calendar  photos  |  facebook  |  articles  results  entry forms  shoes  |  books  |  shopping  site builder  advertise


ontherunevents.com on Facebook



Race Results
YMCA Spring Family 8k & 2 Mile Runs
May 5, 2012
Olympia, WA
8k & 2 Mile

| More

Special thanks to Guerilla Running for providing us these results!
Check out this handy Pace Chart


Race Day photos here!!

 
 
2012 Spring Family 8k & 2 Mile Runs
Olympia, WA  May 5
Presented by YMCA

All Results								Provided by: Guerilla Running

2 Mile Run Overall Results

Place  Comp#  Name                 Gender/Age  Hometown                   Time 
=====================================================================================
    1  4624  Richard Frazier            M30  Olympia, WA                  11:07.09
    2  4612  Rob Dengle                 M31  Unattached                   12:18.91
    3  4575  Merdan Bazarov             M32  Lacey, WA                    12:36.83
    4  4616  Brian Mitton               M27  Unattached                   12:54.68
    5  4615  Julie Wyatt                W34  Unattached                   13:15.27
    6  4557  Gongwei Chen               M40  Olympia, WA                  14:25.16
    7  4512  Kyle Smart                 M19  East Olympia, WA             14:30.70
    8  4553  Ian Swenson                M12  Olympia, WA                  14:45.34
    9  4068  Chris Durkin               M37  Unattached                   15:18.87
   10  4502  Abigayle Lince             W12  Olympia, WA                  15:31.10
   11  4622  Humberto Gallegos          M20  Unattached                   15:37.76
   12  4525  Dave Anderson              M41  Olympia, WA                  15:45.01
   13  4556  Aidan Swenson              M11  Olympia, WA                  15:50.19
   14  4582  Pastora Hernadez           W34  Olympia, WA                  16:18.01
   15  4609  Robert Pearsall            M10  Olympia, WA                  16:18.44
   16  4625  Marisa Espinoza            W32  Dept. of Social Health Se    16:21.22
   17  4572  Pat Glebe                  M53  Olympia, WA                  16:27.93
   18  4578  Mike Bratton               M44  Lakewood, WA                 16:31.31
   19  4574  Theodore Demetrio          M56  Olympia, WA                  16:49.44
   20  4517  Ashley Miller              W24  Steilacoom, WA               16:54.84
   21  4554  Richard Olafson            M78  Olympia, WA                  17:06.94
   22  4604  Franklin Kuss              M13  Tenino, WA                   17:08.65
   23  4576  Reid Little                M10  Olympia, WA                  17:16.34
   24  4501  Ben Kapsandy                M9  Olympia, WA                  17:18.93
   25  4563  Dale Kapsandy              M42  Olympia, WA                  17:19.46
   26  4611  Roger Majoros              M33  Unattached                   17:21.93
   27  4584  Marshal Boyer              M32  Tacoma, WA                   17:32.25
   28  4507  Amy Anderson               W37  Olympia, WA                  17:42.94
   29  4197  Ella Brown                  W6  Unattached                   17:46.76
   30  4610  Kisha Majoros              W28  Unattached                   18:20.99
   31  4626  Jack Sawyer                M46  Unattached                   18:23.09
   32  4627  Jeff Sawyer                M52  Unattached                   18:23.97
   33  4511  Anisa Bentlemsani          W19  Olympia, WA                  18:41.98
   34  4569  Tiffany Carlile            W14  Olympia, WA                  18:47.23
   35  4613  Jim Hannah                 M57  Unattached                   18:53.24
   36  4509  Abby Shepherd              W27  Olympia, WA                  19:13.29
   37  4060  mary durkin                W39  Unattached                   19:23.76
   38  4523  Lori Shepherd              W54  Olympia, WA                  19:24.24
   39  4505  Dawn Smart                 W42  Olympia, WA                  19:46.23
   40  4504  Carie Westby               W39  Olympia, WA                  19:49.66
   41  4521  Michele Roberts            W36  Olympia, WA                  19:57.02
   42  4518  Tony Smart                 M43  Olympia, WA                  19:57.93
   43  4534  John Steiger               M62  Olympia, WA                  20:00.42
   44  4542  Christina Dunsmore         W25  Seattle, WA                  20:24.25
   45  4595  Cathy Nevitt               W32  Olympia, WA                  20:33.11
   46  4562  Brian Kerr                 M51  Shelton, WA                  20:35.29
   47  4561  Taylor Kerr                W15  Shelton, WA                  20:36.58
   48  4559  Justin Hancock              M9  Olympia, WA                  20:37.13
   49  4515  Kris Pederson              W43  Olympia, WA                  20:45.96
   50  4623  Amy Price                  W45  Unattached                   20:53.63
   51  4566  Toni Lince                 W46  Olympia, WA                  20:58.01
   52  4565  Mike Lince                 M49  Olympia, WA                  20:59.99
   53  4279  Mia Casler                  W7  Unattached                   21:00.36
   54  4629  Charlotte Hendlun          W39  Dept. of Corrections         21:01.93
   55  4573  Cinta Wanders              W50  Olympia, WA                  21:05.11
   56  4536  Susan Howson               W41  Olympia, WA                  21:07.43
   57  4544  Anita Austin               W66  Olympia, WA                  21:15.64
   58  4555  Leslie Lynam               W60  Olympia, WA                  21:37.19
   59  4628  Isaac Hannah               M31  Unattached                   21:38.92
   60  4621  Chase Babl                  M6  Unattached                   22:01.96
   61  4620  Susan Babl                 W41  Unattached                   22:03.14
   62  4605  James Fry                  M22  Tumwater, WA                 22:09.63
   63  4533  Brenda Miranda             W43  lacey, WA                    22:14.86
   64  4585  Christopher Azurin         M25  Lacey, WA                    22:15.69
   65  4588  Cherie Jones               W36  Olympia, WA                  23:08.42
   66  4514  Pam Mattingly              W59  Lacey, WA                    23:12.18
   67  4591  Wendy Polzin               W32  Olympia, WA                  23:20.64
   68  4506  Tristan Lince              M12  Olympia, WA                  23:31.56
   69  4510  Sally Brownfield           W57  Olympia, WA                  23:33.27
   70  4606  Nancy Ross                 W62  Grapeview, WA                23:35.22
   71  4532  WC Kelm                    W66  Tumwater, WA                 23:45.25
   72  4531  Teresa Schmidt             W49  Shelton, WA                  24:19.71
   73  4551  Jeanne Thietje             W39  Shelton, WA                  24:56.09
   74  4593  Elaine Farr                W38  Shelton, WA                  25:03.10
   75  4500  Evan Baxter                 M4  Olympia, WA                  25:04.03
   76  4516  Jennifer Baxter            W32  Olympia, WA                  25:06.11
   77  4503  Angelina Jones              W9  Olympia, WA                  25:06.48
   78  4586  Joy Gerchak                W46  Olympia, WA                  25:16.57
   79  4522  Christina Smith            W22  Tumwater, WA                 25:17.54
   80  4269  Molly Childs               W73  Burneyville, OK              25:17.88
   81  4829  Kenneth Kooser             M38  Layton, UT                   25:25.03
   82  4602  Maya Nelson                 W5  Olympia, WA                  25:32.81
   83  4527  Janie Nelson               W35  Olympia, WA                  26:10.39



