1:12:23
25. Miki York             F 33       Ft. Lewis         1:12:30
26. Robert Decor            30       Port Angeles      1:13:05
27. Karla Reyes           F 44       Rochester         1:13:34
28. will Green              30       Nasel             1:14:05
29. Megan Schweller       F 34       Lacey             1:14:13
30. Benjamin Parkinson      30       Seattle           1:14:28
31. Jakab Trescott          34       Redmond           1:14:35
32. Carol Bell            F 44       Olympia           1:15:05
33. Joseph David            35       Renton            1:17:00
34. Corey Baydo             35       Chehalis          1:17:08
35. Paul Trackwell          34       Renton            1:18:06
36. Todd Essman             44       Puyallup          1:18:24
37. Carol Coram             61       Seattle           1:18:40
38. Alex White              12       Huntland          1:19:33
39. Kristy Crabtree       F 29       Seattle           1:19:52
40. Ray Frank               34       Seattle           1:19:59            
41. Kirsten Winston       F 40       Surrey, BC        1:21:30
42.emerton Andrew Clidas    18       Olympia           1:23:13
43. Ashley Tongue         F 41       Seattle           1:24:47
44. Lisa Chambers         F 26       McCord            1:24:45
45. Alex Nelson             22       Chicago, IL       1:25:53
46. Barb Nelson           F 63       Elma              1:26:47
47. Kaari Swanson         F 35       Redmond           1:27:03       
48. Mark Schwarz            35       Mercer Island     1:27:05
49. Mike McCann             65       Adna              1:36:07
50. Mariat Swanson        F 20       Tacoma            1:37:59
51. Majorie Parkison      F 28       Seattle           1:38:02
52. Lisa McCable          F 38       Olympia           1:43:38
53. Teri Krene            F 47       Mercer island     1:48:16
54. Glen Collins            47       Washougal         1:48:16

Duathlon ( 2 mile run, 13 mile, 2 mile run)

1.  Larren Madden         F 27       Seattle            1:15:12 
2.  Natasha Davis         F 28       Auburn             1:16:12
3.  Brenda Rodriquez      F 39       Seattle            1:17:06
4.  Tye Chapman             33       Seattle            1:19:59
5.  Ericka Bjornson       F 32       Seattle            1:20:29
6.  Austin Huskey           16       Port Angeles       1:20:50 
7.  Rachel Beck           F 29       Olympia            1:22:03
8.  Jason Huskey            25       Port Angeles       1:22:04
9.  Sean Cappello           26       Seattle            1:23:12
10. Whitney Lewis         F 27       Seattle            1:23:12
11. Tamera Huskey         F 20       Port Angeles       1:24:12
12. Matthew Nelson          43       Aberdeen           1:25:55
13. Monica Angelina       F 82       Sumner             1:39:13
14. Janice skredsvig      F 51       Stanwood           1:42:19

Kids min-Tri ( 25 yard swim or wade, 3/4 mile bike, 1/4 mile run)

1.  Nathan Everett           9       Tacoma                7:33
2.  Essman Elisa          F 11       Puyallup              8:05
3.  Conner Bear              9       Port Angeles          8:06
4.  Savanna Sazquez       F  8       Auburn                8:07
5.  Barit Essman            10       Puyallup              8:37
6.  Womac Kingsley           3       Seattle              14:55



Marathon

1. Laura Spears           F 27      Bremerton           3:39:42
2. Christen Mansuetti     F 40	    Elma	        3:54:23
3. Sheila Johnson         F 44                          4:09:45
4. Ronald Fowler            64      Rochester           4:12:41

Half Marathon

1. Mark Reding              44      Portorchard         1:42:10
2. Joseph Kennedy           42      Portorchard         1:45:15
3. Lizzie Lee             F 22      Lynwood             1:56:53
4. Megan Anstine          F 23      Poulsbo             2:01:20
5. Linda Dieckhoff        F 50      Tacoma              2:40:00

10 miles        
   
1. Jeff Pfeiffer            43      Lacey               1:15:21
2. Dawn Charette          F 38      Tumwater            1:42:45
3. Tina Moody             F 39      Forks               1:45:45
4. Bobbi Reaves           F 56      Forks               1:51:00
5. Abby Ketel             F 29      Olympia             1:51:00
6. Sybil Norberg          F 34      Olympia             1:51:42

10k

1. Paige Anderson        F 42       Olympia              :54:42
2. Rachael Katyryniuk    F 32       Naselle              :56:10
3. Nicole Tarabochia     F 19        ?                   :56:10
4. Erica Anderson        F 23       Forks                :57:10
5.      Vandermeulen     F 26       Chinook              :59:00
6. Jennifer Helvey       F 31       CHinook             1:02:50
7. Laura Pedlar          F 31       Lakewood            1:05:00
8. Heather Varila        F 33       Naselle             1:06:40
9. Michelle Binion       F 27       Ilwaco              1:11:40

5K

1. Wyatt Fisk              16       Puyallup             :30:00
2. Matt Fisk               46       Puyallup             :30:10
3. Charlotte Rock        F 41        ?                   :35:27

1 Mile

1. Kendall Billingsley   F 09       Shelton              :11:40
2. Brooke Billingsley    F 04       Shelton              :14:10
3. Andrea Billingsley    F 34       Shelton              :14:10





 



 
 
 
 


If you have a problem with your results, please send wanttoduit@hotmail.com your comments



Bookmark and Share

Copyright 1996 - 2017 ontherunevents.com, All rights reserved.


Commercial use or redistribution in any form, printed or electronic, is prohibited.

Visit other areas of ontherunevents.com here!.
Select area :

please visit

Contact us today for details on how we can help get your event or product Online