2 Mile Age Group Results

===========================================================================
Place    Name                Age Hometown             Avg Mile     Time
===========================================================================
15 & Under Results - Women
  1 Abigayle Lince           W12 Olympia, WA             7:48.3   15:31.10
  2 Ella Brown                W6 Unattached              8:56.5   17:46.76
  3 Tiffany Carlile          W14 Olympia, WA             9:26.9   18:47.23
  4 Taylor Kerr              W15 Shelton, WA            10:21.9   20:36.58
  5 Mia Casler                W7 Unattached             10:33.9   21:00.36
  6 Angelina Jones            W9 Olympia, WA            12:37.7   25:06.48
  7 Maya Nelson               W5 Olympia, WA            12:50.9   25:32.81
16-19 Results - Women
  1 Anisa Bentlemsani        W19 Olympia, WA             9:24.3   18:41.98
20-29 Results - Women
  1 Ashley Miller            W24 Steilacoom, WA          8:30.4   16:54.84
  2 Kisha Majoros            W28 Unattached              9:13.7   18:20.99
  3 Abby Shepherd            W27 Olympia, WA             9:40.1   19:13.29
  4 Christina Dunsmore       W25 Seattle, WA            10:15.7   20:24.25
  5 Christina Smith          W22 Tumwater, WA           12:43.2   25:17.54
30-39 Results - Women
  1 Julie Wyatt              W34 Unattached              6:40.0   13:15.27
  2 Pastora Hernadez         W34 Olympia, WA             8:11.9   16:18.01
  3 Marisa Espinoza          W32 Dept. of Social         8:13.5   16:21.22
  4 Amy Anderson             W37 Olympia, WA             8:54.6   17:42.94
  5 mary durkin              W39 Unattached              9:45.3   19:23.76
  6 Carie Westby             W39 Olympia, WA             9:58.3   19:49.66
  7 Michele Roberts          W36 Olympia, WA            10:02.0   19:57.02
  8 Cathy Nevitt             W32 Olympia, WA            10:20.2   20:33.11
  9 Charlotte Hendlun        W39 Dept. of Correct       10:34.7   21:01.93
 10 Cherie Jones             W36 Olympia, WA            11:38.3   23:08.42
 11 Wendy Polzin             W32 Olympia, WA            11:44.4   23:20.64
 12 Jeanne Thietje           W39 Shelton, WA            12:32.5   24:56.09
 13 Elaine Farr              W38 Shelton, WA            12:36.0   25:03.10
 14 Jennifer Baxter          W32 Olympia, WA            12:37.5   25:06.11
 15 Janie Nelson             W35 Olympia, WA            13:09.8   26:10.39
40-49 Results - Women
  1 Dawn Smart               W42 Olympia, WA             9:56.6   19:46.23
  2 Kris Pederson            W43 Olympia, WA            10:26.7   20:45.96
  3 Amy Price                W45 Unattached             10:30.5   20:53.63
  4 Toni Lince               W46 Olympia, WA            10:32.7   20:58.01
  5 Susan Howson             W41 Olympia, WA            10:37.5   21:07.43
  6 Susan Babl               W41 Unattached             11:05.5   22:03.14
  7 Brenda Miranda           W43 lacey, WA              11:11.4   22:14.86
  8 Teresa Schmidt           W49 Shelton, WA            12:14.2   24:19.71
  9 Joy Gerchak              W46 Olympia, WA            12:42.8   25:16.57
50-59 Results - Women
  1 Lori Shepherd            W54 Olympia, WA             9:45.6   19:24.24
  2 Cinta Wanders            W50 Olympia, WA            10:36.3   21:05.11
  3 Pam Mattingly            W59 Lacey, WA              11:40.2   23:12.18
  4 Sally Brownfield         W57 Olympia, WA            11:50.8   23:33.27
60-69 Results - Women
  1 Anita Austin             W66 Olympia, WA            10:41.6   21:15.64
  2 Leslie Lynam             W60 Olympia, WA            10:52.4   21:37.19
  3 Nancy Ross               W62 Grapeview, WA          11:51.8   23:35.22
  4 WC Kelm                  W66 Tumwater, WA           11:56.8   23:45.25
70+ Results - Women
  1 Molly Childs             W73 Burneyville, OK        12:43.4   25:17.88
15 & Under Results - Men
  1 Ian Swenson              M12 Olympia, WA             7:25.3   14:45.34
  2 Aidan Swenson            M11 Olympia, WA             7:57.9   15:50.19
  3 Robert Pearsall          M10 Olympia, WA             8:12.1   16:18.44
  4 Franklin Kuss            M13 Tenino, WA              8:37.4   17:08.65
  5 Reid Little              M10 Olympia, WA             8:41.2   17:16.34
  6 Ben Kapsandy              M9 Olympia, WA             8:42.5   17:18.93
  7 Justin Hancock            M9 Olympia, WA            10:22.2   20:37.13
  8 Chase Babl                M6 Unattached             11:04.9   22:01.96
  9 Tristan Lince            M12 Olympia, WA            11:49.9   23:31.56
 10 Evan Baxter               M4 Olympia, WA            12:36.4   25:04.03
16-19 Results - Men
  1 Kyle Smart               M19 East Olympia, WA        7:17.9   14:30.70
20-29 Results - Men
  1 Brian Mitton             M27 Unattached              6:29.6   12:54.68
  2 Humberto Gallegos        M20 Unattached              7:51.7   15:37.76
  3 James Fry                M22 Tumwater, WA           11:08.7   22:09.63
  4 Christopher Azurin       M25 Lacey, WA              11:11.8   22:15.69
30-39 Results - Men
  1 Richard Frazier          M30 Olympia, WA             5:35.5   11:07.09
  2 Rob Dengle               M31 Unattached              6:11.7   12:18.91
  3 Merdan Bazarov           M32 Lacey, WA               6:20.7   12:36.83
  4 Chris Durkin             M37 Unattached              7:42.2   15:18.87
  5 Roger Majoros            M33 Unattached              8:44.0   17:21.93
  6 Marshal Boyer            M32 Tacoma, WA              8:49.2   17:32.25
  7 Isaac Hannah             M31 Unattached             10:53.3   21:38.92
  8 Kenneth Kooser           M38 Layton, UT             12:47.0   25:25.03
40-49 Results - Men
  1 Gongwei Chen             M40 Olympia, WA             7:15.1   14:25.16
  2 Dave Anderson            M41 Olympia, WA             7:55.3   15:45.01
  3 Mike Bratton             M44 Lakewood, WA            8:18.6   16:31.31
  4 Dale Kapsandy            M42 Olympia, WA             8:42.8   17:19.46
  5 Jack Sawyer              M46 Unattached              9:14.8   18:23.09
  6 Tony Smart               M43 Olympia, WA            10:02.5   19:57.93
  7 Mike Lince               M49 Olympia, WA            10:33.7   20:59.99
50-59 Results - Men
  1 Pat Glebe                M53 Olympia, WA             8:16.9   16:27.93
  2 Theodore Demetrio        M56 Olympia, WA             8:27.7   16:49.44
  3 Jeff Sawyer              M52 Unattached              9:15.2   18:23.97
  4 Jim Hannah               M57 Unattached              9:30.0   18:53.24
  5 Brian Kerr               M51 Shelton, WA            10:21.3   20:35.29
60-69 Results - Men
  1 John Steiger             M62 Olympia, WA            10:03.8   20:00.42
70+ Results - Men
  1 Richard Olafson          M78 Olympia, WA             8:36.5   17:06.94

   
8k Run Overall Results


Place  Comp#  Name                 Gender/Age  Hometown                   Time 
=========================================================================================
    1  4759  Mark Cook                  M38  Keyport, WA                  29:07.01
    2  4717  Gary Cooper                M51  Olympia, WA                  29:11.45
    3  4805  Dylan Good                 M16  Olympia, WA                  30:46.40
    4  4900  Saul Mariscal              M45  Unattached                   31:01.67
    5  4716  Paul Bliss                 M47  Tumwater, WA                 31:05.15
    6  4857  Michael Loughlin           M35  Tumwater, WA                 31:09.88
    7  4656  Erik Heimann               M40  Olympia, WA                  31:21.13
    8  4762  Adam Jaffe                 M37  rainier, WA                  33:48.46
    9  4893  Brian Mitchell             M38  Unattached                   33:54.41
   10  4892  Angela French              W53  Sbctc                        34:06.84
   11  4804  Allison Peterson           W17  Montesano, WA                34:43.64
   12  4852  Edward Girard              M43  Tumwater, WA                 34:45.79
   13  4896  Dylan Miller               M11  Unattached                   34:56.74
   14  4808  Erick Lindbergh            M60  Tacoma, WA                   35:00.22
   15  4672  Sheldon Corcoran           M16  Olympia, WA                  35:02.31
   16  4891  Ron Smith                  M42  Unattached                   35:07.59
   17  4725  Ethan Sattelberg           M33  Olympia, WA                  35:15.88
   18  4844  Carl Luer                  M54  Kirkland, WA                 35:23.06
   19  4898  Aaron Huff                 M32  Labor and Industries         35:28.01
   20  4664  Evy Kontos                 W43  Tacoma, WA                   36:20.20
   21  4783  Scott Cave                 M54  Olympia, WA                  36:25.96
   22  4779  Robyn Hudak                W25  Monroe, CT                   36:50.29
   23  4729  Christopher Shock          M26  Olympia, WA                  37:34.18
   24  4827  Ralph Spearman             M41  Olympia, WA                  37:35.87
   25  4651  Todd Flynn                 M49  Olympia, WA                  37:37.21
   26  4737  Karen Schoessel            W58  Olympia, WA                  37:54.89
   27  4837  Jordan Freeman             M24  Olympia, WA                  38:01.86
   28  4669  John Tafejian              M51  Olympia, WA                  38:04.43
   29  4850  Steve Francks              M56  Olympia, WA                  38:08.20
   30  4888  Kate Carlson               W46  Unattached                   38:13.85
   31  4787  Allison Early              W25  Olympia, WA                  38:14.23
   32  4897  Matt Bridges               M30  Forest Council               38:49.49
   33  4724  Triet Huynh                M41  Olympia, WA                  38:54.06
   34  4780  Dawn Hudak                 W25  Monroe, CT                   39:18.31
   35  4765  Trang Kuss                 W44  Unknown, XX                  39:40.16
   36  4711  Peter Hauschka             M44  Olympia, WA                  39:56.17
   37  4721  Sherry Burkhart            W47  Olympia, WA                  40:06.86
   38  4829  Kenneth Kooser             M38  Layton, UT                   40:12.00
   39  4660  Gary Modun                 M68  Olympia, WA                  40:13.67
   40  4851  David Palazzi              M56  Olympia, WA                  40:19.54
   41  4873  Jacob Palazzi              M13  Olympia, WA                  40:19.77
   42  4883  Brian Creeley              M33  Olympia, WA                  40:20.46
   43  4699  Julie Chiapetta            W31  Lacey, WA                    40:22.43
   44  4662  Katie Erickson             W29  Olympia, WA                  40:25.59
   45  4854  Tyler Stewart              M34  Olympia, WA                  40:36.79
   46  4828  Mathew Ledin               M34  Olympia, WA                  40:40.75
   47  4708  Jolene Hempel              M33  Lacey, WA                    40:49.21
   48  4689  Darby Kaikkonen            W34  Olympia, WA                  40:57.57
   49  4791  Ali Matisons               W24  Tumwater, WA                 41:11.74
   50  4665  Brandon Homan              M37  Shelton, WA                  41:23.38
   51  4834  Geoff Margolis             M45  Olympia, WA                  41:23.69
   52  4666  Margaret Burley            W46  Olympia, WA                  41:24.89
   53  4796  Lauren Collins             W32  Olympia, WA                  41:35.08
	....Mixed 8000 Meter Run
   54  4884  Charlie Gavigan            M56  Olympia, WA                  41:40.53
   55  4830  Neil Good                  M41  Olympia, WA                  41:45.54
   56  4741  Bryn Swanson               M33  Olympia, WA                  41:46.96
   57  4728  Rhodes Lodge               M32  shelton, WA                  41:49.18
   58  4654  James Dannenmiller         M65  Olympia, WA                  41:50.79
   59  4710  Darrell Stoa               M34  Olympia, WA                  42:20.40
   60  4766  Paul Kuss                  M46  Tenino, WA                   42:22.16
   61  4826  Robert Brown               M41  Olympia, WA                  42:29.50
   62  4803  Kelly Peterson             W41  Montesano, WA                42:34.29
   63  4833  David Schmidt              M55  Tumwater, WA                 42:42.77
   64  4874  Ryan Spencer               M30  Lacey, WA                    42:46.20
   65  4848  myron rankins              M38  Yelm, WA                     42:47.29
   66  4778  Sarah Schelling            W35  Lacey, WA                    42:51.62
   67  4797  Dawn Bolender              W39  Tumwater, WA                 42:55.61
   68  4776  Stacie Tellers             W33  Olympia, WA                  43:02.18
   69  4172  Anna Nikolava              W33  Unattached                   43:43.96
   70  4773  Malia DePalma              W23  Tenino, WA                   44:00.16
   71  4793  Marisa McKay               W33  Olympia, WA                  44:02.99
   72  4705  Dwight Bushue              M66  Olympia, WA                  44:03.30
   73  4822  Brad King                  M48  Olympia, WA                  44:04.89
   74  4817  Chad Standifer             M37  Tumwater, WA                 44:10.86
   75  4691  Dori Jaffe                 W34  Rainier, WA                  44:11.08
   76  4720  Kristen Culbert            W38  Tumwater, WA                 44:11.27
   77  4847  Elaine Deschamps           W41  Olympia, WA                  44:15.17
   78  4777  Marny Howell               W32  Olympia, WA                  44:15.45
   79  4706  CeCe Clynch                W55  Olympia, WA                  44:23.04
   80  4769  Megan Palchak              W33  Olympia, WA                  44:23.68
   81  4811  Jim Morishima              M41  Auburn, WA                   44:25.74
   82  4836  Robert LaFontaine          M30  Rochester, WA                44:32.96
   83  4862  Lisa Fenton                W49  Olympia, WA                  44:42.09
   84  4819  Jamie Kooser               W35  Layton, UT                   44:56.79
   85  4887  Matthew Coulter            M40  Olympia, WA                  45:01.24
   86  4772  Julie Donaldson            W60  Olympia, WA                  45:06.00
   87  4899  Steve Saunders             M59  Dept. of Natural Resource    45:14.70
   88  4867  Alyssa Kooser              W17  Lacey, WA                    45:14.93
   89  4866  Soni Kooser                W36  Lacey, WA                    45:19.31
   90  4798  Peggy Passmore             W33  Auburn, WA                   45:28.63
   91  4727  QuocBinh Nguyen            M35  Lacey, WA                    45:32.81
   92  4681  Tara Saxe                  W57  Puyallup, WA                 45:46.03
   93  4661  Kathryn Pittelkau          W47  Olympia, WA                  45:46.36
   94  4770  Melinda Posner             W49  Olympia, WA                  45:56.32
   95  4652  Roxanne Smith              W43  Lacey, WA                    46:07.38
   96  4753  Susan Aschenbrenner        W46  Yelm, WA                     46:14.24
   97  4704  Richard Vroman             M31  Olympia, WA                  46:33.74
   98  4757  Phil Hancock               M33  Seattle, WA                  46:34.20
   99  4794  Sarah Spearman             W31  Olympia, WA                  46:35.07
  100  4894  Karen Kimmel               W48  Unattached                   46:36.10
  101  4870  Jane Wall                  W27  Olympia, WA                  46:44.45
  102  4901  John Foster                M56  Unattached                   46:50.20
  103  4738  Karen Kay                  W32  olympia, WA                  46:51.66
  104  4703  Erin Vroman                W31  Olympia, WA                  46:52.30
  105  4810  Sonia Wolfman              W46  Olympia, WA                  46:55.35
  106  4674  Rick Hancock               M39  Lacey, WA                    46:56.86
  107  4903  Jack Hanemau               M66  Unattached                   47:02.95
	....Mixed 8000 Meter Run
  108  4807  Judy Dew                   W43  Steilacoom, WA               47:04.83
  109  4801  Yvonne Haukom              W41  Lacey, WA                    47:05.35
  110  4832  Khristine Blumer           W41  Olympia, WA                  47:09.02
  111  4671  Sherri Corcoran            W46  Olympia, WA                  47:16.41
  112  4768  Louise Mihay               W71  Olympia, WA                  47:19.07
  113  4823  Dennis Gelvin              M68  Rochester, WA                47:41.56
  114  4653  Kathryn McLeod             W53  Olympia, WA                  47:55.85
  115  4786  Bailey Young               W14  Olympia, WA                  47:57.90
  116  4835  Shannon LaFontaine         W30  Rochester, WA                47:58.15
  117  4667  Jerry Dietrich             M78  Gig Harbor, WA               48:04.47
  118  4697  Dorothea Buehler           W31  Olympia, WA                  48:04.72
  119  4698  Matthew Buehler            M35  Olympia, WA                  48:21.39
  120  4855  Michelle Wall              W32  Lacey, WA                    48:21.63
  121  4680  Steven Saxe                M57  Puyallup, WA                 48:28.38
  122  4715  Jennie Harris              W31  Olympia, WA                  48:38.34
  123  4749  Jackson Maynard            M37  Olympia, WA                  48:44.63
  124  4795  Becky Burgess              W28  Lacey, WA                    48:48.24
  125  4742  Bethany Marsh              W28  DuPont, WA                   48:51.97
  126  4820  Peter Despot               M75  Olympia, WA                  48:54.03
  127  4889  Anastacia Hoff             W32  Dept. of Health              49:08.37
  128  4872  katie vespe                W26  lacey, WA                    49:14.64
  129  4145  Arianna Siuda              W15  Unattached                   49:29.50
  130  4774  Celia Cox                  W32  Olympia, WA                  49:36.71
  131  4747  Susan Giordano             W56  Olympia, WA                  49:50.48
  132  4890  Holly Davies               W40  Dept. of Ecology             49:51.22
  133  4865  Melissa Minjares           W48  Olympia, WA                  49:53.90
  134  4771  Tobey Anderson             W58  Olympia, WA                  49:55.86
  135  4812  Anmarie Aylward            W54  Olympia, WA                  49:59.80
  136  4895  Don Wesel                  M63  Unattached                   50:05.28
  137  4754  James Wilkins              M63  Olympia, WA                  50:06.21
  138  4700  Carolina Sun-Widrow        W39  Olympia, WA                  50:19.18
  139  4790  Jodi Palmer                W36  McCleary, WA                 51:09.92
  140  4763  Marinda Boyd               W35  Chehalis, WA                 51:10.52
  141  4821  Rex Munger                 M56  Olympia, WA                  51:18.81
  142  4694  Jessica Little             W36  Olympia, WA                  51:22.28
  143  4673  Jennifer Hancock           W39  Lacey, WA                    51:29.02
  144  4806  Angela David               W40  Tenino, WA                   51:50.43
  145  4748  Tori Smith                 W51  Eatonville, WA               51:50.69
  146  4731  Lisa Elshoft               W44  Olympia, WA                  51:56.27
  147  4814  Leslie Adamson             W43  Olympia, WA                  52:05.46
  148  4882  Amanda Wallace             W23  Olympia, WA                  52:16.56
  149  4764  George Price               M38  McCleary, WA                 52:20.10
  150  4761  Brian Serrano              M23  Olympia, WA                  52:54.37
  151  4859  Sierra Francis             W22  Olympia, WA                  52:54.61
  152  4815  Molly McIver               W34  Olympia, WA                  52:57.39
  153  4723  Enrigue Gastelum           M33  Lacey, WA                    53:06.89
  154  4878  Jimmy Cooke                M37  Olympia, WA                  53:14.77
  155  4861  Stephanie Cederholm        W42  Olympia, WA                  53:40.24
  156  4676  Marites Latanafrancia      W38  Lacey, WA                    53:40.45
  157  4275  Krista Odermann            W28  Unattached                   53:48.58
  158  4809  Jennifer Huff              W37  Olympia, WA                  54:22.19
  159  4843  Jessica Mobbs              W30  Olympia, WA                  54:47.53
  160  4696  Joseph Stephens            M41  Olympia, WA                  54:59.87
  161  4818  Mavrick Scott              M32  Olympia, WA                  55:01.95
	....Mixed 8000 Meter Run
  162  4782  Molly Sauer                W23  Tumwater, WA                 55:14.82
  163  4799  Colleen Arceneaux          W36  Olympia, WA                  55:15.85
  164  4730  Jennifer Cook              W27  Chehalis, WA                 55:57.44
  165  4767  Lars Andreassen            M31  Olympia, WA                  56:28.34
  166  4825  Jeremy Satre               M39  Olympia, WA                  56:35.93
  167  4679  Kristen Mitchell           W42  Lacey, WA                    56:53.27
  168  4659  Megan Warren               W26  Lacey, WA                    56:53.75
  169  4273  Angela Tellers             W38  Unattached                   57:24.50
  170  4695  Stevie Armistead           W25  Olympia, WA                  57:27.29
  171  4789  Pam McCaslin               W41  Tenino, WA                   57:53.14
  172  4802  Stacey Scott               W48  Olympia, WA                  58:02.79
  173  4702  Sally Martin               W33  Olympia, WA                  58:03.20
  174  4678  Wendy Galloway             W47  Olympia, WA                  58:16.89
  175  4886  Marcy Galloway             W17  Olympia, WA                  58:17.12
  176  4713  Gerald Hubbert             M60  Lacey, WA                    58:31.42
  177  4868  Jane Brown                 W32  Spanaway, WA                 58:32.49
  178  4726  Giovanny Delgado           M39  Olympia, WA                  58:32.89
  179  4657  Tracie Forler              W41  Olympia, WA                  58:38.92
  180  4816  Travis Loucks              M32  Tumwater, WA                 58:46.68
  181  4589  Nicole Pender              W31  Tumwater, WA                 58:56.45
  182  4707  Patty Orchard              W50  Olympia, WA                  59:02.43
  183  4863  Susan Winkler              W41  Puyallup, WA               1:00:38.27


8k Age Group Results

===========================================================================
Place    Name                Age Hometown             Avg Mile     Time
===========================================================================
15 & Under Results - Women

  1 Bailey Young             W14 Olympia, WA             9:39.0   47:57.90
  2 Arianna Siuda            W15 Unattached              9:57.4   49:29.50
16-19 Results - Women
  1 Allison Peterson         W17 Montesano, WA           6:59.2   34:43.64
  2 Alyssa Kooser            W17 Lacey, WA               9:06.2   45:14.93
  3 Marcy Galloway           W17 Olympia, WA            11:43.5   58:17.12
20-29 Results - Women
  1 Robyn Hudak              W25 Monroe, CT              7:24.7   36:50.29
  2 Allison Early            W25 Olympia, WA             7:41.6   38:14.23
  3 Dawn Hudak               W25 Monroe, CT              7:54.5   39:18.31
  4 Katie Erickson           W29 Olympia, WA             8:08.0   40:25.59
  5 Ali Matisons             W24 Tumwater, WA            8:17.3   41:11.74
  6 Malia DePalma            W23 Tenino, WA              8:51.2   44:00.16
  7 Jane Wall                W27 Olympia, WA             9:24.2   46:44.45
  8 Becky Burgess            W28 Lacey, WA               9:49.1   48:48.24
  9 Bethany Marsh            W28 DuPont, WA              9:49.9   48:51.97
 10 katie vespe              W26 lacey, WA               9:54.4   49:14.64
 11 Amanda Wallace           W23 Olympia, WA            10:31.0   52:16.56
 12 Sierra Francis           W22 Olympia, WA            10:38.7   52:54.61
 13 Krista Odermann          W28 Unattached             10:49.5   53:48.58
 14 Molly Sauer              W23 Tumwater, WA           11:06.9   55:14.82
 15 Jennifer Cook            W27 Chehalis, WA           11:15.4   55:57.44
 16 Megan Warren             W26 Lacey, WA              11:26.8   56:53.75
 17 Stevie Armistead         W25 Olympia, WA            11:33.5   57:27.29
30-39 Results - Women
  1 Julie Chiapetta          W31 Lacey, WA               8:07.4   40:22.43
  2 Darby Kaikkonen          W34 Olympia, WA             8:14.4   40:57.57
  3 Lauren Collins           W32 Olympia, WA             8:22.0   41:35.08
  4 Sarah Schelling          W35 Lacey, WA               8:37.4   42:51.62
  5 Dawn Bolender            W39 Tumwater, WA            8:38.2   42:55.61
  6 Stacie Tellers           W33 Olympia, WA             8:39.5   43:02.18
  7 Anna Nikolava            W33 Unattached              8:47.9   43:43.96
	....Event 1  Mixed 8000 Meter Run
  8 Marisa McKay             W33 Olympia, WA             8:51.7   44:02.99
  9 Dori Jaffe               W34 Rainier, WA             8:53.4   44:11.08
 10 Kristen Culbert          W38 Tumwater, WA            8:53.4   44:11.27
 11 Marny Howell             W32 Olympia, WA             8:54.2   44:15.45
 12 Megan Palchak            W33 Olympia, WA             8:55.9   44:23.68
 13 Jamie Kooser             W35 Layton, UT              9:02.5   44:56.79
 14 Soni Kooser              W36 Lacey, WA               9:07.1   45:19.31
 15 Peggy Passmore           W33 Auburn, WA              9:09.0   45:28.63
 16 Sarah Spearman           W31 Olympia, WA             9:22.3   46:35.07
 17 Karen Kay                W32 olympia, WA             9:25.7   46:51.66
 18 Erin Vroman              W31 Olympia, WA             9:25.8   46:52.30
 19 Shannon LaFontaine       W30 Rochester, WA           9:39.0   47:58.15
 20 Dorothea Buehler         W31 Olympia, WA             9:40.4   48:04.72
 21 Michelle Wall            W32 Lacey, WA               9:43.8   48:21.63
 22 Jennie Harris            W31 Olympia, WA             9:47.1   48:38.34
 23 Anastacia Hoff           W32 Dept. of Health         9:53.2   49:08.37
 24 Celia Cox                W32 Olympia, WA             9:58.9   49:36.71
 25 Carolina Sun-Widrow      W39 Olympia, WA            10:07.4   50:19.18
 26 Jodi Palmer              W36 McCleary, WA           10:17.6   51:09.92
 27 Marinda Boyd             W35 Chehalis, WA           10:17.7   51:10.52
 28 Jessica Little           W36 Olympia, WA            10:20.1   51:22.28
 29 Jennifer Hancock         W39 Lacey, WA              10:21.5   51:29.02
 30 Molly McIver             W34 Olympia, WA            10:39.2   52:57.39
 31 Marites Latanafrancia    W38 Lacey, WA              10:47.9   53:40.45
 32 Jennifer Huff            W37 Olympia, WA            10:56.3   54:22.19
 33 Jessica Mobbs            W30 Olympia, WA            11:01.4   54:47.53
 34 Colleen Arceneaux        W36 Olympia, WA            11:07.1   55:15.85
 35 Angela Tellers           W38 Unattached             11:33.0   57:24.50
 36 Sally Martin             W33 Olympia, WA            11:40.7   58:03.20
 37 Jane Brown               W32 Spanaway, WA           11:46.6   58:32.49
 38 Nicole Pender            W31 Tumwater, WA           11:51.5   58:56.45
40-49 Results - Women
  1 Evy Kontos               W43 Tacoma, WA              7:18.6   36:20.20
  2 Kate Carlson             W46 Unattached              7:41.5   38:13.85
  3 Trang Kuss               W44 Unknown, XX             7:58.9   39:40.16
  4 Sherry Burkhart          W47 Olympia, WA             8:04.2   40:06.86
  5 Margaret Burley          W46 Olympia, WA             8:19.9   41:24.89
  6 Kelly Peterson           W41 Montesano, WA           8:33.9   42:34.29
  7 Elaine Deschamps         W41 Olympia, WA             8:54.2   44:15.17
  8 Lisa Fenton              W49 Olympia, WA             8:59.6   44:42.09
  9 Kathryn Pittelkau        W47 Olympia, WA             9:12.5   45:46.36
 10 Melinda Posner           W49 Olympia, WA             9:14.5   45:56.32
 11 Roxanne Smith            W43 Lacey, WA               9:16.7   46:07.38
 12 Susan Aschenbrenner      W46 Yelm, WA                9:18.1   46:14.24
 13 Karen Kimmel             W48 Unattached              9:22.5   46:36.10
 14 Sonia Wolfman            W46 Olympia, WA             9:26.4   46:55.35
 15 Judy Dew                 W43 Steilacoom, WA          9:28.3   47:04.83
 16 Yvonne Haukom            W41 Lacey, WA               9:28.4   47:05.35
 17 Khristine Blumer         W41 Olympia, WA             9:29.1   47:09.02
 18 Sherri Corcoran          W46 Olympia, WA             9:30.6   47:16.41
 19 Holly Davies             W40 Dept. of Ecology       10:01.8   49:51.22
 20 Melissa Minjares         W48 Olympia, WA            10:02.3   49:53.90
 21 Angela David             W40 Tenino, WA             10:25.8   51:50.43
 22 Lisa Elshoft             W44 Olympia, WA            10:26.9   51:56.27
	....Event 1  Mixed 8000 Meter Run
 23 Leslie Adamson           W43 Olympia, WA            10:28.8   52:05.46
 24 Stephanie Cederholm      W42 Olympia, WA            10:47.8   53:40.24
 25 Kristen Mitchell         W42 Lacey, WA              11:26.7   56:53.27
 26 Pam McCaslin             W41 Tenino, WA             11:38.7   57:53.14
 27 Stacey Scott             W48 Olympia, WA            11:40.7   58:02.79
 28 Wendy Galloway           W47 Olympia, WA            11:43.5   58:16.89
 29 Tracie Forler            W41 Olympia, WA            11:47.9   58:38.92
 30 Susan Winkler            W41 Puyallup, WA           12:11.9 1:00:38.27
50-59 Results - Women
  1 Angela French            W53 Sbctc                   6:51.8   34:06.84
  2 Karen Schoessel          W58 Olympia, WA             7:37.7   37:54.89
  3 CeCe Clynch              W55 Olympia, WA             8:55.8   44:23.04
  4 Tara Saxe                W57 Puyallup, WA            9:12.5   45:46.03
  5 Kathryn McLeod           W53 Olympia, WA             9:38.6   47:55.85
  6 Susan Giordano           W56 Olympia, WA            10:01.6   49:50.48
  7 Tobey Anderson           W58 Olympia, WA            10:02.7   49:55.86
  8 Anmarie Aylward          W54 Olympia, WA            10:03.5   49:59.80
  9 Tori Smith               W51 Eatonville, WA         10:25.8   51:50.69
 10 Patty Orchard            W50 Olympia, WA            11:52.7   59:02.43
60-69 Results - Women
  1 Julie Donaldson          W60 Olympia, WA             9:04.4   45:06.00
70+ Results - Women
  1 Louise Mihay             W71 Olympia, WA             9:31.2   47:19.07
15 & Under Results - Men
  1 Dylan Miller             M11 Unattached              7:01.8   34:56.74
  2 Jacob Palazzi            M13 Olympia, WA             8:06.8   40:19.77
16-19 Results - Men
  1 Dylan Good               M16 Olympia, WA             6:11.5   30:46.40
  2 Sheldon Corcoran         M16 Olympia, WA             7:03.0   35:02.31
20-29 Results - Men
  1 Christopher Shock        M26 Olympia, WA             7:33.5   37:34.18
  2 Jordan Freeman           M24 Olympia, WA             7:39.1   38:01.86
  3 Brian Serrano            M23 Olympia, WA            10:38.6   52:54.37
30-39 Results - Men
  1 Mark Cook                M38 Keyport, WA             5:51.5   29:07.01
  2 Michael Loughlin         M35 Tumwater, WA            6:16.2   31:09.88
  3 Adam Jaffe               M37 rainier, WA             6:48.1   33:48.46
  4 Brian Mitchell           M38 Unattached              6:49.3   33:54.41
  5 Ethan Sattelberg         M33 Olympia, WA             7:05.7   35:15.88
  6 Aaron Huff               M32 Labor and Indust        7:08.1   35:28.01
  7 Matt Bridges             M30 Forest Council          7:48.7   38:49.49
  8 Kenneth Kooser           M38 Layton, UT              8:05.3   40:12.00
  9 Brian Creeley            M33 Olympia, WA             8:07.0   40:20.46
 10 Tyler Stewart            M34 Olympia, WA             8:10.2   40:36.79
 11 Mathew Ledin             M34 Olympia, WA             8:11.0   40:40.75
 12 Jolene Hempel            M33 Lacey, WA               8:12.7   40:49.21
 13 Brandon Homan            M37 Shelton, WA             8:19.6   41:23.38
 14 Bryn Swanson             M33 Olympia, WA             8:24.4   41:46.96
 15 Rhodes Lodge             M32 shelton, WA             8:24.8   41:49.18
 16 Darrell Stoa             M34 Olympia, WA             8:31.1   42:20.40
 17 Ryan Spencer             M30 Lacey, WA               8:36.3   42:46.20
 18 myron rankins            M38 Yelm, WA                8:36.5   42:47.29
 19 Chad Standifer           M37 Tumwater, WA            8:53.3   44:10.86
 20 Robert LaFontaine        M30 Rochester, WA           8:57.8   44:32.96
	....Event 1  Mixed 8000 Meter Run
 21 QuocBinh Nguyen          M35 Lacey, WA               9:09.8   45:32.81
 22 Richard Vroman           M31 Olympia, WA             9:22.1   46:33.74
 23 Phil Hancock             M33 Seattle, WA             9:22.1   46:34.20
 24 Rick Hancock             M39 Lacey, WA               9:26.7   46:56.86
 25 Matthew Buehler          M35 Olympia, WA             9:43.7   48:21.39
 26 Jackson Maynard          M37 Olympia, WA             9:48.4   48:44.63
 27 George Price             M38 McCleary, WA           10:31.7   52:20.10
 28 Enrigue Gastelum         M33 Lacey, WA              10:41.1   53:06.89
 29 Jimmy Cooke              M37 Olympia, WA            10:42.7   53:14.77
 30 Mavrick Scott            M32 Olympia, WA            11:04.3   55:01.95
 31 Lars Andreassen          M31 Olympia, WA            11:21.7   56:28.34
 32 Jeremy Satre             M39 Olympia, WA            11:23.2   56:35.93
 33 Giovanny Delgado         M39 Olympia, WA            11:46.7   58:32.89
 34 Travis Loucks            M32 Tumwater, WA           11:49.5   58:46.68
40-49 Results - Men
  1 Saul Mariscal            M45 Unattached              6:14.5   31:01.67
  2 Paul Bliss               M47 Tumwater, WA            6:15.2   31:05.15
  3 Erik Heimann             M40 Olympia, WA             6:18.5   31:21.13
  4 Edward Girard            M43 Tumwater, WA            6:59.6   34:45.79
  5 Ron Smith                M42 Unattached              7:04.0   35:07.59
  6 Ralph Spearman           M41 Olympia, WA             7:33.8   37:35.87
  7 Todd Flynn               M49 Olympia, WA             7:34.1   37:37.21
  8 Triet Huynh              M41 Olympia, WA             7:49.6   38:54.06
  9 Peter Hauschka           M44 Olympia, WA             8:02.1   39:56.17
 10 Geoff Margolis           M45 Olympia, WA             8:19.7   41:23.69
 11 Neil Good                M41 Olympia, WA             8:24.1   41:45.54
 12 Paul Kuss                M46 Tenino, WA              8:31.4   42:22.16
 13 Robert Brown             M41 Olympia, WA             8:32.9   42:29.50
 14 Brad King                M48 Olympia, WA             8:52.1   44:04.89
 15 Jim Morishima            M41 Auburn, WA              8:56.3   44:25.74
 16 Matthew Coulter          M40 Olympia, WA             9:03.4   45:01.24
 17 Joseph Stephens          M41 Olympia, WA            11:03.9   54:59.87
50-59 Results - Men
  1 Gary Cooper              M51 Olympia, WA             5:52.4   29:11.45
  2 Carl Luer                M54 Kirkland, WA            7:07.1   35:23.06
  3 Scott Cave               M54 Olympia, WA             7:19.8   36:25.96
  4 John Tafejian            M51 Olympia, WA             7:39.6   38:04.43
  5 Steve Francks            M56 Olympia, WA             7:40.4   38:08.20
  6 David Palazzi            M56 Olympia, WA             8:06.8   40:19.54
  7 Charlie Gavigan          M56 Olympia, WA             8:23.1   41:40.53
  8 David Schmidt            M55 Tumwater, WA            8:35.6   42:42.77
  9 Steve Saunders           M59 Dept. of Natural        9:06.2   45:14.70
 10 John Foster              M56 Unattached              9:25.4   46:50.20
 11 Steven Saxe              M57 Puyallup, WA            9:45.1   48:28.38
 12 Rex Munger               M56 Olympia, WA            10:19.4   51:18.81
60-69 Results - Men
  1 Erick Lindbergh          M60 Tacoma, WA              7:02.5   35:00.22
  2 Gary Modun               M68 Olympia, WA             8:05.6   40:13.67
  3 James Dannenmiller       M65 Olympia, WA             8:25.1   41:50.79
  4 Dwight Bushue            M66 Olympia, WA             8:51.8   44:03.30
  5 Jack Hanemau             M66 Unattached              9:27.9   47:02.95
  6 Dennis Gelvin            M68 Rochester, WA           9:35.7   47:41.56
  7 Don Wesel                M63 Unattached             10:04.6   50:05.28
  8 James Wilkins            M63 Olympia, WA            10:04.8   50:06.21
  9 Gerald Hubbert           M60 Lacey, WA              11:46.4   58:31.42
70+ Results - Men
  1 Jerry Dietrich           M78 Gig Harbor, WA          9:40.3   48:04.47
  2 Peter Despot             M75 Olympia, WA             9:50.3   48:54.03                                    
 
 
 


If you have a problem with your results, please send craigwdickson@hotmail.com your comments



Bookmark and Share

Copyright 1996 - 2016 ontherunevents.com, All rights reserved.


Commercial use or redistribution in any form, printed or electronic, is prohibited.

Visit other areas of ontherunevents.com here!.
Select area :

please visit

Contact us today for details on how we can help get your event or product Online